កម្ពុជា​បើក​យុទ្ធនាការទប់ស្កាត់​ការ​ស្លាប់ និង​រងរបួសរបស់កុមារ ដោយ​សារ​គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ និងការលង់ទឹក
ក្រសួងមហាផ្ទៃ ដោយ​មាន​កិច្ច​គាំទ្រ​ពី​អង្គការ​យូនីសេហ្វ ក្នុង​សប្តាហ៍​នេះ បាន​បើក​យុទ្ធនាការ​ជាតិចំនួន២ គឺយុទ្ធនាការ​ទប់ស្កាត់ការស្លាប់ និង​រងរបួស​របស់កុមារ​ដែល​បណ្តាល​មក​ពី​គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​ផ្លូវគោក និង​ការ​លង់ទឹក ដែល​គេ​រកឃើញថា ជា​មូលហេតុ​នាំ​មុខ​គេ នៃការ​ស្លាប់​របស់​កុមារ​ និង​យុវជនកម្ពុជា។
យុទ្ធនាការជាតិទាំងពីរនេះផ្តោតសំខាន់ទៅលើការធ្វើ​ឱ្យផ្លូវថ្នល់ និងផ្លូវទឹកកាន់តែមានសុវត្ថិភាពសម្រាប់កុមារ តាមរយៈការបង្កើនការយល់ដឹងពីហានិភ័យ និងការបង្ការគ្រោះថ្នាក់ ការពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់ និងលើកកម្ពស់ការចូលរួមរបស់សហគមន៍។
ទោះជាដូច្នេះក្តី លោកបណ្ឌិត វីល ផាកស៍ បានបង្ហាញពីដំណោះស្រាយ​ក្នុងការ​ការពារកុមារពីគ្រោះថ្នាក់ នោះគឺ ការពាក់មួកសុវត្ថិភាពឱ្យបានត្រឹមត្រូវ, ការបន្ថយល្បឿននៅជិតសាលារៀន ឬការបង្រៀនកុមារអំពីរបៀបហែលទឹក ឬការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីសុវត្ថិភាពផ្លូវទឹកក្ដី។ “ដោយធ្វើការងាររួមគ្នា យើងអាច និងត្រូវតែបញ្ឈប់សោកនាដកម្មដែលអាចបង្ការបានទាំងនេះ តាមរយៈការជំរុញការផ្លាស់ប្ដូរប្រកបដោយបរិវត្តកម្ម និងការធ្វើឱ្យការបង្ការទប់ស្កាត់របួសរបស់កុមារជាចំណុចសំខាន់នៃសកម្មភាពរបស់សហគមន៍ គោលនយោបាយ និងការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងជាសាធារណៈ”៕