រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ ៖ ការអភិវឌ្ឍន៍ធនធានវិស្វកម្មជាកម្លាំងចលករមិនអាចខ្វះបានសម្រាប់​អភិវឌ្ឍ​សង្គមជាតិ
ភ្នំពេញ – ការអភិវឌ្ឍន៍​ធនធាន​វិស្វកម្ម គឺជា​កម្លាំង​ចលករ​មួយ​ដ៏​ខ្លាំង​ក្លា​បំផុត​មិន​អាច​ខ្វះ​បាន សម្រាប់​អភិវឌ្ឍ​សង្គម​ជាតិ​មួយ​ឱ្យ​មាន​ការ​រីកចម្រើន​លើ​គ្រប់វិស័យ ។ នេះ​បើ​តាម​ការ​លើក​ឡើង​របស់ ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ក្នុង​ឱកាស​ចូលរួមពិធីបិទ​មហាសន្និបាទបូកសរុបលទ្ធផលការងារ រយៈពេល ៥ឆ្នាំ អាណត្តិទី២ និងផែនការអនុវត្តបន្ត អាណត្តិទី៣ ឆ្នាំ២០២២-២០២៧ របស់គណៈវិស្វករកម្ពុជា កាលពីចុងសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ដែរ ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង ក៏​បានផ្តល់អនុសាសន៍ជូនដល់ អង្គមហាសន្និបាតទាំងមូល ជាពិសេសអគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈវិស្វករកម្ពុជា ដើម្បីសម្រេចបាននូវចក្ខុវិស័យ និងបេសកកម្ម ក្នុងការលើកកំពស់វិជ្ជាជីវៈវិស្វកម្ម ឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើងទាំងបរិមាណ និងគុណភាព ការពារបាននូវកិត្តិយស សេចក្តីថ្លៃថ្លូរបស់វិស្វករ លើកស្ទួយអត្តសញ្ញាណជាតិ ពង្រឹងសមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈគ្រប់ជំនាញ ស្របតាមការវិវត្តន៍បច្ចេកវិទ្យានាពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត ធានាឱ្យការប្រកបវិជ្ជាជីវៈវិស្វកម្មមានគុណភាព ប្រសិទ្ធភាព និងការទទួលខុសត្រូវខ្ពស់។
សូម​បញ្ជាក់ដែរថា បើយោង​តាម​របាយការណ៍​របស់​គណៈវិស្វករ​កម្ពុជា នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅនេះ គណវិស្វករកម្ពុជាទទួលបានការចុះបញ្ជីវិស្វករ ៧៤៧នាក់បន្ថែមទៀត ហើយ​បើគិតមកទល់បច្ចុប្បន្នមានវិស្វករចុះបញ្ជីសរុបចំនួន ៦ ០០៨នាក់ (ស្រី ២៤០នាក់) ក្នុងនោះ វិស្វករជាតិចំនួន ៥ ៩២៤នាក់ (ស្រី ២៣៨នាក់) និងវិស្វករបរទេសចំនួន ៨៤នាក់ (ស្រី ២នាក់)៕