បណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ ៖ សម័យនេះ អ្នកអប់រំ​ប្រើ​វិន័យធូរស្រាលកូនសិស្សរៀនមិនចេះ តែបើប្រើវិន័យតឹងតែងអាចមានកំហុសឆ្គង
ភ្នំពេញ – ក្នុង​សម័យកាលបច្ចុប្បន្ន​នេះ សម្រាប់អ្នកអប់រំ ពួក​គាត់​អាច​ពិបាក​ក្នុងការ​អប់រំ​សិស្ស ដោយសារតែ បើពួក​គាត់​ដាក់​វិន័យធូរស្រាល​ ធ្វើ​ឱ្យ​កូនសិស្សរៀនមិនចេះ តែបើប្រើវិន័យតឹងតែង គឺអាចនឹង​មានកំហុសឆ្គង ខណៈសម័យ​មុន គ្រូអាចដាក់វិន័យសិស្ស ដើម្បី​ឱ្យ​សិស្ស​ខំរៀន ដើម្បី​ឱ្យ​សិស្ស​ចេះ ។ នេះ​ជា​ការ​លើក​ឡើង​របស់ លោកបណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
លោកបណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីឱ្យសង្គមល្អ យុវជនល្អ ត្រូវចូលរួមទាំងអស់គ្នា ដោយផ្ដើមចេញពីគ្រួសារនីមួយៗ សហគមន៍ សាលារៀន និងគ្រូបង្រៀន ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ សាលារៀនក្ដី នាយកសាលាក្ដី កន្លងទៅមានឧបសគ្គក្នុងការដឹកនាំសាលា ដោយសារតែសង្គមទំនើប ផ្អែកទៅលើនិន្នាការនៃការប្រើប្រាស់បណ្ដាញសង្គមខ្លាំងពេក ដែលពេលខ្លះការវិនិច្ឆ័យអាចនាំទៅដល់ការខុសឆ្គង ក៏ជាចំណែក នៃឧបសគ្គក្នុងការអប់រំ និងការដឹកនាំក្រមសីលធម៌វិស័យអប់រំនៅក្នុងសាលារៀនផងដែរ។
“ខ្ញុំមិនលើកទឹកចិត្តឱ្យប្រើហិង្សាអប់រំសិស្សដូចសម័យមុននោះទេ យើងត្រូវតែព្យាយាយមអប់រំសិស្សតាមវិធានគរុកោសល្យថ្មី ប៉ុន្តែវិធានគរុកោសល្យថ្មីនេះ អនុវត្តមិនបានទេប្រសិនបើឪពុកម្ដាយសិស្ស គ្រួសារសិស្ស អាណាព្យាបាលសិស្ស និងសង្គម មិនចូលរួម។ ប្រសិនបើឪពុកម្ដាយសិស្ស អាណាព្យាបាលសិស្ស យកកូនមកបន្ទុកបណ្ដាក់តែលើគ្រូ ហើយទំយើកូន គេប៉ះមិនបាន ប្រដៅមិនបាន អប់រំមិនបាន ទោះជាសាលារៀន ឬក្រសួងអប់រំខំប្រឹងយ៉ាងណាក៏ទៅមិនរួចដែរ”
អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា មានប្រសាសន៍បន្ថែម​ថា ដើម្បីឱ្យសាលារៀននីមួយៗទទួលបានការអប់រំល្អ ទាំងនាយកសាលា និងគ្រូបង្រៀន ត្រូវតែមានក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈទាំងអស់គ្នា ចូលរួមគោរពទាំងអស់គ្នា។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ ឪពុកម្ដាយសិស្ស ក៏​ត្រូវតែទទួលស្គាល់ថា ខ្លួនឯងជាគ្រូបង្រៀនទីមួយ ជាសាលាបង្រៀនទីមួយក្នុងការអប់រំកូន ដោយ​មិនអាចឆ្លើយដាក់បន្ទុកទៅ​លើ​សាលារៀន គ្រូបង្រៀន ឬក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡានោះទេ ។ បែបនេះ ទើបដំណើរការសាលារៀនទៅទាំងព្រមជាមួយគ្នា ក៏ដូចជាវិស័យអប់រំរបស់យើងទៅទាំងព្រមជាមួយគ្នាផងដែរ៕