ភាសាអង់គ្លេសជាតម្រូវការចាំបាច់សម្រាប់ការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យនិងការងារ
ភ្នំពេញ – ចូលរៀន​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យជា​ដំណើរ​ជីវិត​ថ្មី​មួយ​របស់​អ្នក​សិក្សា និង​ជាអ្វីដែល​សិស្ស​ទើប​ប្រឡង​បាក់ឌុប​រួចភាគច្រើន​ប្រាថ្នាចង់បាន ដើម្បីចាប់អាជីពដ៏ពិតប្រាកដសម្រាប់អនាគត។ យ៉ាងណាក៏ដោយ​មានអ្នកសិក្សា​មួយ​ចំនួន​ក៏​កំពុងតែព្រួយបារម្ភ និង​ចោទ​ជា​សំណួរថា ប្រសិនបើ​រូបគេ​ខ្សោយ​ភាសាអង់គ្លេស តើអាច​បន្ត​រៀន​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​បានដែរ ឬទេ?
លោក ស៊ុន សុម៉ារ៉ា សហស្ថាបនិក និង​នាយកធានាគុណភាព The Guru បានមានប្រសាសន៍ថា ភាសាបរទេស​ជា​ផ្នែកមួយ​នៅ​ជួយដល់​ការ​សិក្សា​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ តែ​តាមពិតទៅ​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យមួយ​ចំនួននៅ​កម្ពុជា ប្រើប្រាស់ភាសាខ្មែរជាយានសម្រាប់ការសិក្សា​នៅ​ឡើយ ។
តាម​លោក សុម៉ារ៉ា បានបញ្ជាក់ថា ដើម្បី​ឱ្យការសិក្សា​បានទូលំទូលាយទាមទារ​ឱ្យសិស្ស​ចេះភាសាអង់គ្លេស​ ។ មួយ​ទៀត​ ភាសាបរទេសនេះក៏​ផ្សាភ្ជាប់នឹងការងារផងដែរ ពោលគឺក្រោយ​ពីបញ្ចប់សាកលវិទ្យាល័យ ព្រោះថាការងារនៅតាមស្ថាប័នមួយ​ចំនួនលែងត្រូវការអ្នកបកប្រែសម្រាប់អ្នកបច្ចេកទេសទៀតហើយ ។
“ដូចជាខាងផ្នែក IT នៅតាមរោងចក្រ​មួយ​ចំនួន គេ​លែង​ត្រូវ​ការអ្នក​បកប្រែ​សម្រាប់គាត់ហើយ គាត់ត្រូវ​តែមានលទ្ធភាព​ទំនាក់ទំនងជាមួយ​និយោជក់… បើមិនល្អណាស់ណា ក៏អាចមានលក្ខណៈ​មួយ​អាចយល់គ្នាបាន”
លោក ស៊ុន សុម៉ារ៉ា
សម្រាប់លោក សួន​ ស៊ីវត្ថា សាស្ត្រាចារ្យ​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​ន័រតុន បានមានប្រសាសន៍​ស្រដៀងគ្នា​​ដែរថា ចំណេះ​ដឹងភាសាអង់គ្លេសសំខាន់សម្រាប់ការ​សិក្សា​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ ដែលយ៉ាងហោចណាស់ និស្សិត​អាចអាននិង​មើល​ពាក្យ​បច្ចេកទេស​យល់ដែរ ។ ប្រសិន​បើនិស្សិត​ខ្សោយ​ភាសា​អង់គ្លេសគួរ​តែ​ខិតខំប្រឹងប្រែងបន្ថែមទៀត។
ដោយ​ឡែក​ លោក ដេត សុខឧត្តម សាកលវិទ្យាធិការនៃសាកលវិទ្យាល័យ Paragon បានមានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់​សាកលវិទ្យាល័យរបស់លោក ប្រសិនបើ​និស្សិតមិន​សូវចេះភាសាអង់គ្លេស សាលាមានថ្នាក់ត្រៀម​ភាសាអង់គ្លេសជំនួយ ហើយ​គាត់អាច​រៀន​រហូត​ដល់ប្រឡងជាប់អាចចូលរៀន​ឆ្នាំមូលដ្ឋានបាន។
លោក ដេត សុខឧត្តម នាយកសាកលវិទ្យាល័យ Paragon
បើតាម​លោក សុខឧត្តម ភាសាអង់គ្លេសជា​ភាសាអន្តរជាតិ​ដែលប្រើប្រាស់​លើ​គ្រប់វិស័យទាំងអស់នាពេលបច្ចុប្បន្ន។ ការ​សិក្សានៅ​ថ្នាក់ឧត្តម​សិក្សាទាមទារ​ឱ្យ​មានការ​អាន និង​ការ​ស្រាវជ្រាវច្រើន ហើយសៀវភៅឬមួយការ​ស្រាវជ្រាវផ្សេងៗ គឺសុទ្ធសឹងតែជាភាសាអង់គ្លេស ។ ប្រសិនបើនិស្សិត​មិន​ចេះ​ភាសាអង់គ្លេស មិនអាច​រត់ទាន់តាមបំណិន ឬ​របបគំហើញថ្មីៗនោះទេ។ ជាការកត់សម្គាល់នៅកម្ពុជា ភាសាអង់គ្លេសជាភាសាសំខាន់សម្រាប់គាំទ្រដល់ការសិក្សានិងការងារ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ភាសាផ្សេងទៀត មានភាសាបារាំង ភាសាចិន ភាសាតំបន់អាស៊ីមួយចំនួន ក៏ជាផ្នែកសំខាន់សម្រាប់និងមានតម្រូវការទីផ្សារការងារផងដែរនៅកម្ពុជា។ តាមការបញ្ជាក់របស់អ្នកជំនាញនៅពេល​ដែលនិស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សាហើយ​ចូលទៅ​បម្រើការងារនៅ​តាម​ក្រុមហ៊ុន ឬស្ថាប័ននានា ភាគច្រើន​តម្រូវឱ្យចេះ​ភាសាអង់គ្លេស៕