តាមការព្យាករណ៍ ដោយផ្អែកតាមលទ្ធផលជំរឿនទូទៅ នៃប្រជាជនឆ្នាំ២០១៩ បានបង្ហាញថា នៅឆ្នាំ២០៥០ កម្ពុជាមានចំនួនប្រជាជនដែលមានវ័យចំណាស់ចាប់ផ្តើមកើន ដែលអាចនឹងធ្វើឱ្យមានបញ្ហាកង្វះកម្លាំងពលកម្មនៅក្រោយឆ្នាំ២០៥០។ សម្រាប់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី បញ្ហាកង្វះកម្លាំងពលកម្មនៅក្រោយឆ្នាំ២០៥០ មិនជាបញ្ហាចោទនោះទេ ប៉ុន្តែអ្វីដែលត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ គឺការពង្រឹងសមត្ថភាពជំនាញដល់យុវជន ដើម្បីទាញយកផលប្រយោជន៍ពីភាគលាភប្រជាសាស្រ្ត និងភាគលាភយ៉េនឌ័រ ឱ្យបានជាអតិប្បរមា ដូចមានបែងចែកនៅក្នុងយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១។
ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីពិធីបិទស្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារឆ្នាំ២០២៣ និងលើកទិសដៅអនុវត្តការងារឆ្នាំ២០២៤ របស់ក្រសួងផែនការ នាព្រឹកថ្ងៃទី៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៤ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីបានគូសបញ្ជាក់ថា នៅឆ្នាំ២០៥០ កម្ពុជាមានចំនួនប្រជាជននៅក្រោម១៥ឆ្នាំ ប្រហែលជា ១៥,៥ភាគរយ ប្រជាជនអាយុ១៥ ទៅ៦៤ឆ្នាំ មានប្រមាណ ៦៧,៥ភាគរយ និងចំនួនប្រជាជនដែលមានអាយុ៦៥ឆ្នាំឡើង មាន ១៧,១ភាគរយ ។ នៅក្នុងន័យនេះ បានន័យថា នៅឆ្នាំ២០៥០ កម្ពុជានៅមានប្រជាជនក្នុងវ័យធ្វើការច្រើន ប៉ុន្តែប្រជាជនដែលមានវ័យចាស់ ចាប់ផ្តើមមានចំនួនច្រើនជាងក្មេងៗជាបណ្តើរៗ ។ ផលធៀបនៅក្នុងបន្ទុកសេដ្ឋកិច្ច បង្ហាញថា កម្ពុជាមានបន្ទុកសេដ្ឋកិច្ចស្រាល ដូច្នេះសម្តេចអាចនិយាយបានថា បញ្ហាកង្វះពលកម្មនៅក្រោយឆ្នាំ២០៥០ នៅមិនជាបញ្ហាចោទធំប៉ុន្មានទេ ប៉ុន្តែអ្វីដែលត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ គឺក្នុងនោះការពង្រឹងសមត្ថភាពជំនាញដល់យុវជន។
ទោះជាយ៉ាងនេះក្តី សម្តេចធិបតី ក៏លើកទឹកចិត្តដល់ទឹកចិត្តដល់គូស្វាមីភរិយាដែលមានលទ្ធភាពសេដ្ឋកិច្ច គួរមានកូនច្រើនលើសពីចំនួនកំណត់ ដើម្បីជៀសវាងនូវហានិភ័យកង្វះកម្លាំងពលកម្ម។