ក្រសួងអប់រំកំពុងជំរុញការអនុវត្តន៍មុខវិជ្ជាអប់រំសុខភាពសម្រាប់សិស្សថ្នាក់ទី១ ដល់ទី១២
ភ្នំពេញ – មុខវិជ្ជាអប់រំសុខភាពត្រូវបានកំណត់ជាមុខវិជ្ជាកាតព្វកិច្ចមានរយៈពេល ១ម៉ោងក្នុង១សប្តាហ៍ ចាប់ពីថ្នាក់ទី១ ដល់ទី១២ ព្រោះថា ស្ថិតក្នុងបរិការនៃការអភិ​វឌ្ឍ​​ធនធានមនុស្ស ឬមូលធនមនុស្ស សុខភាព ជាកត្តាមិនអាចខ្វះបាន សម្រាប់ចាប់យកវិជ្ជាសម្បទា បំណិនសម្បទា និងចរិយាសម្បទា។ នេះបើតាមប្រសា​សន៍របស់លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងវគ្គបំប៉នគ្រូឧទ្ទេសថ្នាក់ជាតិស្តីពីការប្រើប្រាស់សៀវ​ភៅ​មុខ​វិជ្ជាអប់រំសុខភាព និងការពិនិត្យគំហើញនៅតាមសាលារៀន កាលពីម្សិលមិញ។
លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់លើសុខភាពសិក្សា ត្រូវ ដោយបានដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយជាតិស្តីពីសុខភាពសិក្សា។ លោកជំទាវ បន្តថា ស្ថិតក្នុងបរិបទជំងឺកូវីដ-១៩ សុខភាពសិក្សាកាន់តែដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ធានានូវសុវត្ថិភាព សុខភាពបុគ្គលិកអប់រំ និងអ្នកសិក្សា តាមរយៈការដាក់ចេញនូវវិធានការជាអាទិភាពដោយមានការចូលរួមជាពហុវិស័យ។
លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី បញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្រសួងអប់រំ បានកំណត់ការកែទម្រង់កម្មវិធីសិក្សានិងបរិស្ថានសិក្សា ជាកម្មវិធីអាទិភាពសំខាន់មួយក្នុងចំណោមអាទិភាពនានាដើម្បីអប់រំពលរដ្ឋកម្ពុជាឱ្យទៅជាពលរដ្ឋពេញលេញ តាមរយៈការធ្វើទំនើបកម្មកម្មវិធីសិក្សាទាំងខ្លឹមសារ វិធីសាស្ត្របង្រៀន និងរៀន ។ លោកជំទាវ បន្តថា ភាពប្រទាក់ក្រឡាគ្នា ដោយកំណត់ច្បាស់លាល់នូវ វិជ្ជាសម្បទា បំណិនសម្បទា និងចរិយាសម្បទា នៃខ្លឹមសារមេរៀននីមួយៗ គឺឱ្យឆ្លើយតបទៅនឹងការរីកចម្រើនផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ពិសេសឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារឧស្សាហកម្ម៤.០។
“សុខភាព ជាកត្តាមិនអាចខ្វះបាន ក្នុងការឈានទៅចាប់យកវិជ្ជាសម្បទា បំណិនសម្បទា និងចរិយាសម្បទា”
ក្នុងឱកាសនេះដែរ លោក បាក់ តូក្យូ ប្រធានមូលនិធិហ្រ្វតហូឡូប្រចាំកម្ពុជា បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា តាមរយៈនាយកដ្ឋានសុខភាពសិក្សា ក្នុងការសហការអនុវត្តសកម្មភាពនានាពាក់ព័ន្ធនឹងការបង្ការពិការភាពភ្នែកដែលអាចបង្ការបាននាពេលកន្លងមក និងពេលបច្ចុប្បន្ន។ លោក បាក់ តូក្យូ បន្តថា ក្នុងនាមមូលនិធិហ្រ្វេតហូឡូប្រចាំកម្ពុជា លោកនឹងបន្តគាំទ្រសកម្មភាពនេះបន្តទៀត ពិសេសការពង្រឹងសមត្ថភាពគ្រូក្នុងការបង្រៀនមុខវិជ្ជាអប់រំសុខភាព ការពិនិត្យគំហើញសិស្សនៅតាមសាលារៀន និងផ្តល់វ៉ែនតាជាដើម។
តាមការបញ្ជាក់របស់ លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី កន្លងមកនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលបានចេញនូវសេចក្តីសម្រេច និងគោលការណ៍ណែនាំមួយចំនួនពាក់ព័ន្ធនឹងសុខភាពសិក្សាដូចជា បង្កើតនូវគណៈកម្មាធិការអន្តរក្រសួងស្តីពីសុខភាពសិក្សា គណៈកម្មការជំនាញសុខភាពសិក្សាតាមក្រសួងស្ថាប័ន គណៈកម្មការសុខភាពសិក្សារាជធានី-ខេត្ត។ គណៈកម្មការសុខភាពសិក្សានៃមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡារាជធានី ខេត្ត ផ្នែកសុខភាពសិក្សានៃការិយាល័យអប់រំ យុវជន និងកីឡានៃរដ្ឋបាលក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ និងគណៈកម្មការសុខភាពសិក្សាតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សាដែលជាអ្នកអនុវត្តផ្ទាល់។
គួរបញ្ចាក់ថា វគ្គបំប៉ន ស្តីពីការប្រើប្រាស់សៀវភៅសិក្សាគោលមុខវិជ្ជាអប់រំសុខភាព និងការពិនិត្យគំហើញនៅតាមសាលារៀន រៀបចំឡើងដោយមានសិក្ខាកាមចូលរួមចំនួន ៦២នាក់ ស្រី ៣៨នាក់ ចូលរួមនាយកដ្ឋានជំនាញពាក់ព័ន្ធរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ គរុសិស្សនៃសាលាគរុកោសល្យនិងវិក្រឹតការខេត្តព្រៃវែង តំណាងកម្មវិធីជាតិសុខភាពភ្នែកនៃក្រសួងសុខាភិបាល តំណាងមូលនិធិហ្រ្វេតហូឡូប្រចាំកម្ពុជា តំណាងអង្គការគីហ្សូណា និងតំណាងសកលវិទ្យាល័យហ្គាគុហ្គេប្រទេសជប៉ុន៕