រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំ ៖ កម្មវិធីផ្លាស់ប្តូរ​និស្សិតដើរ​តួនាទី​សំខាន់​ក្នុង​ការ​បណ្តុះ​បណ្តាល​ធនធានមនុស្ស ពង្រឹង​ចំណង​មិត្តភាព និងលើក​កម្ពស់​ការ​ស្វែងយល់​ពី​វប្បធម៌​គ្នាទៅវិញ​ទៅមក
ថ្លែង​ក្នុង​កម្មវិធី​ផ្លាស់ប្តូរ​និស្សិតចិន ខេត្ត​គួយចូវ លើកទី២ ឆ្នាំ២០២៥ រយៈពេល ១៤ថ្ងៃ ក្រោម​ប្រធានបទ «ផែនការ​និស្សិត​ឆ្នើម ទៅ​សិក្សា​នៅ​បរទេស​រាប់ពាន់នាក់» កាល​ពីថ្ងៃច័ន្ទ (៩ មិថុនា) ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​អប់រំ ​យុវជន និងកីឡា មាន​ប្រសាសន៍​ថា កម្មវិធី​ផ្លាស់ប្តូរ​និស្សិត​ដើរតួនាទី​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុងការ​បណ្តុះបណ្តាល​ធនធាន​មនុស្ស ពង្រឹង​ចំណង​មិត្តភាព និង​លើក​កម្ពស់​ការស្វែងយល់​ពីវប្បធម៌​គ្នាទៅវិញ​ទៅមក​ឱ្យកាន់​តែ​ស៊ីជម្រៅ ដើម្បី​កសាង​អនាគត​រួមគ្នា​ឆ្ពោះទៅ​រក​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកប​ដោយ​សុខសន្តិភាព វិបុលភាព និង​ចីរភាព។
រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​អប់រំ បាន​អបអរសាទរ និង​ទទួល​ស្វាគមន៍​យ៉ាង​កក់ក្តៅ​ដល់​និស្សិត​ឆ្នើម​ទាំងអស់ ដែល​បានមក​ដល់​ប្រទេសកម្ពុជា ដោយ​បានគូស​បញ្ជាក់​អំពី​សារៈ​សំខាន់​នៃ​កម្មវិធី​ផ្លាស់ប្តូរ​នេះ ក្នុង​ការ​លើក​កម្ពស់​ចំណង​មិត្តភាព និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ កម្ពុជា-ចិន និង​លើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​និស្សិត​ទាំងអស់​ឱ្យទាញ​យក​អត្ថប្រយោជន៍​ពីឱកាស​ដ៏វិសេស​វិសាល​នេះ ដើម្បី​សិក្សា​ស្វែង​យល់​ពីវប្បធម៌ ប្រពៃណី និង​ភាព​សម្បូរ​បែប នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា ព្រម​ទាំងចែក​រំលែក​បទពិសោធន៍​ចំណេះដឹង​របស់ខ្លួន​ទៅវិញ​ទៅមក​។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ ​យុវជន និងកីឡា
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បញ្ជាក់​ថា តាមរយៈ​កម្មវិធីនេះ សិស្ស​និស្សិត និង​ទទួល​បាននូវ​អត្ថប្រយោជន៍​ជាច្រើន​ដូចជា៖
ទី១. បង្កើន​ការ​យល់ដឹង​ពីគ្នាទៅ​វិញ​ទៅ​មក៖ ឱកាស​សិក្សាស្វែង​យល់ដោយ​ផ្ទាល់​អំពី​ប្រវត្តិសាស្ត្រ វប្បធម៌ ប្រពៃណី ការ​រស់នៅ​របស់​ប្រជាជន តម្លៃ​សន្តិភាព និង​ការរីកចម្រើន​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម, យល់ពី​តម្លៃ នៃវប្បធម៌​ចម្រុះ​ជាតិសាសន៍ ដើម្បី​សុខដុមនីយកម្ម​សង្គម ការ​ទំនាក់ទំនង និង​ការពង្រឹង​ចំណង​មិត្តភាព។
ទី២. ស្វែង​យល់ពី​តម្លៃភាសា និង​ពង្រឹង​ជំនាញ ៖ ឱកាស​រៀន​និយាយ​ភាសាខ្មែរ ក៏ដូចជា​អភិវឌ្ឍ​ជំនាញ​ជាក់ស្តែង​ផ្សេងៗ​ទៀត តាម​រយៈការ​សិក្សា និងការ​អនុវត្ត​នៅក្នុង​បរិយាកាស​កម្ពុជា។
ទី៣. ភាព​ជាម្ចាស់ការ ៖ ការដក​បទពិសោធន៍​នៃ​ការរស់នៅ​ក្នុង​បរិបទថ្មី ដោយ​ទីពឹង​លើខ្លួនឯង ដែលនេះ គឺជាការ​សាកល្បង​សមត្ថភាព​ក្នុងការ​សម្របខ្លួន​ទៅនឹង​ស្ថានភាព​ផ្សេងៗ ក៏ដូចជា​ហ្វឹក​ហាត់​សមត្ថភាព​ក្នុងការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​នានា។
ទី៤. ជំរុញ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​អប់រំ ៖ កម្មវិធីនេះ​ក៏ជាស្ពាន​សម្រាប់​ពង្រឹង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​រវាងគ្រឹះស្ថាន​ឧត្តមសិក្សាកម្ពុជា និង​ចិន តាមរយៈ​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​កម្មវិធី​សិក្សា បទពិសោធន៍ និង​ការស្រាវជ្រាវ​រួមគ្នា។
គួរជំរាប​ជូនថា កម្មវិធីផ្លាស់ប្តូរ​ការសិក្សា​រយៈពេល ១៤ថ្ងៃ របស់​និស្សិត នៃសាកលវិទ្យាល័យ​ខេត្តគួយចូវ លើកទី២ ឆ្នាំ២០២៥ មក​កាន់​ប្រទេស​កម្ពុជា រៀបចំឡើង​ក្នុងគោល​បំណង​ដើម្បីពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង និង​ជំរុញការ​អប់រំ​រវាង​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន ជាពិសេស​ស្វែងយល់​អំពី​ទំនៀមទម្លាប់ ប្រពៃណី វប្បធម៌ អក្សរសាស្ត្រខ្មែរ និង​តំបន់ទេសចរណ៍​នានា ដែល​ជាកេរមរតក​ដ៏សម្បូរ​បែប​ដែល​បុព្វបុរស​ខ្មែរ​បាន​បន្សល់ទុក​រាប់ពាន់ឆ្នាំ​មក​ហើយ។
កម្មវិធី​នេះ ក៏នឹង​ក្លាយ​ជាឱកាស​ដើម្បីឱ្យ​សាកលវិទ្យាល័យ​ចិន និង​សាកលវិទ្យាល័យ​កម្ពុជា បាន​ផ្លាស់ប្តូរ​ការ​អប់រំ​ជាលក្ខណៈ​អន្តរជាតិ ជាពិសេស​បាន​ផ្តល់ឱ្យ​គណៈ​គ្រប់គ្រង​ស្ថាប័ន​អប់រំ អ្នក​ជំនាញ​អប់រំ បាន​ពង្រឹង​ការ​ទំនាក់ទំនង និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ទល់​មុខគ្នា ហើយ​ក៏នឹង​ក្លាយ​ជាវេទិកា​មិត្តភាព ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​វិស័យអប់រំ ទេសចរណ៍ និង​វប្បធម៌ រវាង​កម្ពុជា-ចិន ជាពិសេស​អាច​ពិនិត្យ​លទ្ធភាព​ក្លាយ​ជាដៃគូ​សហការគ្នា នាពេល​អនាគត​ផងដែរ៕