ជ្រើសរើសជំ​នា​​ញសិក្សាដោយគ្មានមូលដ្ឋាន ជារឿងប្រថុយប្រថានសម្រាប់ជីវិតយុវជន
ភ្នំពេញ – ការជ្រើសរើស​ជំនាញ អាចជារឿងពិបាកមួយ​សម្រាប់​សិស្សានុសិស្ស​ក្រោយ​បញ្ចប់ថ្នាក់វិទ្យាល័យ ។ កន្លងទៅមាននិស្សិតខ្លះបានសម្រេចចិត្តជ្រើសរើស​ជំនាញ​សិក្សាបន្តទៅតាម​មិត្តភក្តិ ឬទៅតាមឪពុកម្តាយបងប្អូនណែនាំ​ជា​ដើម ។ សម្រាប់អ្នកជំនាញផ្នែកអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្សមើលឃើញថា ការជ្រើសរើសជំ​នា​​ញដោយគ្មានមូលដ្ឋានបែបនេះ ជារឿងប្រថុយប្រថានក្នុងដំណើរជីវិតរបស់យុវជនកម្ពុជា ត្បិតថា ប្រសិនបើរើសជំនាញហើយត្រូវចិត្តនោះពួកគេនឹងទទួលបា​ន​ល​​​ទ្ធ​​​​ផល​សិក្សា​ល្អ​ ប៉ុន្តែបើរើសជំនាញខុ​ស អាចខា​ត់ប​ង់​ពេល​វេលា លុយកាក់ ព្រមទាំងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយឺតយ៉ាវ ។ តើអ្វីជាមូលដ្ឋាននៃការសម្រេចចិត្តដ៏ត្រឹ​ម​​ត្រូ​វ​សម្រាប់​យុវជន ?
​លោក យិន ពុទ្ធា ទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេសឯករាជ្យ និង​ជា​សាស្រ្តាចារ្យផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និង​ធុរកិច្ច បានលើក​ឡើងថា ដើម្បីជ្រើសរើសជំនាញ​ឱ្យ​បានត្រឹមត្រូវ គឺឈរនៅ​លើ​មូលដ្ឋាននៃការ​សម្រេចចិត្តមួយដោយច្បាស់លាស់ ​ប្រមូលព័ត៌មានជំនាញឱ្យ​បានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ព្រមទាំងមានទស្សនៈវែងឆ្ងាយទៅលើជំនាញដែលយុវជនបានជ្រើសរើស ។
លោក យិន ពុទ្ធា បានបញ្ជាក់ថា ការសិក្សាពី​ចំណង់ចំណូលចិត្ត​ខ្លួនឯង គឺជា​រឿង​សំខាន់​ដែលយុវជនត្រូវយល់ឱ្យបានច្បាស់ ។ ការកំណត់ចំណង់ចំណូលចិត្តមុខវិជ្ជាសិ​ក្សា​​​នេះ អាចឱ្យយុវជនស្គាល់ខ្លួនឯងកាន់តែច្បាស់ ព្រមទាំងស្គាល់ពីចំណុចខ្លាំងនិងចំណុចខ្សោយរបស់ខ្លួន ។
​ – លោក យិន ពុទ្ធា
“ឧទាហរណ៍ថា យើងពូកែគណិតវិទ្យា ហើយ​ទៅថ្ងៃមុខ​យើងចង់ប្រឡូកក្លាយទៅជាអ្នកសរសេរកម្មវិធីហ្គេមមួយដ៏ល្បីពេញពិភពលោក អីញ្ចឹងយើងថ្លឹងមើលចំណុចហ្នឹងអ្វីដែលយើងចង់បាន និងអ្វីដែលយើងពូកែ វាស្ថិតនៅក្នុងបន្ទាត់ជាមួយ​គ្នា”
ក្រោយពីធ្វើការថ្លឹងថ្លែងរួចហើយ សិស្សានុសិស្ស​ក៏​​ត្រូវ​ទៅ​ស្វែង​រក​ព័ត៌មានអំពី​ជំនាញ​ដែលខ្លួនប៉ង​ តាមរយៈ​ការ​ចូលរួម​ស្តាប់បទបង្ហាញ ឬកម្មវិធីសិក្ខាសាលានានា​ពាក់ព័ន្ធនឹងជំនាញ ដើម្បីមានមូលដ្ឋាន​នៅ​ក្នុង​ការ​សម្រេចចិត្ត។
តាមលោកសាស្រ្តាចារ្យ ដើម្បីសម្រេចចិត្តជ្រើសរើស​ជំនាញ​សិក្សាបន្តបានត្រឹមត្រូវ សិស្សានុសិស្ស​​ត្រូវ​សួរ​ខ្លួនឯងចំនួន ៤សំណួរជាមុខសិន តើខ្លួនពូកែមុខវិជ្ជាអ្វីខ្លះ? តើក្លឹប និង​សកម្មភាព​ក្រៅកម្មវិធីសិក្សា​អ្វីខ្លះ​ដែលខ្លួនចូលចិត្ត? តើខ្លួនមានទេពកោសល្យ​ពិសេស​ក្នុង​ផ្នែក​ណាមួយ​ដែរ ឬទេ? តើគោលដៅអាជីពរបស់ខ្លួនជាអ្វី?
ចំណុច​មួយ​ទៀត ដែល​សិស្ស​ត្រូវ​គិតគឺស្ថានភាព​ទីផ្សារការងារនៅថ្ងៃអនាគត ។ លោក ពុទ្ធា បាន​លើក​ឡើងថា ជួនកាលជំនាញ​ដែល​ស្រឡាញ់ និង​ចាប់អារម្មណ៍នៅថ្ងៃនេះ ប៉ុន្តែ​ទីផ្សារ​ការងារ​វាមិនសូវ​មាន​តម្រូវការទៅវិញ ។ ចំណុចនេះ ជារឿងសំខាន់បំផុត ។ ដើម្បីដឹងថា តើទៅថ្ងៃមុខការងារអ្វីជំនាញអ្វី លោកបានណែនាំដល់សិស្សានុសិស្ស​គួរ​ធ្វើការ​ស្រាវជ្រាវព័ត៌មាននៅកាន់​គេហទំព័រ​ព័ត៌មានទីផ្សារការងារ ឬទីភ្នាក់​ងារ​ជាតិ​​មុខរបរ (nea.gov.kh) ឬក៏​គេហទំព័រជ្រើសរើស​បុគ្គលិកមួយ​ចំនួន​ទៀតថា តើគេ​ជ្រើសរើស​ជំនាញអ្វី​ច្រើនជាង​គេ។
សរុបសេចក្តីមកវិញ លោក យិន ពុទ្ធា លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​សិស្សានុសិស្ស​ជ្រើសរើសជំនាញ​តាមអ្វីដែលខ្លួនស្រឡាញ់ ដោយ​ថ្លឹងជាមួយ​ស្ថានភាពទីផ្សារ និងចៀសវាងការជ្រើសរើស​ជំនាញទៅតាមឥទ្ធិពលខាងក្រៅ ដូចជាមិត្តភក្តិ ឬអ្នកផ្ទះ។ យុវជនត្រូវមានព័ត៌មាននៅក្នុងដៃ ព្រមទាំងចេះ​ថ្លឹងថ្លែងគុណវុឌ្ឍិ និងគុណសម្បត្តិនៅក្នុងខ្លួន ជាមួយ​នឹង​ព័ត៌មានស្តីអំពីទីផ្សារ​ការងារជាការសម្រេចចិត្តដ៏ត្រឹមត្រូវមួយ ៕