លោក លីម ម៉េងស៊ាង ៖ តម្រូវ​ការ​បង្កើតថាមពលស្អាត​មានច្រើន ប៉ុន្តែ​ខ្វះអ្នក​បច្ចេកទេស
ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ន​នេះ ពិភពលោក​បាន​ងាក​​ទៅ​រកនិន្នាការកាត់បន្ថយ​ផលប៉ះពាល់បរិស្ថាន ក្នុងនោះ​​បណ្តា​ប្រទេស​ជឿនលឿនមួយ​ចំនួន ក៏​បានកំពុងសម្លឹង​មើល​លទ្ធភាព​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់ថាមពលស្អាត ឬថាមពលកកើតឡើងវិញ ដូចជា​បង្កើត​នូវរថយន្តអគ្គិសនី ចំការសូឡា ឬរហាត់ខ្យល់​ដើម្បីទាញ​យក​ថាមពលអគ្គិសនីជាដើម ។
ដោយ​មើល​ឃើញ​នូវ​និន្នាការ​នេះ លោក លីម ម៉េងស៊ាង បានសម្រេច​ចិត្ត​ធ្វើដំណើរ​ឆ្លង​ប្រទេស​ទៅបន្ត​ការ​សិក្សា​ថ្នាក់អនុបណ្ឌិត​ផ្នែក​បច្ចេកវិទ្យាថាមពល នៅ​ប្រទេស​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​ ហើយ​បច្ចុប្បន្ន​លោក​បានត្រឡប់​មកវិញ និង​បាន​ចូលរួម​​​បណ្តុះបណ្តាល​កូនខ្មែរពីជំនាញ​មួយ​នេះ ​​នៅ​វិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេស​កម្ពុជា។
បើតាម​លោក ម៉េងស៊ាង ជំនាញបច្ចេកវិទ្យាថាមពល គឺជា​ការ​សិក្សា​ទៅ​លើ​ការ​បង្កើត​ថាមពល​ពីប្រភព​ថាមពល​កកើត​ឡើងវិញ និង​មិន​កកើត​ឡើងវិញ ។ ជំនាញនេះ​​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់​សម្រាប់ជីវភាព​ប្រចាំ​ថ្ងៃរបស់មនុស្ស ដោយ​យើង​អាច​បង្កើត​ថាមពលស្អាត ដូជា​ថាមពល​ជីវម៉ាស់ ថាមពល​តួប៊ីនខ្យល់ ថាមពល​ផ្ទាំង​សូឡា ដែលជា​ថាមពល​អគ្គិសនី​មានប្រភព​ថាមពល​មិន​ប៉ះពាល់​ដល់បរិស្ថាន។
លោក លីម ម៉េងស៊ាង បានបញ្ជាក់ថា ត្បិតតែជំនាញ​មួយ​នេះ​មាន​សារៈសំខាន់នៅ​ពេលអនាគត និង​មានតម្រូវការ​កើន​ឡើង ប៉ុន្តែ​សិស្ស​និស្សិត​ដែល​ចូលរៀន​ជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យាថាមពល មិនសូវមានច្រើន​ឡើយ ដោយ​ក្នុង​វិទ្យាស្ថាន​ដែល​លោក​កំពុង​ធ្វើ​ការ​បង្រៀន គឺមាន​មិន​ដល់១រយនាក់ទេដែលចាប់អារម្មណ៍​រៀន​ជំនាញ​មួយ​នេះ។
តាមការលើកឡើងរបស់​លោកសាស្រ្តាចារ្យ សិស្ស​និស្សិត​ដែល​រៀនជំនាញបច្ចេកវិទ្យាថាមពល ក្រោយ​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា ពួក​គេ​អាចទទួល​បានការងារ​ដ៏​ប្រសើរ​មួយ ដូចជា​ទៅ​បម្រើ​ការងារ​នៅ​តាម​ក្រុមហ៊ុន វារីអគ្គិសនី រោងចក្រ​អគ្គិសនី​ដើរ​ដោយ​ថាមពលធ្យូងថ្ម រោងចក្រ​ផលិត​ភេសជ្ជៈ ជាដើម ដែលបច្ចុប្បន្ន​ក្រុមហ៊ុន ឬរោងចក្រទាំងនោះ​កំពុង​ខ្វះខាត​​អ្នក​បច្ចេក​ទេស​ក្នុងស្រុកជាច្រើន។
ឆ្លើយតបនឹងសំណួរនេះ លោក លីម ម៉េងស៊ាង មានប្រសាសន៍ថា សិស្ស​និស្សិត​ដែល​រៀនចប់ថ្នាក់ទី១២ ឬមាន​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ គឺអាចសិក្សា​ជំនាញ​នេះ​បាន តែក៏​​ត្រូវ​មានចំណង់ចំណូលចិត្ត​ស្រឡាញ់ជំនាញ​ផ្នែក​វិទ្យាសាស្រ្ត ឬ STEM ផងដែរ។
ដើម្បីសិក្សា​ជំនាញបច្ចេកវិទ្យាថាមពល សិស្ស​ត្រូវ​ប្រើរយៈពេល​សិក្សា​៤ឆ្នាំ​សម្រាប់​កម្រិតវិស្វករ ។ ក្នុងរយៈពេល៤ឆ្នាំនេះ សិស្ស​​ត្រូវ​បានបង្ហាត់ឱ្យ​ស្គាល់ និង​ចេះ​អំពី វារីអគ្គីសនី​ ប្រព័ន្ធផ្ទាំងសូឡា ថាមពលជីវម៉ាស់ ប្រព័ន្ធ SCADA ប្រព័ន្ធ​ PLC និងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងថាមពល ជាដើម។
ជាអនុសាសន៍​សម្រាប់​សិស្ស​ដែល​ទើប​ប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬ​បាក់ឌុប លោក លីម ម៉េងស៊ាង បានលើក​ឡើងថា បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជា​នៅ​ខ្វះខាត​អ្នក​បច្ចេកទេស​លើជំនាញបច្ចេកវិទ្យាថាមពលជាច្រើន ដូច្នេះ​លោក​ផ្តាំ​ផ្ញើ​ដល់សិស្សដែល​ទើប​ប្រឡង​ជាប់ថ្នាក់ទី១២ថ្មីៗនេះ សូម​ជ្រើស​រើសយកជំនាញ​បច្ចេកទេស​ឱ្យ​បានច្រើន ព្រោះថា ប្រទេស​យើង​ត្រូវ​ការ​អ្នក​បច្ចេកទេស​ច្រើន ដើម្បីកសាង​ប្រទេស​ជាតិ​ឱ្យ​កាន់តែ​រឹងមាំ និង​ជឿនលឿន​ ដូច​ប្រទេស​នៅ​លោក​ខាងលិច៕