The SEED បង្កើតកិច្ចពិភាក្សាចែករំលែកចំណេះអំពីការវិភាគព្រឹត្តិការណ៍កម្ពុជា ជាប្រធានអាស៊ានឆ្នាំ២០២២
កាលពីថ្ងៃទី៤ កញ្ញា កន្លងទៅនេះ The SEED បានរៀបចំកិច្ចពិភាក្សាលើប្រធានបទ កម្ពុជា ជាប្រធានអាស៊ានឆ្នាំ២០២២ ដែលកិច្ចពិភាក្សានេះផ្តោតទៅលើប្រធានបទសំខាន់ៗដូចជា ការស្នើសុំជាម្ចាស់ផ្ទះរបស់អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន RCEP របស់កម្ពុជា, បញ្ហាមីយ៉ាន់ម៉ា, បញ្ហាជុំវិញច្រកសមុទ្រតៃវ៉ាន់, ការស្នើសុំបេក្ខភាពថ្មីរបស់ប្រទេសទីម័រខាងកើត និងបញ្ហាសមុទ្រចិនខាងត្បូង។
លោក ហ៊ុយ បញ្ញាវ័ន្ដ ប្រធាន The SEED បាន​ឱ្យ​ដឹងថា គោលបំណងសំខាន់ៗនៃការបង្កើត The SEED គឺចង់បង្ហាញសក្តានុពលយុវជនកម្ពុជាទៅកាន់សាធារណៈជនបានស្គាល់ច្រើនជាងមុន។ តាមរយៈការចូលរួមកម្មវិធីផ្លាស់ប្តូរការសិក្សាទៅកាន់ប្រទេសដទៃជាច្រើនវគ្គ លោក បញ្ញាវ័ន្ដ សង្កេតឃើញថា បើទោះបីជាជនជាតិកម្ពុជាកំពុងស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាពប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែយុវជនសុទ្ធតែមានសក្តានុពល ដូច្នេះបើពួកគាត់មានឱកាសបង្ហាញសមត្ថភាពតាមរយៈការសរសេរ, ការវិភាគ នោះវាអាចរំលេចចេញនូវភាពវិជ្ជមានក្នុងសង្គម។
លោកបន្តថា The SEED មានគោលបំណងបណ្តុះបណ្តាលយុវជនក្រោយៗផ្សេងៗទៀតដើម្បីឱ្យមានមូលដ្ឋានគ្រឹះក្នុងការវិភាគបញ្ហាសេដ្ឋកិច្ច និងនយោបាយការបទេសជាដើម។ ហេតុដូច្នេះហើយទើបមានការបែងចែកកម្មវីធី The SEED  ជាបីផ្នែកធំៗគឺ ទីមួយសម្រាប់អ្នក​ដែលមិនទាន់ចេះសរសេរប៉ុន្តែមានចំណេះដឹងនៅក្នុងផ្នែកណាមួយដែលកម្មវិធីបានកំណត់ជាគោលដៅ។ ផ្នែកទីពីរគឺសម្រាប់អ្នកដែលបានដឹងអំពីការសរសេរខ្លះៗ នោះនឹងអាចសរសេរក្នុងកម្មវិធីថង់ប្រាជ្ញា។ ចំណុចបន្ទាប់គឺនៅពេលដែលមានមូលដ្ឋានគ្រឹះសមល្មមអាចសរសេរវិចារណកថាដែលទាក់ទងនឹងការវិភាគ។
លោកបន្ថែមថា កម្មវីធីក៏មានគោលបំណង ចាក់ចំណេះដឹងចូលទៅកាន់សាធារណៈជនទូទៅផងដែរ ព្រោះលោកមើលឃើញថា មូលហេតុចម្បងដែល​កម្ពុជា ធ្លាក់ចូលទៅក្នុងសង្គ្រាមស៊ីវិលអស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំគឺដោយសារតែកម្ពុជាមិនអាចដើរទាន់បរិបទសង្គម ដែលជាហេតុបណ្តាលឱ្យមនោគមន៍វិជ្ជា ការខឹងស្អប់គ្នាមានឱកាសចាក់ចូលទៅក្នុងសង្គម។ ដូច្នេះការបន្ទាន់សម័យកាលសង្គមតាមរយៈការជំរុញឱ្យសាធារណៈជនដឹងពីបញ្ហាពិភពលោកគឺជាកត្តាសំខាន់។
”កាហ្វេចង់ផ្អែមគេថែមស្ករ បើចង់កសាងសង្គមមួយដ៏ល្អគឺចាក់ចំណេះដឹង”
លោក ហ៊ុយ បញ្ញាវ័ន្ត
គួរជំរាបជូនថា The SEED ឬ គ្រាប់ពូជ គឺជាវេទិកាសម្រាប់ចែករំលែកចំណេះដឹងជូនសាធារណៈជូនតាមរយៈការវិភាគដោយឯករាជ្យ និងវិទ្យាសាស្ត្រលើប្រធានបទគោលចំនួន ៤ ធំៗ ដូចជា, បញ្ហាសង្គម, សេដ្ឋកិច្ច , ពាណិជ្ជកម្មនិង និងការអភិវឌ្ឍ៕