ឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ៖ ប្រឡងបាក់ឌុបគ្រាន់តែជាចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ នៃការ​សិក្សា​រយៈពេល​១២ឆ្នាំ
ជាសារលើកទឹកចិត្ត​ទៅ​ដល់​បេក្ខជន​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ លោក​ឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនវេសឡាញ អ៊ីឌូខេសិន បានលើកឡើងថា ការប្រឡង​បាក់ឌុបនេះ គឺគ្រាន់តែជាចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​ នៃការ​រៀនសូត្ររបស់ក្មួយៗរយៈពេល១២ឆ្នាំប៉ុណ្ណោះ ដូច្នេះក្មួយៗ​កុំគិតថា ការប្រឡងបាក់ឌុបជាចុងបញ្ចប់នៃការ​សិក្សា​ឱ្យ​សោះ។
បើតាមលោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ការសិក្សា​គឺកើតពេញមួយ​ជីវិត ដូច្នេះនៅពេល​ដែលប្រឡង​បាក់ឌុបរួច លទ្ធផល​ចេញមកជាប់ក្មួយៗ​ត្រូវរៀនបន្ត ហើយ​ប្រសិន​បើអកុសល្យមិនជាប់ ក៏​ក្មួយៗ​អាចប្រឡងឡើងវិញ ឬ​ចូលរៀន​ជំនាញ​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ឬក៏​អាច​រៀន​បរិញ្ញាបត្ររងជា​ដើម ដោយថា នេះជា​ចំណុចចាប់ផ្តើម​មួយ។
អ្នកជំនាញផ្នែកអប់រំ​រូបនេះបញ្ជាក់ថា លទ្ធផលបាក់ឌុប វាបង្ហាញ​ឱ្យ​យើង​នូវ​ផ្លូវ​ដើរបន្ថែម​មួយ​ទៀត ទៅ​លើ​ការ​កសាង​អាជីពការងារ ក៏​ដូចជា​មុខរបរទៅមុខ ដូច្នេះអាចនិយាយបានថា បើសិន​ជា​បេក្ខជន​ជាប់ ក៏​អាច​រៀនបន្ត​ទៅមុខទៀត ហើយ​បើធ្លាក់ ក៏​អាច​បន្ត​ការ​សិក្សា​ទៅមុខទៀតបានដែរ តែអ្វីដែលសំខាន់គឺខំប្រឹងរៀន​ឱ្យ​មានចំណេះ មានជំនាញ ចប់ចេះ ហើយ​អាចធ្វើការ​រកប្រាក់បាន ដើម្បី​ជួយ​អភិវឌ្ឍ​សង្គមសេដ្ឋកិច្ច។ លោកឧកញ៉ាថា តទៅមុខ​ទៀត​កម្ពុជា​ត្រូវ​ការ​កម្លាំង​សេដ្ឋកិច្ច ដោយពឹងផ្អែក​ទៅលើធនធាន​យុវជន ដូច្នេះក្មួយៗ​រៀនអ្វីក៏​ដោយ ក៏​ល្អដែរ ឱ្យ​តែមាន​ចំណេះជំនាញច្បាស់ មិនថា ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ឬក៏​ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈនោះទេ។
“លទ្ធផលបាក់ឌុបវាបង្ហាញ​ឱ្យ​យើងនៅផ្លូវដើរបន្ថែមមួយ​ទៀតទៅលើការកសាងអាជីពការងារ មុខរបរទៅមុខ បើសិនជាយើងជាប់ ក៏​យើងអាចបន្តទៅ បើយើងធ្លាក់ក៏​បន្ត​ការអប់រំទៅមុខទៀត ជាពិសេស​ខំប្រឹងរៀន មិនថា យើងជាប់ ឬធ្លាក់ រៀនបរិញ្ញាបត្រ ឬរៀនបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ សុំ​ឱ្យ​រៀន​មានចំណេះ មានជំនាញ ចប់ចេះ ហើយ​អាចធ្វើការ​រកលុយបាន ដើម្បី​យើងជួយ​អភិវឌ្ឍសង្គមសេដ្ឋកិច្ច”
គួរ​ជំរាបជូនថា ការ​ប្រឡងសញ្ញបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប នៅឆ្នាំនេះ ប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល​២ថ្ងៃ គឺថ្ងៃទី៨ និងថ្ងៃទី៩ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ដោយមានបេក្ខជន​ចុះឈ្មោះប្រឡង​សរុប ១៣៧.០៤០ នាក់ (ស្រី ៧៤ ៨៨២ នាក់) ក្នុងនោះ បេក្ខជនថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រ មានចំនួន ៣៩.៣៥៨ នាក់ (ស្រី ២៣.៧១៥ នាក់) បេក្ខជនថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រសង្គមមានចំនួន ៩៧.៦៨២ នាក់ (ស្រី ៥១.១៦៧ នាក់)៕