ជ័យលាភីយុវជនឆ្នើមផ្តើមចេញពីគ្រួសារគំរូអហិង្សា
#ភ្នំពេញ ទឹកមុខពោរពេញដោយទំនុកចិត្ត និងមានសម្តីមួយៗប៉ុន្តែច្បាស់លាស់ ព្រម​ទាំ​ង​​​​ស្រ​​ឡា​ញ់​ការ​​សិ​ក្សា​​តាំងពីរ​កុមារ
ជ័យលាភីលេខ១ នេះ​ជា​យុវ​តី Engilsh អាយុ១៨ឆ្នាំ កំពុងសិក្សាថ្នាក់ទី១២ English សារុន ដាឌីណា #មានសម្បុរ មានសម្បុរ ស្រអែមស្រស់ នៃសាលាចំណេះទូទៅ មីគីវ៉េ នៅរាជធានី​ភ្នំ​ពេ​​ញ សារុន ដាឌីណា និងមិត្តភក្តិបួននាក់ទៀតបានក្លាយជាម្ចាស់​​ជ័យ​លាភី​លេ​ខ​១ នៃ​កម្មវិធី​ជជែក​ដេ​ញ​​ដោល​យុវជន​ថ្នាក់​ជា​តិ របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា #តាមរយៈ នៅពេលនេះ បានធ្វើ​ឱ្យសមាជិក​គ្រួសារទាំង​អស់​សា​ទ​​រ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ចំពោះកា​រខិត​ខំប្រឹង​ប្រែង​រប​ស់​កូន​ស្រី ។
ក្នុងនាមជាប្រធានក្រុមដឹកនាំការប្រកួត តស៊ូមតិយុវជនថ្នាក់ជាតិ ដើរតួនាទីជាអ្នកសម្របសម្រួលការងារក្រុមដ៏ឆ្នើមម្នាក់ដែលដឹកនាំសកម្មភាព​សិក្សាស្រាវជ្រាវ សារុនដា ឌីណា
សម្របសម្រួលរបៀបធ្វើការ និងគ្រប់គ្រងរាល់សកម្មភាពផ្សេងៗនៅក្នុងក្រុមពោរពេញ​ដោ​យទេព​កោសល្យ ។ និង ការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់យុវតីសារុន ដាឌីណា?​ តើអ្វីនៅពីក្រោយខ្នងនៃភាពក្លាហាន ឆ្លើយនឹងសំណួរមួយនេះ សារុន ដាឌីណា បានបញ្ជាក់ទាំងស្នាមញញឹមថា នាងមានសំណាងដែលទទួលបានការអប់រំល្អពីម្តាយ​ឪពុកតាំងពីកុមារហើយម្តាយឪពុកតែងតែគាំទ្រ ផ្តល់ឱកាស និងរង់ចាំលើកទឹកចិត្តជានិច្ច ។
កូនស្រីច្បងនៅក្នុងគ្រួសាររូបនេះ បាននិយាយទាំងអារម្មណ៍រីករាយថា ៖ ពេលដែលប៉ាម៉ាក់ខ្ញុំគាត់បង្រៀនខ្ញុំគាត់តែងតែប្រើវិធីសាស្រ្តបង្រៀនបែប​​វិជ្ជមាន ដោយព្យាយាមពន្យល់មួយៗឱ្យខ្ញុំយល់់កាន់តែច្បាស់ទៅលើមេរៀ​ន ! គាត់ព្យាយាមពន្យល់ទៅលើ​លំហាត់ដែលខ្ញុំអត់យល់ ហើយបើខ្ញុំនៅតែអត់យល់មានអារម្មណ៍ថាធុញថប់ខ្ញុំអាចចេញទៅលេងកម្សាន្ត​បន្តិចសិន​ហើ​យ​មក​ចាំ​រៀនជាមួយគាត់វិញ ។ #កញ្ញា សារុន ដាឌីណា
បានបន្តថា តាំងពីវ័យកុមារម្តាយឪពុកមិនដែលស្តីប្រដៅដោយពាក្យសម្តីធ្ងន់ៗឬប្រើអំពើហិង្សាអប់រំកូនៗនៅក្នុងគ្រួសារនោះទេ។ ម្តាយឪពុកតែងតែអប់រំកូនដោយអហិង្សាព្រមទាំងប្រើពាក្យពេចន៍លើកទឹកចិត្តកូនជានិច្ចពិសេសបង្ហាញពីសកម្មភាពគំរូជាច្រើនដល់កូន។
និយាយបណ្តើរលើកដៃកាយវិការ និយាយបណ្តើរលើកដៃកាយវិការពន្យល់ពីបំណងអប់រំកូនបណ្តើរលោក អ៊ុន សារ៉ាវុធ ជឿកជាក់ថាមានតែវិធីសាស្ត្រអប់រំកូនបែបអហិង្សាតែមួយគត់ដែលជួយឱ្យកូន របស់លោករៀនសូត្រពូកែនិងទទួលចំណាត់ថ្នាក់ល្អជានិច្ច ថ្ងៃមួយដែលខ្ញុំទៅថតវីដេអូជុំគ្នា ប៉ាគាត់មកអង្គុយចាំជិតមួយម៉ោងជាងគាត់អត់ធ្មត់ពេលខ្ញុំថតចប់គាត់រត់មកឱបខ្ញុំហើយគាត់ញញឹមលើក​ទឹកចិត្តកូនគាត់ ខ្ញុំឃើញអីចឹងខ្ញុំមានអារម្មណ៍អរគឺប៉ាថាស្រឡាញ់​ខ្ញុំគាត់អត់ មានខឹងឬសួរថាកូនម៉េចបានថតយូរនោះទេ ។ ទាក់ទងនឹងការចិញ្ចឹមកូនបែបវិជ្ជមាន និងអប់រំកូនឱ្យបានល្អនៅក្នុងគ្រួសារ លោក អ៊ុន សារ៉ាវុធ អាយុ ៥១ឆ្នាំ ជាឪពុករបស់កញ្ញា សារុន ដាឌីណា បាននិយា​យ​ថា កូនស្រីរបស់លោកគោរពនិងស្តាប់ពាក្យពេចន៍ទូន្មានរបស់ម្តាយឪពុកជានិច្ច ។ លោកតែងអប់រំកូនតាមវិធីសាស្ត្រអហិង្សា ដើម្បីឱ្យកូនក្លាយជាពលរដ្ឋល្អមួយរូបនៅសង្គម
និយាយបណ្តើរលើកដៃកាយវិការ និយាយបណ្តើរលើកដៃកាយវិការពន្យល់ពីបំណងអប់រំកូនបណ្តើរលោក អ៊ុន សារ៉ាវុធ ជឿកជាក់ថាមានតែវិធីសាស្ត្រអប់រំកូនបែបអហិង្សាតែមួយគត់ដែលជួយឱ្យកូន របស់លោករៀនសូត្រពូកែនិងទទួលចំណាត់ថ្នាក់ល្អជានិច្ច បានរំលឹកពីទឹកចិត្តឪពុក ដោយបញ្ជាក់បន្ថែមថា ៖ កញ្ញា សារុន ដាឌីណា
ជានិច្ចមិនប្រើហិង្សាបង្ខំឱ្យរៀននោះទេ ! មិនប្រើ ងាកមកនិយាយជាមួយម្តាយ អំពើហិង្សារ ជុំវិញសកម្មភាពអប់រំកូននៅក្នុងគ្រួសារ លោកស្រី អ៊ុន សោភ័ណ្ឌ អាយុ ៤២ឆ្នាំ បានបញ្ជាក់ថា គ្រួសារលោកស្រីមិនត្រឹមតែអបរំកូនដោយអហិង្សាប៉ុណ្ណោះទេ សូម្បីតែការជជែកគ្នានៅក្នុងគ្រួសារក៏មិនដែលប្រើពាក្យសម្តីធំទៅកាន់សមាជិកគ្រួសារទាំងអស់ដែរ ។
ដោយសារខ្ញុំមានបទពិសោធន៍កាលពីខ្ញុំនៅតូចៗប៉ាខ្ញុំគាត់បង្រៀនខ្ញុំ គាត់តែងតែប្រើអំពើហិង្សា
ខោកខ្ញុំវាយខ្ញុំខ្ញុំរៀនអត់ចេះទេគាត់មកដល់គឺខ្ញុំញ័រគឺខ្ញុំលែងចង់ចេះអីទាំងអស់ខ្ញុំយល់ថាមិនល្អទេវិធីសាស្ត្រអប់រំកូនបែបហ្នឹង។ នេះបើតាមលោក លោក អ៊ុន សារ៉ាវុធ ពាក់ព័ន្ធនឹងការបង្ហាត់បង្រៀនកូនខ្ញុំណែនាំគាត់តាំងពីតូចរហូតគាត់ទទួលបានជ័យលាភីនេះ (កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជន)
លោកស្រី អ៊ុន សោភ័ណ្ឌ
ខ្ញុំមិនដែលវាយ ឬប្រើពាក្យសម្តីធ្ងន់ៗទៅកាន់កូនទេ មានតែនិយាយពាក្យល្អៗទៅគាត់ជំរុញឱ្យគាត់ខំប្រឹងប្រែង ! ដាច់ខាតខ្ញុំអត់យកអំពើហិង្សាមកបង្រៀនមកប្រើជាមួយគាត់ទេ។ #លោកស្រី មានប្រសាសន៍បន្តថា ៖
រំលឹកដល់ថ្ងៃដែល ដាឌីណាទទួលជ័យ​លាភី​លេ​ខ​១នៃ​កម្មវិធី​ជជែក​ដេ​ញ ​​ដោល​យុវជន​ថ្នាក់​ជា​តិ​ របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងសម្លឹងទៅកាន់លិខិតសរសើរដែលកូនទទួលបាន លោក អ៊ុន សារ៉ាវុធ អ៊ុន សោភ័ណ្ឌ
និយាយទាំងមានទំនុកចិត្តទៅកាន់កូ​ន​​​​ស្រី​របស់​លោ​ក​ថាមិននឹកស្មានសោះថាកូនស្រីក្លាហានហ៊ាននិយាយជាសាធារណៈ ហើយអាចចូលរួមប្រកួតគំនិតជាមួយយុវជនឆ្នើមៗមកពីសាលាដទៃទៀតដោយទំនុកចិត្ត ពិសេសចេះធ្វើការងារក្រុមបានយ៉ាងល្អ ។
លោក អ៊ុន សារ៉ាវុធ
ខ្ញុំជឿលើកូនខ្ញុំអាចក្លាយជាគម្រូដល់ ក្មេងៗនិងយុវជនជំនាន់ក្រោយ !
បាននិយាយថា ៖ ថ្ងៃក្រោយគាត់ទៅជាឪពុកម្ដាយគេក៏មិនប្រើអំពើហិង្សាបានអប់រំកូនចៅគាត់ដែរ សង្គមនឹងមានធនធានមនុស្សល្អៗជាច្រើនមិនជាខាន។
លោក អ៊ុន សារ៉ាវុធ មានកូនស្រីពីរនាក់នៅក្នុងបន្ទុកគ្រួសារ និយាយពីកូនស្រីច្បង សារុន ដាឌីណា មានក្តីស្រមៃចង់ក្លាយខ្លួនជាគ្រូបង្រៀនផ្នែកគណិតវិទ្យាដ៏ឆ្នើមម្នាក់ ព្រោះវាជាមុ​ខ​​វិជ្ជា​ដែលនាងស្រលាញ់ ព្រមទាំងបណ្ដុះបណ្ដាលមនុស្សជំនាន់ក្រោយឱ្យស្រលាញ់គណិតវិទ្យាមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្ត្រ ឬ STE​M ​ឱ្យបា​នច្រើន។
ព្រះតេជគុណ នន់ រិទ្ធី
គ្រូបង្គោលជួយបង្ហាត់បង្រៀនបេក្ខជនត្រៀមខ្លួនប្រកួតកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជន​ថ្នាក់​ជា​តិ​២០​២១មានដីកាថា ដាឌីណា ជាក្មេងដែលមានអត្តចរិតស្លូតបូតនិងឆ្លាតវៃពីធម្មជាតិ ព្រមទាំងទទួលបានការអប់រំល្អពីម្តាយ​ឪពុក ។