រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃពុធ បានបង្ហាញពី អនុក្រឹត្យស្តីពីការគ្រប់គ្រងទារកដ្ឋាន ដោយកំណត់អំពីការគ្រប់គ្រង និងលក្ខណវិនិច្ឆ័យ នៃការបង្កើតទារកដ្ឋានសម្រាប់មើលថែទាំទារក និងកុមារតូច ក្នុងគោលបំណងដើម្បីផ្តល់ឱកាសដល់ការលូតលាស់ និងការអភិវឌ្ឍគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការក្នុងការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស កាត់បន្ថយបន្ទុក និងផ្តល់ពេលវេលាដល់មាតាបិតា ឬអ្នកអាណាព្យាបាល មានឱកាសធ្វើការងាររកប្រាក់ចំណូល និងប្រកបការងារផ្សេងៗ។
អនុក្រឹត្យនេះ មានវិសាលភាពអនុវត្តចំពោះទារកដ្ឋានសហគមន៍ ទារកដ្ឋានសហគ្រាស និងទារកដ្ឋានឯកជន ក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ក្នុងនោះក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានសមត្ថកិច្ចគ្រប់គ្រងទារកដ្ឋានសហគមន៍ និងទារកដ្ឋានឯកជន, ដោយឡែកទារកដ្ឋានសហគ្រាស ត្រូវស្ថិតនៅក្រោមសមត្ថកច្ចគ្រប់គ្រងរបស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ។
តាម មាត្រា៨ ទារកដ្ឋានត្រូវមានទីតាំងស្ថិតនៅក្នុងតំបន់ដែលមានបរិស្ថានល្អ ស្ងប់ស្ងាត់ សុវត្ថិភាព មានអនាម័យ មានខ្យល់ចេញចូល មានពន្លឺព្រះអាទិត្យគ្រប់គ្រាន់ គ្មានសំឡេងរំខាន និងមានទឹកស្អាតសម្រាប់ប្រើប្រាស់។ ទារកដ្ឋាន ក៏ត្រូវមានអគារដែលបែងចែកជាបន្ទប់ផ្សេងៗ ត្រូវបំពាក់សម្ភារៈបរិក្ខាទារកដ្ឋាន និងត្រូវមានទីធ្លាសម្រាប់ទារក និងកុមារតូចលេង។ ទារកដ្ឋានត្រូវមានបន្ទប់ការងាររដ្ឋបាល បន្ទប់បំបៅ បន្ទប់ទឹកនិងបង្គន់ បន្ទប់ចម្អិន ឬកម្តៅអាហារ និងញ៉ាំអាហារ បន្ទប់សម្រាប់ទារក និងកុមារតូចគេង បន្ទប់សម្រាប់ទារក និងកុមារតូចលេង បន្ទប់ ឬប្រអប់សង្រ្គោះបឋម។
ជាមួយគ្នា បើតាម មាត្រា៩ ទារកដ្ឋានត្រូវមានផែនការយុទ្ធសាស្រ្តសម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍រយៈពេល៣ឆ្នាំ ដែលបញ្ជាក់អំពីចក្ខុវិស័យ បេសកកម្ម គោលបំណង គោលដៅ និងផែនការសកម្មភាព ដោយបង្ហាញអំពីសកម្មភាព និងធនធានសម្រាប់គាំទ្រ និងអភិវឌ្ឍ។
ដោយឡែកបុគ្គលិកទារកដ្ឋាន ត្រូវមានគុណវុឌ្ឍិ និងលក្ខណសម្បត្តិសក្តិសម ដើម្បីបម្រើការងារនៅក្នុងទារកដ្ឋាន ហើយគុណវុឌ្ឍិ និងលក្ខណសម្បត្តិនេះ ត្រូវកំណត់ដោយប្រកាសរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
សម្រាប់ការមើលថែទារក និងកុមារវិញ អនុក្រឹត្យបានកំណត់ឱ្យប្រើប្រាស់បុគ្គលិកទារកដ្ឋានយ៉ាងតិច ៤នាក់ មើលថែទាំទារក និងកុមារតូច ២៥នាក់។ ជាមួយគ្នា ទារកដ្ឋានក៏ត្រូវមានគោលការណ៍ណែនាំអំពីការថែទាំ អប់រំ និងពិនិត្យសុខភាពទារក និងកុមារតូច ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងអំពីការលើកកម្ពស់សុខុមាលភាព អាហារូបត្ថម្ភ ឱកាស និងការអភិវឌ្ឍសម្រាប់ការរៀនសូត្រតាំងពីវ័យដំបូង ការថែទាំប្រកបដោយការឆ្លើយតប និងសុវត្ថិភាព។
តាម មាត្រា១៥ នៃអនុក្រឹត្យនេះ ទារកដ្ឋានត្រូវមានកម្មវិធីគាំពារ និងអភិវឌ្ឍទារក និងកុមារតូចសម្រាប់នាំទារក និងកុមារតូចលេង ឬធ្វើសកម្មភាពនានា ដើម្បីគាំទ្រការអភិវឌ្ឍគ្រប់ជ្រុងជ្រោយលើ ផ្នែករាងកាយ និងសុខភាព, ផ្នែកវប្បធម៌ និងសីលធម៌, ផ្នែកសង្គម និងអារម្មណ៍, ផ្នែកការពិចារណា និងការយល់ដឹង ព្រមទាំងផ្នែកភាសា។
តាមរយៈអនុក្រឹត្យ ស្តីពីការគ្រប់គ្រងទារកដ្ឋាននេះ រាជរដ្ឋភិបាលបានផ្តល់សិទ្ធិដល់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ចុះតាមដាន ត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃ ដើម្បីជួយផ្នែកបច្ចេកទេសដល់ទារកដ្ឋានសហគមន៍ ក៏ដូចជាចុះតាមដាន ត្រួតពិនិត្យ វាយតម្លៃ ផ្តល់ការកែលម្អផ្នែកបច្ចេកទេសដល់ទារកដ្ឋានឯកជន។ ហើយក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ត្រូវចុះតាមដាន ត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃទារកដ្ឋានសហគ្រាស ស្របតាមបទបញ្ញត្តិនៃច្បាប់ស្តីពីការងារ និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តជាធរមាន៕