ភ្នំពេញ – ថ្លែងក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនូវផ្លូវជាតិលេខ២១ ពីក្រុងតាខ្មៅ ទៅច្រកទ្វារអន្តរជាតិកម្ពុជា-វៀតណាម ជ្រៃធំ ក្រោមឥណទានសម្បទានពីរដ្ឋាភិបាលកូរ៉េ នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ននេះ កម្ពុជាមានពលករកំពុងធ្វើការនៅប្រទេសកូរ៉េចំនួន ៤ម៉ឺនប្រាំពាន់នាក់ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ សម្តេចស្នើសុំកូតាបន្ថែមទៀតសម្រាប់ចំនួនពលករកម្ពុជាទៅធ្វើការនៅប្រទេសកូរ៉េ។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់សម្តេចតេជោ ពលករដែលទៅធ្វើការនៅប្រទេសកូរ៉េ ពួកគេមិនមែនត្រឹមតែយកប្រាក់កាសត្រឡប់មកកម្ពុជា ឬដោះស្រាយការងារធ្វើប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែពួកគេក៏បាននាំមកវិញជាមួយនឹងជំនាញបច្ចេកទេស ដែលពាក់ព័ន្ធនឹងការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិរបស់យើងផងដែរ។
ប្រសាសន៍សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី
“ពលរដ្ឋកម្ពុជាដែលកំពុងធ្វើការនៅកូរ៉េ ដែលអម្បាញ់មិញតួលេខថាមាន ៤ម៉ឺនប្រាំពាន់នាក់, ខ្ញុំបានស្នើសុំបន្ថែម ឱ្យផ្តល់កូតាសម្រាប់ពលករកម្ពុជាទៅធ្វើការនៅកូរ៉េបន្ថែមទៀត, ដែលយើងមិនមែនគ្រាន់តែយកប្រាក់កាសមកទេ ដោះស្រាយការងារធ្វើទេ ក៏ប៉ុន្តែអាចនាំមកជាមួយផងដែរនូវជំនាញបច្ចេកទេស ពាក់ព័ន្ធជាមួយនឹងការអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិរបស់យើង”
គួរបញ្ជាក់ថា តាមរយៈប្រព័ន្ធអនុញ្ញាតមុខរបរ (EPS) ក្នុងមួយឆ្នាំៗប្រទេសកម្ពុជាបានបញ្ជូនពលករទៅធ្វើការនៅប្រទេសកូរ៉េ ប្រមាណ៦ពាន់នាក់ ដោយពួកគេទៅបម្រើការងារនៅក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម កសិកម្ម សំណង់ និងការចិញ្ចឹមសត្វ ។ បើគិតរយៈពេលជាង១០ឆ្នាំកន្លងមកនេះ តាមរយៈប្រព័ន្ធ EPS ដែលផ្តល់ឱ្យដោយប្រទេសកូរ៉េ មានពលករកម្ពុជាជិត៧ម៉ឺននាក់បានទៅបំពេញការងារនៅក្នុងប្រទេសនេះ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានឱ្យដឹងថា នៅក្នុងឆ្នាំ២០២១ កម្ពុជាមានពលករទៅធ្វើការងារនៅក្រៅប្រទេសសរុបចំនួន ១លានបីសែននាក់ ក្នុងនោះនៅប្រទេសថៃចំនួន ១លានពីរសែននាក់, ប្រទេសកូរ៉េចំនួន ៤ម៉ឺនប្រាំពាន់នាក់, ប្រទេសជប៉ុនចំនួន ១ម៉ឺនពីរពាន់នាក់, ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី ចំនួន ២ម៉ឺនបីពាន់នាក់, ប្រទេសសិង្ហបុរី ១ពាន់នាក់, ហុងកុង ចំនួនជាង ២រយនាក់ និងបណ្តាប្រទេសនៅមជ្ឈឹមបូពារប្រមាណ ២រយនាក់៕