ភ្នំពេញ – លទ្ធផលនៃកិច្ចប្រជុំតាមប្រព័ន្ធវីដេអូនៅព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បត្តិ៍នេះ ក្រសួងកិច្ចការនារី បានដាក់ចេញអនុសាសន៍សំខាន់ៗចំនួនប្រាំចំណុច ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហា និងបន្តឆ្លើយតបអំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ស្របនឹងកាលៈទេសៈបច្ចុប្បន្ន និងការវិវឌ្ឍរបស់សង្គម ។ កិច្ចប្រជុំនេះបានធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទ “ការលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពនៃការឆ្លើយតបអំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រ” ដោយមានការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំទទួលបន្ទុក និងនាយកដ្ឋានការពារផ្លូវច្បាប់ មន្ទីរកិច្ចការនារីខេត្តទាំង ២៥ និងអគ្គលេខាធិការដ្ឋានក្រុមប្រឹក្សាជាតិកម្ពុជាដើម្បីស្រ្តី សរុបប្រមាណជា ១០០នាក់ ។
លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៊ឹង កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី ថ្នាក់ដឹកនាំមន្ទីរកិច្ចការនារីទាំង ២៥រាជធានី – ខេត្ត និងអគ្គលេខាធិការដ្ឋានក្រុមប្រឹក្សាជាតិកម្ពុជាដើម្បីស្រ្តី បានសម្រេចកែល្អសកម្មភាព ៥ចំណុចឆ្លើយតបអំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រ ។ ១. ធ្វើបច្ចុប្បន្នភាព និងពិនិត្យលទ្ធភាពក្នុងការបង្កើនចំនួនមន្រ្តី ឬភ្នាក់ងារនគរបាលយុត្តិធម៌របស់ក្រសួងកិច្ចការនារី ។ ២. ពង្រឹងនិងផ្តល់សេវាពហុវិស័យដល់ស្រ្តីតាមរយៈការបង្កើតក្រុមការងារពហុវិស័យ ឆ្លើយតបអំពើហិង្សាលើស្រ្តីឱ្យមាននៅគ្រប់ ២៥រាជធានីខេត្ត និងមានតួនាទី ភារកិច្ចច្បាស់លាស់ ដើម្បីធានាបានថា ស្រ្តីរងគ្រោះអាចប្រើប្រាស់និងទទួលបានសេវាគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ។
៣. ពង្រឹងកិច្ចសហការជាមួយក្រុមមេធាវី និងមន្រ្តីពាក់ព័ន្ធ ដោយពង្រឹងកិច្ចសហការជាមួយក្រុមមេធាវីស្ម័គ្រចិត្តសម្តេចតេជោ ប្រតិភូគណៈមេធាវីរបស់គណៈមេធាវីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មន្ត្រីនគរបាលយុត្តិធម៌ ប៉ូលីស កងរាជអាវុត្ថហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស ព្រះរាជអាជ្ញា អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងប្រតិបត្តិករពាក់ព័ន្ធសំខាន់ផ្សេងៗទៀត នៅក្នុងសមត្ថកិច្ចដែនដីរបស់ខ្លួន ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ត្រូវពង្រឹងនិងផ្តល់កិច្ចអន្តរាគមន៍ផ្តល់សេវាការពារផ្លូវច្បាប់ដល់ស្ត្រីនិងកុមារីរងគ្រោះ ព្រមទាំងសេវាចាំបាច់ផ្សេងៗទៀត ។
៤. ពង្រឹងកិច្ចសហការឱ្យខ្លាំងជាមួយអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន តាមរយៈការចែករំលែកនិងផ្តល់ព័ត៌មានឱ្យគ្នាទៅវិញទៅមក ដើម្បីឱ្យមានបណ្តាញរាយការណ៍បទល្មើសកើតមាន លើស្រ្តីនិងកុមារីរងគ្រោះ ពីអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានមកអង្គភាពជំនាញជាមន្ទីរកិច្ចការនារី រាជធានី-ខេត្តឱ្យទាន់ពេលវេលា ។ និង ៥ត្រូវបន្តផ្សព្វផ្សាយលេខទូរស័ព្ទទំនាក់ទំនងនិងហ្វេសប៊ុកផេករបស់មន្ទីរកិច្ចការនារី រាជធានី – ខេត្ត ឱ្យបានទូលំទូលាយដល់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងសមត្ថកិច្ចដែនដីរដ្ឋបាលរបស់ខ្លួន ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ មន្ទីរកិច្ចការនារីទាំងអស់ត្រូវពង្រឹងការយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះការស្នើសុំកិច្ចអន្តរាគមន៍ សំណូមពរ មតិយោបល់ តាមទំព័រហ្វេសប៊ុក ព័ត៌មានតាមបណ្តាញសង្គមហ្វេសប៊ុក តេឡេក្រាម WhatsApp និងតាមលេខទូរស័ព្ទជាដើម ។ បើសិនប្រជាពលរដ្ឋឃើញមានករណីការប្រើអំពើហិង្សាលើស្រ្តី ឬក្មេងស្រីសូមរាយការណ៍តាមរយៈលេខទូរស័ព្ទ៖ ០៩៣ ៧៧៧ ៩០០/ ០៨៥ ៧៧៧ ៩០០ ។