ខេត្តកណ្តាលប្រារព្ធទិវាតំបន់ដីសើមអន្តរជាតិ ក្រោមប្រធានបទ «ការអភិរក្សតំបន់ដីសើម សម្រាប់មនុស្ស និងធម្មជាតិ»
ជាមួយ​គ្នានេះដែរ ឯកឧត្តម ទូច វីណា អគ្គនាយកស្តីទី អគ្គនាយកដ្ឋានអប់រំ និងព័ត៌មានបរិស្ថាន នៃក្រសួងបរិស្ថាន បានមានប្រសាសន៍ថា ផលប៉ះពាល់ដោយសារធាតុគីមី(មីក្រូប្លាស្ទិក) សំណល់ប្លាស្ទិកដែលគេបោះចោល រងនូវកម្ដៅ និងសំណើមរយៈពេលយូរ បានហូរចូលទៅក្នុងដី និងទឹក ជាកន្លែងសត្វរស់នៅ ហើយសារធាតុគីមីចេញពីប្លាស្ទិកទាំងនោះចូលទៅក្នុងខ្លួនមនុស្ស ក្រោយពេលមនុស្សបរិភោគសត្វ ឬត្រីទាំងនោះ។
តាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ទូច វីណា បច្ចុប្បន្ននេះ ប្រទេសកម្ពុជាមានតំបន់រ៉ាមសារ ដែលជាតំបន់ដីសើមចំនួន ៥កន្លែង រួមមាន តំបន់រ៉ាមសារកោះកាពិ តំបន់រ៉ាមសារព្រែកទាល់ តំបន់រ៉ាមសារស្ទឹងសែន តំបន់រ៉ាមសារបឹងទន្លេឆ្មារ និងតំបន់រ៉ាមសារស្ទឹងត្រែង ។ ឯកឧត្តមបន្តថា កម្ពុជាក៏មានតំបន់ការពារធម្មជាតិជាតំបន់ដីសើមដែលមានសារៈសំខាន់សម្រាប់បរិស្ថាន និងសង្គម ដូចជា តំបន់ការពារទេសភាពអន្លង់ព្រីង តំបន់ការពារទេសភាពបឹងព្រែកល្ពៅ តំបន់ការពារទេសភាពទំនាបខាងជើងទន្លេសាប ។ លើសពីនេះ ក៏​មាន តំបន់ការពារទេសភាពអាងត្រពាំងថ្ម តំបន់ប្រើប្រាស់ច្រើនយ៉ាងទួលព័ន្ធតាឡីបឹងស្នេហ៍ តំបន់ប្រើប្រាស់ច្រើនយ៉ាងដងពែង  តំបន់ការពារទេសភាពបឹងការដេរ និងតំបន់ប្រើប្រាស់ច្រើនយ៉ាងបឹងទន្លេសាប ក៏ដូចជាឧទ្យានជាតិសមុទ្រកោះរ៉ុងផងដែរ។
បើតាមរបាយការណ៍​របស់លោក ពៅ សោមណាក់ ប្រធានមន្ទីរបរិស្ថានខេត្តកណ្ដាល បានឱ្យដឹងថា នេះគឺជាលើកទី៦ហើយសម្រាប់ខេត្តកណ្តាល ក្នុងការរៀបចំទិវាតំបន់ដីសើមអន្តរជាតិ២កុម្ភៈ ។ ដើម្បីចូលរួម​ក្នុងទិវានេះ មន្ទីរបរិស្ថានខេត្តបានដាំ និងចែកជូនកូនឈើ ជាប្រភេទព្រៃលិចទឹក រួមមានដើមសណ្ដាន់ និងម្តេញ ចំនួន ១៧០ដើម ចែកជូនធុងសំរាមចំនួន ១០ និងបានផ្ដល់បដាអប់រំបរិស្ថាន ស្ពីពីតំបន់ដីសើមដើម្បីអនាគតយើងទាំងអស់គ្នា មួយផ្ទាំងដល់ឃុំស៊ីធរផងដែរ៕