ភ្នំពេញ – មានប្រសាសន៍ទៅកាន់ក្រុមអ្នកសារព័ត៌មាន ក្នុងឱកាសអញ្ជើញចូលរួមកម្មវិធី «ភ្ជុំបិណ្ឌ ៖ តោះទៅវេចនំអន្សមរួមគ្នា» ដែលរៀបចំឡើងដោយសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ នៅអគារខេមរ៉ានី នាព្រឹកថ្ងៃទី១៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា បានលើកឡើងថា កម្មវិធីនេះ ជាកម្មវិធីដ៏ល្អក្នុងការផ្សព្វផ្សាយពីអត្ថន័យប្រពៃណីទំនៀមទម្លាប់របស់ខ្មែរ ហើយក៏ជាកម្មវិធី នៃការកៀងគរ ឬបើកឱកាសដើម្បីឱ្យមានការជួបជុំជាលក្ខណៈគ្រួសារខ្មែរផងដែរ។
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី មានប្រសាសន៍ថា ការវេចនំអន្សម គឺជាការនាំប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរជួបជុំគ្នាក្នុងលក្ខណៈជាសង្គមខ្មែរ ក្នុងការរាប់អានគ្នាទៅវិញទៅមក ។ ឯកឧត្តមបានរំលឹកថា ក្នុងដំណាក់កាលទសវត្សរ៍ទី៨០ ពេលនោះ ការអភិវឌ្ឍប្រទេសកម្ពុជានៅមានកម្រិតនៅឡើយ តែអ្វីដែលសំខាន់នាពេលនោះ នៅពេលមានបុណ្យទានម្តងៗ គឺក្រុមគ្រួសារមកជួបជុំគ្នាធ្វើការវេចនំ ដោយការធ្វើរបៀបនេះមាននៅក្នុងក្របខណ្ឌទូទាំងប្រទេស ហើយនៅតែបន្តមានមកទល់បច្ចុប្បន្ន។ ឯកឧត្តមបន្ថែមថា តែបើនិយាយពីក្របខណ្ឌរាជធានីភ្នំពេញវិញ ដោយសារជីវភាព ដោយសារការងារមមារញឹក ការជួបជុំគ្នាជាលក្ខណៈសហគមន៍វេចអន្សមជុំគ្នា គឺមានតិចទៅៗ។