មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានឱ្យដឹងថា គ្រឹះស្ថានសិក្សាក្នុងស្រុកក្រុងចំនួន៥ ដែលបានបិទទ្វារក្រោយការប៉ះទង្គិចគ្នារវាងកងទ័ពកម្ពុជា និងថៃ កាលពីដើមខែធ្នូ នឹងបើកដំណើរការបង្រៀន និងរៀនឡើងវិញ នៅថ្ងៃទី៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ដើមសប្តាហ៍ក្រោយនេះ ប៉ុន្តែចំពោះសាលាបឋមសិក្សាជោគជ័យ សាលាបឋមសិក្សា ព្រៃចាន់ ស្ថិតក្នុងស្រុកអូរជ្រៅ ក៏ដូចជាសាលាបឋមសិក្សាបន្ទាយមានឬទ្ធិ និងអនុវិទ្យាល័យ បន្ទាយមានឬទ្ធិ ស្ថិតក្នុងស្រុកថ្មពួក នៅពុំទាន់អាចដំណើរការបានទេ។
កាលពីថ្ងៃទី៨ ខែធ្នូ បន្ទាប់ពីមានការប៉ះទង្គិចគ្នារវាងកងទ័ពថៃ និងកម្ពុជា នៅតាមបណ្តោយព្រំដែន ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានសម្រេចធ្វើការផ្អាកការរៀន និងបង្រៀន ចំពោះសាលារៀនដែលមានទីតាំងស្ថិតនៅក្នុងតំបន់ប៉ះទង្គិចគ្នា រួមមានសាលារៀនក្នុងខេត្តព្រះវិហារ ឧត្តរមានជ័យ បន្ទាយមានជ័យ ពោធិ៍សាត់ បាត់ដំបង និងខេត្តកោះកុង។ ក្នុងនោះខេត្តបន្ទាយមានជ័យ មានសាលារៀនចំនួន ៣២១បានបិទទ្វា។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ក្រោយពីមានកិច្ចព្រមព្រៀងបទឈប់បាញ់នៅវេលាម៉ោង១២ថ្ងៃត្រង់ ថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ សាលារៀននៅក្នុងខេត្តចំនួនពីរ គឺខេត្តបាត់ដំបង និងខេត្តកោះកុង បានបើកដំណើរការបង្រៀន និងរៀនឡើងវិញ។
សម្រាប់ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បើតាមសេចក្តីណែនាំរបស់មន្ទីរអប់រំ ការដំណើរការបង្រៀន និងរៀនឡើងវិញ នៅថ្ងៃទី៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ គឺរួមមានសាលារៀននៅក្នុងស្រុកថ្មពួក ស្រុកស្វាយចេក ស្រុកអូរជ្រៅ ស្រុកម៉ាឡៃ និងក្រុងប៉ោយប៉ែត ខណៈសាលារៀនចំនួន៤ ក្នុងស្រុកចំនួន២ គឺស្រុកអូរជ្រៅ និងថ្មពួក នៅមិនទាន់អាចដំណើរបាន ដោយសារនៅមានគ្រាប់មិនទាន់ផ្ទុះ ដែលបន្សល់ទុកបន្ទាប់ពីមានការបាញ់ផ្លោង និងការវាយប្រហារតាមអាកាសរបស់យោធាថៃ។
បើតាមអាជ្ញាធរមីនកម្ពុជា អំឡុងពេលនៃសកម្មភាពវាយប្រហាររបស់យោធាថៃមកលើកម្ពុជា ដែលចាប់ផ្តើមលើកទី១ ពីថ្ងៃទី២៤ ដល់ថ្ងៃទី២៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ និងលើកទី២ ពីថ្ងៃទី៧ ដល់ថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ យោធាថៃបានប្រ់ប្រាស់យុទ្ធោបករណ៍ធុនធ្ងន់គ្រប់ប្រភេទមកលើតំបន់ស៊ីវិល ដែលបានបំផ្លិចបំផ្លាញទ្រព្យសម្បត្តិ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសាធារណៈ មណ្ឌលសុខភាព សាលារៀន វត្តអារាម ប្រាសាទបូរាណ និងបង្ខំឱ្យប្រជាជនរាប់ម៉ឺនគ្រួសារត្រូវជម្រៀសចេញពីលំនៅដ្ឋានទៅកាន់ទីតាំងសុវត្ថិភាព។ ទោះបីសកម្មភាពវាយប្រហារបានបញ្ចប់ទៅហើយក្តី ប៉ុន្តែសព្វាវុធដែលបានប្រើប្រាស់ដូចជា គ្រាប់បែកចង្កោម គ្រាប់ផ្លោង គ្រាប់ទម្លាក់ ផ្សែងពុល និងយុទ្ធភណ្ឌផ្សេងទៀត មានមួយចំនួននៅមិនទាន់ផ្ទុះ ដែលអាចបណ្តាលឱ្យផ្ទុះ និងបង្កគ្រោះថ្នាក់គ្រប់ពេលវេលា។
ដើម្បីចូលរួមបង្ការទប់ស្កាត់នូវគ្រោះថ្នាក់ដោយសារគ្រាប់យុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ និងគ្រាប់បែកចង្កោមដែលនៅសេសសល់ពីសង្គ្រាម និងដើម្បីធានាសុវត្ថិភាពសម្រាប់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋដែលវិលត្រឡប់ទៅលំនៅដ្ឋានវិញ អាជ្ញាធរមីនបានស្នើដល់ប្រជាពលរដ្ឋ កុំចូលតំបន់ណាដែលសង្ស័យបន្សល់គ្រាប់យុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះសេសសល់ពីសង្គ្រាម និងមុនចូលតំបន់នោះត្រូវសាកសួរព័ត៍មានពីអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច មេភូមិ មេឃុំ និងប៉ុស្តិ៍នគរបាលសិន។
របាយការណ៍របស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ បានឱ្យដឹងថា គិតត្រឹមម៉ោង៦ល្ងាច ថ្ងៃទី១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ជនភៀសសឹក១០៣.១៧៧នាក់ បានបន្តវិលត្រឡប់ទៅលំនៅឋានវិញ ដែលធ្វើឱ្យជនភៀសសឹកនៅសល់សរុបមានចំនួន ៤០៩ ១៨៦នាក់ ក្នុងនោះស្រី្ត ២១៤ ៥២៥នាក់ និងកុមារ ១៣១ ៤១៣នាក់៕