យុវជនទទួលបានចំណេះដឹង និងបទពិសោធន៍ថ្មីៗ ពីការងារសង្កេតការណ៍បោះឆ្នោត
បើយោង​តាម​របាយការណ៍​របស់​គណៈកម្មាធិការជាតិ រៀបចំការ​បោះឆ្នោត នៅ​ក្នុងដំណើរ​ការបោះឆ្នោត​ជ្រើសតាំង​តំណាងរាស្រ្ត​នីតិកាលទី៧ ឆ្នាំ​២០២៣ មានអ្នក​សង្កេត​ការ​ណ៍​ជាតិ និងអ្នកសង្កេតការណ៍​អន្តរជាតិចូលរួមសរុប​ប្រមាណ ជាង៩ម៉ឺននាក់ ក្នុងនោះសម្រាប់អ្នក​សង្កេត​ការណ៍​ជាតិ ដែលភាគច្រើន​គេ​ឃើញសុទ្ធសឹងតែជាយុវជន មាន​ចំនួន​ប្រមាណ ៨៩៥៦២នាក់។ តើយុវជន​ទទួលបានផលប្រយោជន៍អ្វីខ្លះ ពីការងារសង្កេតការណ៍នេះ?
លោក ខាន់ សុភ័ណ ដែលជាយុវជន​ម្នាក់ចូលរួម​ជាអ្នកសង្កេតការណ៍បោះឆ្នោតនៅខេត្តព្រះវិហារ មានប្រសាសន៍ថា ការ​ចូលរួមធ្វើជាអ្នកសង្កេតការណ៍បោះឆ្នោតនេះ គោលបំណងដំបូងបំផុត គឺលោកចង់ដឹងថា ការបោះឆ្នោតជ្រើសរើសតំណាងរាស្រ្តលើកទី៧នេះ ប្រព្រឹត្តទៅ​ប្រកបដោយតម្លាភាព ប្រសិទ្ធិភាព និងត្រឹមត្រូវដែរឬអត់ ? តែយ៉ាងណា លោកមើលឃើញថា ការបោះឆ្នោតនេះ គឺត្រឹមត្រូវ និងយុត្តិធម៌ ស្របតាមច្បាប់របស់គណកម្មាធិការៀបចំការបោះឆ្នោត (គ.ជ.ប) ដោយ​អ្នកចូលរួមបោះឆ្នោតមិនមានការគាបសង្កត់ ឬបង្ខំអំពីអាជ្ញាធរ ប្រជាពលរដ្ឋ​ទៅបោះឆ្នោតដោយការពេញចិត្ត ។
ដោយ​ឡែកបើនិយាយអំពីផលប្រយោជន៍​ដែលលោកទទួលបានពីការងារសង្កេតការណ៍បោះឆ្នោតនេះ គឺលោក សុភ័ណ បញ្ជាក់ថា លោកទទួលបានចំណេះដឹងយ៉ាងច្រើន​ពី​ការងារមួយ​នេះ ដូចជា យល់ដឹងពីច្បាប់នៃការបោះឆ្នោត, ដំណើរការនៃការបោះឆ្នោត, ការ​គ្រប់គ្រងពេលវេលា និងនីតិវិធី នៃការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ជាដើម។
សម្រាប់ កញ្ញា ភន ស្រីល័ក្ខ ដែល​ក៏​ជាយុវជន​ចូលរួមជា​អ្នកសង្កេតការណ៍បោះឆ្នោតមួយដែរនោះ ការងារជាអ្នក​សង្កេត​ការណ៍​បោះឆ្នោត​នេះ កញ្ញាទទួលបានចំណេះដឹង និងបទពិសោធន៍ថ្មីដែលមិនធ្លាប់មានពីមុនមក និងបានដឹងអំពីបញ្ហាប្រឈមដែលអាចកើតមាននៅក្នុងដំណើរការនៃការបោះឆ្នោត ព្រមទាំងវិធីដោះស្រាយបញ្ហាទាំងនោះ។ បើតាម​កញ្ញា ភន ស្រីល័ក្ខ ការចូលរួមធ្វើជាអ្នកសង្កេតការបោះឆ្នោតនេះ កញ្ញា​មិនបានរំពឹងទៅ​ប្រាក់កម្រៃដែលទទួលបាននោះទេ ប៉ុន្តែកញ្ញាចង់បានបទពិសោធន៍ច្រើនជាង។
បើតាម លោក កែ រឹទ្ធិ ប្រធាននាយកដ្ឋានសេវាកម្មច្បាប់ និងវិវាទកម្ម (គ.ជ.ប) អ្នកសង្កេតការណ៍ជាតិ គឺជាជនជាតិខ្មែរ ឬជនបរទេសដែលជាសមាជិកនៃសមាគមន៍ ឬអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាលក្នុងស្រុកដែលបានចុះបញ្ជីរនៅក្រសួងមហាផ្ទៃ ហើយអនុញ្ញាតិដោយ គ.ជ.ប។ លោកថា អ្នក​សង្កេត​ការណ៍បោះឆ្នោត ទទួលបានសិទ្ធិសំខាន់ៗដូចជា ទី១.សិទ្ធិដើរសង្កេតមើលក្នុងរាជធានីខេត្តដែលគាត់ស្នើសុំ គាត់អាចចូលទៅក្នុងការិយាល័យរាប់សន្លឹកឆ្នោតបាន, ទី២. អ្នកសង្កេតការណ៍មានសិទ្ធិធ្វើសកម្មភាពសង្កេតមើលទាំងមុនអំឡុងពេល ក្នុងអំឡុងពេល និងក្រោយអំឡុងពេលដំណើរការបោះឆ្នោត និង ទី៣. អ្នកសង្កេតការណ៍មានសិទ្ធិទទួលបានការការពារអំពីភ្នាក់ងារសន្តិសុខបោះឆ្នោត ពីសុវត្ថិភាពក្នុងការធ្វើដំណើរ តាមបណ្ដារាជធានីខេត្ត បើមានការគំរាមកំហែងបញ្ហាណាមួយ។
ប្រធាននាយកដ្ឋានសេវាកម្មច្បាប់ និងវិវាទកម្ម (គ.ជ.ប) បន្ថែមថា អ្នក​សង្កេតការណ៍ ក៏​ក្រមសីលធម៌ត្រូវ​ប្រកាន់ភ្ជាប់ផងដែរ ដោយ​អ្នកសង្កេតការណ៍មានតួនាទីសង្កេតមើលគ្រប់ទីកន្លែងស្នើសុំ, រាយការណ៍, ធ្វើរបាយការណ៍អំពីសកម្មភាពទាំងឡាយក្នុងដំណើរការបោះឆ្នោត និងមានសិទ្ធិជជែកជាមួយអ្នកបោះឆ្នោត គណបក្សនយោបាយ និងបេក្ខជន ប៉ុន្តែមិនជជែកអំពីការគាំទ្រប្រឆាំងគណបក្សនយោបាយ ឬបេក្ខជនណាមួយឡើយ៕