ក្រសួង-មន្ទីរកិច្ចការនារី កែលម្អសកម្មភាព ៥ចំណុចឆ្លើយតបអំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រ
ភ្នំពេញ – លទ្ធផល​នៃកិច្ចប្រជុំតាមប្រព័ន្ធវីដេអូនៅព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បត្តិ៍នេះ ក្រសួងកិច្ចការនារី បានដាក់ចេញអនុសាសន៍សំខាន់ៗចំនួនប្រាំចំណុច ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហា និង​បន្តឆ្លើយតបអំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ស្របនឹងកាលៈទេសៈបច្ចុប្បន្ន និងការវិវឌ្ឍរបស់សង្គម ។ កិច្ចប្រជុំនេះបានធ្វើ​ឡើង​ក្រោ​មប្រធានបទ “ការលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពនៃការឆ្លើយតបអំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រ” ដោយមានការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំទទួលបន្ទុក និងនាយកដ្ឋានការពារផ្លូវច្បាប់ មន្ទីរកិច្ចការនារីខេត្តទាំង ២៥ និងអគ្គលេខាធិការដ្ឋានក្រុមប្រឹក្សាជាតិកម្ពុជាដើម្បីស្រ្តី សរុបប្រមាណជា ១០០នាក់ ។
​លោកជំទាវ​កិត្តិ​បណ្ឌិត​ ​អ៊ឹង​ ​ក​ន្ថា​ផា​វី​ ​រដ្ឋ​ម​ន្រ្តី​ក្រសួង​កិច្ចការ​នារី​ ​ថ្នាក់​ដឹកនាំ​មន្ទីរ​កិច្ចការ​នារី​ទាំង​ ​២​៥​រាជធានី​ – ​ខេត្ត​ ​និង​អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន​ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិ​កម្ពុជា​ដើម្បី​ស្រ្តី ​បាន​សម្រេច​កែ​ល្អ​សកម្មភាព​ ​៥​ចំណុច​ឆ្លើយតប​អំពើ​ហិង្សា​ទាក់ទង​នឹង​យេ​ន​ឌ័​រ​ ​។​ ​១​. ​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ ​និង​ពិនិត្យ​លទ្ធភាព​ក្នុង​ការ​បង្កើន​ចំនួន​ម​ន្រ្តី ​ឬ​ភ្នាក់ងារ​នគរបាល​យុត្តិធម៌​របស់​​​ក្រសួង​កិច្ចការ​នារី​ ​។​ ​២​. ​ពង្រឹង​និង​ផ្តល់​សេវា​ពហុ​វិ​ស័យ​ដល់​ស្រ្តី​តាមរយៈ​ការ​បង្កើត​ក្រុម​ការងារ​ពហុ​វិ​ស័​យ​ ​ឆ្លើយតប​អំពើ​ហិង្សា​លើ​ស្រ្តីឱ្យ​មាននៅ​គ្រប់​ ​២​៥​រាជធានី​ខេត្ត​ ​និង​មាន​តួនាទី​ ​ភារកិច្ច​ច្បាស់លាស់​ ​ដើម្បី​ធានា​បាន​ថា​ ស្រ្តី​រងគ្រោះ​អាច​ប្រើប្រាស់​និង​ទទួល​បាន​សេវា​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​ ​។
​៣​. ​ពង្រឹង​កិច្ច​សហការ​ជាមួយ​ក្រុម​មេធាវី​ ​និង​ម​ន្រ្តី​ពាក់ព័ន្ធ​ ​ដោយ​ពង្រឹង​កិច្ច​សហការ​ជាមួយ​ក្រុម​មេធាវី​ស្ម័គ្រចិត្ត​សម្តេច​តេជោ ​ប្រតិភូ​គណៈ​មេធាវី​របស់​គណៈ​មេធាវី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​ ​មន្ត្រី​នគរបាល​យុត្តិធម៌​ ​ប៉ូលីស​ ​កង​រាជ​អា​វុត្ថ​ហត្ថ​លើ​ផ្ទៃ​ប្រទេស​ ​ព្រះរាជអាជ្ញា​ ​អង្គការសង្គម​ស៊ីវិល​ ​និង​ប្រតិបត្តិ​ករ​ពាក់ព័ន្ធ​សំខាន់​ផ្សេងៗ​ទៀត​ ​នៅ​ក្នុង​សមត្ថកិច្ច​ដែនដី​របស់​ខ្លួន​ ​។​ ​ទន្ទឹមគ្នា​នេះ​ ​ត្រូវ​ពង្រឹង​និង​ផ្តល់​កិច្ច​អន្តរាគមន៍​ផ្តល់​សេវា​ការពារ​ផ្លូវច្បាប់​ដល់​ស្ត្រី​និង​កុមារី​រងគ្រោះ​ ​ព្រមទាំង​សេវា​ចាំបាច់​ផ្សេងៗ​ទៀត​ ​។​
៤​. ​ពង្រឹង​កិច្ច​សហការ​ឱ្យ​ខ្លាំង​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ ​តាមរយៈ​ការ​ចែករំលែក​និង​ផ្តល់​ព័ត៌មាន​ឱ្យ​គ្នា​ទៅវិញទៅមក​ ​ដើម្បី​ឱ្យ​មាន​បណ្តាញ​រាយការណ៍​បទល្មើស​កើតមាន​ ​លើ​ស្រ្តី​និង​កុមារី​រងគ្រោះ​ ​ពី​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​មក​អង្គភាព​ជំនាញ​ជា​មន្ទីរ​កិច្ចការ​នារី​ ​រាជធានី​-​ខេត្ត​ឱ្យ​ទាន់ពេល​វេលា​ ​។​ ​និង​ ​៥​ត្រូវ​បន្ត​ផ្សព្វផ្សាយ​លេខ​ទូរស័ព្ទ​ទំនាក់ទំនង​និង​ហ្វេសប៊ុក​ផេ​ក​របស់​មន្ទីរ​កិច្ចការ​នារី​ ​រាជធានី​ – ​ខេត្ត​ ឱ្យ​បាន​ទូលំទូលាយ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សមត្ថកិច្ច​ដែនដី​រដ្ឋបាល​របស់​ខ្លួន​ ​។
ទន្ទឹមគ្នានេះ មន្ទីរកិច្ចការនារីទាំងអស់ត្រូវពង្រឹងការយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះការស្នើសុំកិច្ចអន្តរាគមន៍ សំណូមពរ មតិយោបល់ តាមទំព័រហ្វេសប៊ុក ព័ត៌មានតាមបណ្តាញសង្គមហ្វេសប៊ុក តេឡេក្រាម WhatsApp និងតាមលេខទូរស័ព្ទជាដើម ។ បើសិនប្រជាពលរដ្ឋឃើញមានករណីការប្រើអំពើហិង្សាលើស្រ្តី ឬក្មេងស្រីសូមរាយការណ៍តាមរយៈលេខទូរស័ព្ទ៖ ០៩៣ ៧៧៧ ៩០០/  ០៨៥ ៧៧៧ ៩០០ ។