ប្រជាពលរដ្ឋជាង ៥០០គ្រួសារនៅឃុំព្រះរំកិល ខេត្តស្ទឹងត្រែង ទទួល​បានស្ថានីយ​ទឹក​ស្អាតពីអង្គការភ្លែនកម្ពុជា
ខេត្តស្ទឹងត្រែង- អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជាសហការជាមួយក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ មន្ទីរអភិវឌ្ឍន៍ជនបទខេត្តស្ទឹងត្រែង រដ្ឋបាលស្រុកបូរីអូរស្វាយសែនជ័យ និងអង្គការវឌ្ឍនៈភាព បានសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធចែកចាយ និងស្ថានីយទឹកស្អាតនៅឃុំព្រះរំកិល កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២។ ។ ពិធីនេះធ្វើឡើង ដើម្បីផ្តល់ទឹកស្អាតប្រើប្រាស់ដល់ប្រជាពលរដ្ឋជាង ៥០០ គ្រួសារ នៅក្នុងភូមិចំនួន ៥ ក្នុងបុរីអូស្វាយសែនជ័យ ខេត្តស្ទឹងត្រែង ។
ប្រព័ន្ធចែកចាយ និងស្ថានីយទឹកស្អាតគ្រាន់តែជាផ្នែកមួយនៃគម្រោងដែលមានឈ្មោះថា១,០០០ ថ្ងៃដំបូងប៉ុណ្ណោះ ដែលអន្តរាគមន៌រួមបញ្ចូលនូវការដោះស្រាយសន្តិសុខស្បៀង ការបង្កើនភាពធន់ ការកែលម្អសុខភាពមាតានិងទារកនៅក្នុងភូមិចំនួន ៥១ ក្នុងឃុំចំនួន ១៧ នៃស្រុកចំនួន ៣ ក្នុងខេត្តស្ទឹងត្រែង។ គោលបំណងសំខាន់នៃគម្រោងនេះ ដើម្បីកាត់បន្ថយអសន្តិសុខស្បៀង និងកង្វះអាហារូបត្ថម្ភក្នុងចំណោមទារក និងស្ត្រីក្នុងវ័យបន្តពូជ ដោយអនុវត្តវិធីសាស្រ្តរួមបញ្ចូលគ្នាដើម្បីធានាសន្តិសុខស្បៀងនិងអាហារូបត្ថម្ភនៅក្នុងតំបន់គោលដៅ។
លោក យី គីមថាន នាយករងប្រចាំប្រទេសទទួលបន្ទុកផ្នែកកម្មវិធីនៃអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា លទ្ធផលជារួមនៃការខ្វះខាតទឹកស្អាតប្រើប្រាស់ រួមផ្សំនឹងលក្ខខណ្ឌអនាម័យ និងអនាម័យមិនល្អ អាចជះឥទ្ធិពលដល់ការលូតលាស់ និងការអភិវឌ្ឍន៍ការយល់ដឹងដ៏ល្អប្រសើរក្នុងវ័យកុមារភាព បង្កើនហានិភ័យនៃជំងឺ និងការបង្ករោគ ។
“កង្វះទឹកស្អាតប្រើប្រាស់ អាចបណ្តាលឱ្យរាគរូស និងកង្វះអាហារូបត្ថម្ភក្នុងចំណោមកុមារ និងមនុស្សពេញវ័យ ធ្វើឱ្យបាត់បង់ប្រាក់ចំណូលគ្រួសារ តាមរយៈការចំណាយលើថ្លៃព្យាបាល បាត់បង់ពេលវេលានៅកន្លែងធ្វើការ និងអវត្តមានរបស់សិស្សនៅសាលារៀន” លោក យី គីមថាន ។
លោក យី គីមថាន បន្ថែមថា កត្តាដែលនាំទៅរកភាពជោគជ័យនៃសហគមន៍ប្រព័ន្ធចែកចាយ និងស្ថានីយទឹកស្អាតជាចម្បង រួមមាន ការចូលរួមរបស់សហគមន៍នៅគ្រប់ដំណាក់កាលទាំងអស់ក្នុងការរៀបចំគម្រោង និងការសាងសង់ ការប្រមូលប្រាក់កម្រៃ គ្របដណ្តប់លើការចំណាយលើការជួសជុលធំៗ ជាជាងប្រតិបត្តិការ និងការថែទាំតិចតួច ។ ស្រមគ្នានេះ ភាពជាអ្នកដឹកនាំដ៏រឹងមាំ និងតម្លាភាពកម្រិតខ្ពស់ ជាពិសេសជាមួយសហគមន៍ ក្រុមប្រឹក្សាឃុំ និងរដ្ឋបាលស្រុកក្នុងការសម្អាត និងការប្រើប្រាស់ថ្នាំសម្លាប់មេរោគឱ្យបានត្រឹមត្រូវនៅក្នុងប្រព័ន្ធ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ប្រព័ន្ធចែកចាយ និងស្ថានីយទឹកស្អាតដែលទើបសាងសង់ថ្មីចំណាយទឹកប្រាក់ប្រហែល ១០ម៉ឺនដុល្លារអាមេរិក ដែលអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជាបានចាប់ផ្តើមការសាងសង់នៅដើមខែមករា ឆ្នាំ ២០២១ ហើយបានបញ្ចប់នៅខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២២។ គម្រោងនេះ ផ្តល់មូលនិធិដោយក្រសួងសហព័ន្ធអាល្លឺម៉ង់សម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច (BMZ) និងអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិអាល្លឺម៉ង់ ដែលមានទឹកប្រាក់សរុប ២.៥ លានដុល្លារក្នុងរយៈពេល ៥ ឆ្នាំចាប់ពីឆ្នាំ ២០១៩-២០២៤។
គួរជម្រាបជូនថា  ការបញ្ចប់ការសាងសង់ប្រព័ន្ធចែកចាយ និងស្ថានីយទឹកស្អាតមិនមែនជាទីបញ្ចប់ទេ ប៉ុន្តែគ្រាន់តែជាការចាប់ផ្តើមគម្រោង។ អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា និងអង្គការវឌ្ឍនៈភាពសង្ឃឹមថា មន្ទីរអភិវឌ្ឍន៍ជនបទខេត្ត រដ្ឋបាលស្រុក ក្រុមប្រឹក្សាឃុំ នឹងខិតខំប្រឹងប្រែងឱ្យអស់ពីសមត្ថភាព ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយពីប្រព័ន្ធចែកចាយទឹកស្អាតនេះដល់ប្រជាពលរដ្ឋ សហគមន៍ និងថែរក្សាប្រតិបត្តិការ និងថែទាំឱ្យបានត្រឹមត្រូវជាប្រចាំ ដើម្បីមាននិរន្តរភាពក្នុងការប្រើប្រាស់៕