ភ្នំពេញ – ការអភិវឌ្ឍន៍ធនធានវិស្វកម្ម គឺជាកម្លាំងចលករមួយដ៏ខ្លាំងក្លាបំផុតមិនអាចខ្វះបាន សម្រាប់អភិវឌ្ឍសង្គមជាតិមួយឱ្យមានការរីកចម្រើនលើគ្រប់វិស័យ ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងឱកាសចូលរួមពិធីបិទមហាសន្និបាទបូកសរុបលទ្ធផលការងារ រយៈពេល ៥ឆ្នាំ អាណត្តិទី២ និងផែនការអនុវត្តបន្ត អាណត្តិទី៣ ឆ្នាំ២០២២-២០២៧ របស់គណៈវិស្វករកម្ពុជា កាលពីចុងសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបានមានប្រសាសន៍ថា អនាគតប្រទេសជាតិត្រូវពឹងផ្អែកលើអ្វីដែលវិស្វករអាចធ្វើបាន ។ ទាំងពេលបច្ចុប្បន្ន និងទៅអនាគត គឺត្រូវផ្ដល់ការអប់រំវិស្វកម្មប្រកបដោយគុណភាពជាជម្រើសមួយដ៏ប្រសើរបំផុត ដើម្បីជួយដល់វិស្វករជាតិក្នុងការប្រកួតប្រជែង អភិវឌ្ឍសមត្ថភាពដោះស្រាយបញ្ហា និងចូលរួមគិតគូជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល ។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង ក៏បានផ្តល់អនុសាសន៍ជូនដល់ អង្គមហាសន្និបាតទាំងមូល ជាពិសេសអគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈវិស្វករកម្ពុជា ដើម្បីសម្រេចបាននូវចក្ខុវិស័យ និងបេសកកម្ម ក្នុងការលើកកំពស់វិជ្ជាជីវៈវិស្វកម្ម ឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើងទាំងបរិមាណ និងគុណភាព ការពារបាននូវកិត្តិយស សេចក្តីថ្លៃថ្លូរបស់វិស្វករ លើកស្ទួយអត្តសញ្ញាណជាតិ ពង្រឹងសមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈគ្រប់ជំនាញ ស្របតាមការវិវត្តន៍បច្ចេកវិទ្យានាពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត ធានាឱ្យការប្រកបវិជ្ជាជីវៈវិស្វកម្មមានគុណភាព ប្រសិទ្ធភាព និងការទទួលខុសត្រូវខ្ពស់។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា បើយោងតាមរបាយការណ៍របស់គណៈវិស្វករកម្ពុជា នៅក្នុងឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅនេះ គណវិស្វករកម្ពុជាទទួលបានការចុះបញ្ជីវិស្វករ ៧៤៧នាក់បន្ថែមទៀត ហើយបើគិតមកទល់បច្ចុប្បន្នមានវិស្វករចុះបញ្ជីសរុបចំនួន ៦ ០០៨នាក់ (ស្រី ២៤០នាក់) ក្នុងនោះ វិស្វករជាតិចំនួន ៥ ៩២៤នាក់ (ស្រី ២៣៨នាក់) និងវិស្វករបរទេសចំនួន ៨៤នាក់ (ស្រី ២នាក់)៕