ភ្នំពេញ – ចតុស្តម្ភនៃការអប់រំបួនយ៉ាង រួមមាន រៀនដើម្បីចំណេះដឹង រៀនដើម្បីចំណេះធ្វើ រៀនដើម្បីទាំងអស់គ្នា និងរៀនរស់ជាមួយគ្នា ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ចតុស្តម្ភនៃការអប់រំជាសសរគ្រឹះដ៏រឹងមាំសម្រាប់ទ្រទ្រង់ការអប់រំសំដៅសម្រេចគោលនយោបាយអប់រំ ដើម្បីកសាងធនធានមនុស្សគ្រប់រូបឱ្យមានចំណេះដឹង។ នេះបើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់លោកស្រី លី សុភាព គ្រូបង្រៀននៅវិទ្យាល័យហ៊ុនសែន ក្រុងទេពនិម្មិត ខេត្តប៉ៃលិន និងជាម្ចាស់ជ័យលាភីគ្រូបង្រៀនល្អកម្រិតមធ្យមសិក្សា ពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីឆ្នាំ២០១៩-២០២០កន្លងទៅ។
លោកស្រី លី សុភាព គ្រូបង្រៀននៅវិទ្យាល័យហ៊ុនសែន ក្រុងទេពនិម្មិត ខេត្តប៉ៃលិន មានប្រសាសន៍ថា រៀនដើម្បីទាំងអស់គ្នា សំដៅទៅលើមនុស្សគ្រប់ត្រូវរៀនសូត្រឱ្យមានចេះណេះដឹងទាំងអស់គ្នា ទី១. រៀនដើម្បីជួយខ្លួនឯង ទី២. រៀនដើម្បីជួយមនុស្ស ឬជួយអ្នកនៅជុំវិញខ្លួន និងទី៣. រៀនដើម្បីជំរុញឱ្យមានការរីកចម្រើនដល់ប្រទេសជាតិ ។ លោកស្រី បន្តថា កាលណាមនុស្សទាំងអស់គ្នានៅលើសាកលលោក រៀនសូត្រចេះដឹងគ្រប់គ្នា គឺអាចយកចំណេះដឹងទាំងនោះ ទៅបង្កើតជាចំណេះធ្វើ ផលិតអ្វីផ្សេងៗដែលទាក់ទងទៅនឹងតម្រូវការរបស់មនុស្សប្រើប្រាស់ប្រចាំថ្ងៃ ។
លោកស្រី លី សុភាព គ្រូបង្រៀននៅវិទ្យាល័យហ៊ុនសែន ក្រុងទេពនិម្មិត ខេត្តប៉ៃលិន
“រៀនដើម្បីទាំងអស់គ្នាជួយឱ្យមនុស្សចេះយោគយល់អធ្យាស្រ័យគ្នា ចេះរស់នៅជាមួយគ្នា កាត់បន្ថយអំពើហិង្សាផ្សេងៗដែលកើតមាន ព្រមទាំងមានសីលធម៌ល្អក្នុងការប្រកបការងារ និងក្នុងជីវិតរស់នៅ”
ម្ចាស់ជ័យលាភីគ្រូបង្រៀនល្អ លោកស្រី លី សុភាព បញ្ជាក់បន្ថែមថា រៀនដើម្បីជួយខ្លួនឯង មានន័ថា ត្រូវរៀនដើម្បីជួយខ្លួនឯងឱ្យរួចផុតពីភាពអវិជ្ជា អាចចេះសរសេរ ចេះអានបាន ហើយមានការគិតពិចារណាត្រឹមត្រូវ និងចេះបង្កើតក្ដីស្រមៃរបស់ខ្លួនឯងនៅពេលអានាគតថាចង់ធ្វើអ្វី? ចង់បង្កើតអ្វី? លើសពីនេះ មនុស្សក៏ត្រូវរៀនដើម្បីជួយអ្នកនៅជុំវិញខ្លួន បន្ទាប់ពីអាចជួយខ្លួនឯងឱ្យមានចំណេះដឹងជាមុនសិន។ ប្រសិនយើងជាអ្នកមានចំណេះដឹងម្នាក់ យើងក៏អាចជួយមនុស្សជុំវិញខ្លួនរួចផុតពីភាពអវិជ្ជា ដោយសារការណែនាំពន្យល់ផ្សេងៗ ដែលអាចជួយឱ្យគេមានចំណេះដឹង មានគំនិត និងគោលជំហរក្នុងជីវិត។
“នៅទីកន្លែងដែលសម្បូរទៅដោយមនុស្សមានចំណេះដឹង ការរស់នៅជាមួយគ្នា គឺកាន់តែប្រសើរឡើង”
ជុំវិញកិច្ចការរបង្រៀនសិស្សទទួលបានជោគជ័យក្នុងការសិក្សា សិស្សឱ្យតម្លៃលើការរៀនសូត្រ អ្នកគ្រូ លី សុភាព តែងផ្ដល់ការលើកទឹកចិត្ត និងណែនាំសិស្សានុសិស្សអំពីសារៈប្រយោជន៍នៃការរៀនសូត្រ ។ លោកស្រីបន្តថា បើសិស្សានុសិស្សជាកូនអ្នកចម្ការ យើងត្រូវមានចំណេះដឹងផ្នែកចម្ការឱ្យពិតប្រាកដ ដើម្បីទទួលបានទិន្នផលដំណាំល្អជួយជីវភាពគ្រួសារឱ្យរីកចម្រើន។ ម៉្យាងវិញទៀត បើសិស្សជាអ្នកជនបទត្រូវសម្លឹងមើលអ្នកទីក្រុង បើយើងអ្នកទីក្រុងត្រូវសម្លឹងមើលទៅប្រទេសជិតខាង ថាបច្ចេកវិទ្យារីកចម្រើនដល់កម្រិតណា? ទាំងនេះគឺអាស្រ័យលើចំណេះដឹងរបស់មនុស្សតាមរយៈការខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ។
តាមការបញ្ជាក់របស់ គ្រូបង្រៀនវ័យ៣៩ឆ្នាំរូបនេះ កាលណាមនុស្សគ្រប់រូបទទួលបានការអប់រំ មានចំណេះដឹង ចំណេះធ្វើ និងជំនាញពិតប្រាកដ នោះប្រទេសជាតិនឹងរីកចម្រើន ដោយសារមានការបង្កើតថ្មី បច្ចេកវិទ្យាទំនើប រួមចំណែកធ្វើឱ្យប្រទេសមានការអភិវឌ្ឍរីកចម្រើនទៅមុខយ៉ាងលឿន៕