កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ចូលរួមលើក​កម្ពស់ជីវភាពរបស់អ្នកប្រកបរបរសេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅប្រព័ន្ធ
ប្រធានសមាគម​ប្រជាធិបតេយ្យ​ឯករាជ្យ នៃសេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ (IDEA) លើកឡើងថា កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស ១.៥លាននាក់​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល មិនត្រឹមតែជួយ​ដល់យុវជន​ឱ្យ​មានជំនាញ​ប្រចាំជីវិត​ប៉ុណ្ណោះទេ តែ​ក៏​បាន​ជួយ​​លើក​កម្ពស់ជីវភាព​របស់​អ្នក​ប្រកបរបរ​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធផងដែរ។
លោក វន់ ពៅ ប្រធានសមាគម​ IDEA មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ១.៥ លាននាក់ គឺជាឱកាសថ្មីស្រឡាងមួយសម្រាប់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋដែលមានជីវភាពខ្វះខាត ជាពិសេសអ្នកប្រកបរបរសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធអាចសិក្សាជំនាញវិជ្ជាជីវៈដោយឥតគិតថ្លៃ និងទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភសម្រាប់បង្កើតជំនាញថ្មីមួយទៀត ក្រៅតែពីការលក់ដូរបន្តិចបន្តួចដែលមានប្រាក់ចំណូលទាប។ លោកបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលថ្នាក់ជាតិនេះអាចកែប្រែជីវភាពរបស់ពលរដ្ឋដែលជាអ្នកសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ ព្រោះជំនាញវិជ្ជាជីវៈដែលពួកគេទទួលបានជាឱកាសក្នុងការបង្កើតរបរថ្មីដែលមានប្រាក់ចំណូលសមរម្យជាងមុន។ លើសពីនេះអ្នកសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធអាចផ្លាស់ប្តូមុខរបរថ្មីបានបន្ទាប់ពីបានសិក្សាជំនាញ។
ជាមួយគ្នានេះ លោក វន់ ពៅ ក៏បានអំពាវនាវឱ្យអ្នកសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធឱ្យមកទទួលយកឱកាសក្នុងការសិក្សាជំនាញដ៏សំខាន់មួយនេះដើម្បីផ្លាស់ប្តូជីវភាពអនាគតរបស់ពួកគេ។
ឯកឧត្តម យ៉ោក សុទ្ធី នាយកវិទ្យាស្ថានជាតិបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស NTTI នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស (TVET) ១.៥លាននាក់ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ បាននិងកំពុងដំណើរការរយៈពេល១ឆ្នាំមកហើយ ដោយកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលថ្នាក់ជាតិមួយនេះដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលកម្លាំងជំនាញនៅកម្ពុជា និងកែប្រែអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពរបស់យុវជន និងពលរដ្ឋកម្ពុជា។
បើតាម​នាយកវិទ្យាស្ថាន NTTI កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ១.៥លាននាក់ បានដំណើរការយ៉ាងរលូន និងទទួលបានពលរដ្ឋចុះឈ្មោះរៀនជំនាញរាប់ម៉ឺននាក់ក្នុងរយៈពេល១ឆ្នាំមកនេះ។ ដោយឡែកយុវជនដែល​បាន​បញ្ចប់​ការ​សិក្សាជំនាញទាំងនោះ ក៏​ទទួលបានការងារធ្វើសមរម្យ, កំពុងចុះកម្មសិក្សានៅតាមក្រុមហ៊ុនឯកជននានាក្រោមកិច្ចសម្របសម្រួលរបស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈផងដែរ។
សូមជំរាបជូនថា រាជរដ្ឋាភិបាល​បានប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ១.៥លាននាក់ កាលពីខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ ដោយ​ជ្រើសរើសយុវជនក្រីក្រ ​យុវជន​មក​ពីគ្រួសារងាយរងគ្រោះ កម្មករ​និយោជិត អ្នកសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ ចំនួន ១លាន៥សែននាក់ សម្រាប់ធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សាររបស់ប្រទេសកម្ពុជា ជាពិសេស​នៅក្នុងវិស័យ​ឧស្សាហកម្ម និង​វិស័យផ្សេងៗ​ទៀតដែលកំពុងមានតម្រូវការ។
យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ គិត​ចាប់ពីខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ មក​ដល់​ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ១.៥លាននាក់ ទទួលបាន​ការ​ចុះឈ្មោះចូលរៀន​ពី​យុវជន កម្មករនិយោជិត ក៏​ដូចជាអ្នក​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ សរុ​បប្រមាណជាង ៧៣០០០នាក់ ក្នុងនោះ​បាន​បញ្ចប់ការ​សិក្សា​ចំនួនជាង ១៤០០០នាក់ ដោយ​ពួកគេ​ទទួលបាន​ការងារធ្វើ និង​មាន​ចំណូលសមរម្យ៕