នាយករដ្ឋមន្រ្តី ៖ មិន​មានការបញ្ឈប់សាលារៀនជំនាន់ថ្មីទេ គឺគ្រាន់តែផ្អាក​មិន​ឱ្យ​មាន​បន្ថែមមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សា​ទំនើប
ជាការ​បញ្ជាក់​ដើម្បី​កុំ​ឱ្យ​មានការ​យល់ច្រឡំពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលថា មានការ​បិទសាលា​រៀនជំនាន់ថ្មីនោះ នៅ​រសៀលថ្ងៃម្សិលមិញនេះ ក្នុងពិធីបិទសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារឆ្នាំ២០២៤ និងលើកទិសដៅ ការងារឆ្នាំ២០២៥ របស់ក្រសួងទេសចរណ៍ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ថា ចំពោះ​សាលា​រៀនជំនាន់ថ្មី ដែល​កំពុង​ដំណើរ​ការ​ចំនួន១៣សាលា គឺមិន​មានការ​បិទនោះទេ ហើយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​នឹង​ពិនិត្យ​លទ្ធភាព​ដើម្បីពង្រីកបន្ថែមទៀត, ប៉ុន្តែសាលា​ដែលសម្តេច​​បានប្រកាស​ផ្អាក​ឈប់​ឱ្យ​មានការ​រៀបចំបន្ថែម​ គឺមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សា​ទំនើប។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី​បាន​បញ្ជាក់ថា សាលា​រៀនជំនាន់ថ្មី និង​មជ្ឈមណ្ឌលសិក្សា​ទំនើប គឺជាសាលា​ពីរ​ខុសគ្នា ដោយ​សាលារៀនជំនាន់ថ្មី គឺជា​សាលា​ដែលរដ្ឋ​គ្រប់គ្រង ទាំង​នាយកសាលា ទាំងគ្រូបង្រៀន ទាំង​កម្មវិធី​សិក្សា​ផ្សេងៗ ប៉ុន្តែ​មជ្ឈមណ្ឌលសិក្សា​ទំនើប ត្បិតស្រដៀងនឹងសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ប៉ុន្តែជា​​​រូបមន្ត BOT ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុនឯកជន ធ្វើការវិនិយោគ​រយៈពេល​១៥ឆ្នាំ​នៅ​ក្នុង​សាលារដ្ឋ។
សម្តេចពន្យល់ថា ការប្រកាសឱ្យ​ផ្អាកមិន​ឱ្យ​មានបន្ថែម​មជ្ឈមណ្ឌលសិក្សា​ទំនើប ក៏​ព្រោះតែរូបមន្តនេះ​មិន​អាច​ទទួលយកបាន ដោយសារ ទី១ ការ​ជួលអគាររបស់​ក្រុមហ៊ុនឯកជន​នៅក្នុង​សាលា​រដ្ឋ គឺធ្វើ​ឱ្យរដ្ឋបាត់ភាពម្ចាស់ការ, ទី២ មជ្ឈមណ្ឌលនេះមានស្តង់ដារអប់រំពីរ ពោលគឺសិស្ស​នៅ​ក្នុង​សាលា​តែមួយ រវាងសិស្ស​ដែលបង់លុយ​បាន​ចូលរៀន​កុំព្យូទ័រ ហើយ​សិស្ស​មិន​បានបង់លុយ​ត្រូវ​នៅមួយផ្នែក ខណៈ​ដែល​សាលា​នេះ​ប្រើប្រាស់​ធនធាន ថវិកា​របស់រដ្ឋ ធនធាន​មនុស្ស​របស់រដ្ឋ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដែលរដ្ឋ​វិនិយោគ។
សកម្មភាពសិក្សាស្រាវជ្រាវរបស់សិស្សនៅសាលារៀនជំនាន់ថ្មី
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាម​ប្រសាសន៍របស់សម្តេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្រ្តី ការអនុវត្ត​ការ​ផ្អាក​មជ្ឈមណ្ឌលសិក្សា​ទំនើបទាំង១៨សាលានេះ ក៏​មានភាពបត់បែន ដោយ​សម្តេច​បានផ្តល់ជាគោលការណ៍រួចហើយ ក្នុងនោះ​មជ្ឈមណ្ឌល​សិក្សា​ទំនើប​ចំនួន១០ ដែលបានចាប់ផ្តើម​នៅឆ្នាំនេះ នឹង​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​បន្ត​រហូត​ដល់ចប់ឆ្នាំ, ចំពោះ​សាលា​ដែល​បាន​អនុវត្ត​ប៉ុន្មានឆ្នាំហើយ ក្រសួងអប់រំ​នឹងចរចាដើម្បី​រក​ដំណោះស្រាយ​កាត់បន្ថយ​ពេលវេលា ហើយ​ឈានទៅ​ដល់​ការ​គិតគូរប្រគល់​មក​ឱ្យ​រដ្ឋរ៉ាប់រងវិញ។
ជាថ្មីម្តងទៀត សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី បាន​បញ្ជាក់ថា សាលា​រៀនជំនាន់ថ្មី គឺ​មិន​មាន​ការ​បិទទេ ដោយ​បន្ត​ថែរក្សា​អ្វីដែលមាន និង​ឈានទៅ​រក​ការ​ពង្រីកបន្ថែម​ទៀត ទៅ​តាមលទ្ធភាព ប៉ុន្តែអ្វីដែលបញ្ឈប់ចំពោះសាលារៀនជំនាន់ថ្មី គឺពីមុនឪពុកម្តាយមានកាតព្វកិច្ចក្នុងការបង់លុយទៅសាលានេះ ឥឡូវ​បញ្ឈប់ការបង់លុយជាកាតព្វកិច្ច ហើយរដ្ឋរ៉ាប់រង តែឪពុកម្តាយគឺមានសិទ្ធិចូលដោយស្ម័គ្រចិត្ត, ​ជាមួយ​គ្នានេះ រាជរដ្ឋាភិបា​ល​នឹង​ធ្វើការ​ពង្រឹងគ្រប់សាលាទាំងអស់ ដើម្បីឈានទៅមានស្តង់ដារមួយ​កាន់តែទំនើបទៅថ្ងៃមុខ តាមរយៈ​ការ​ពង្រឹងថ្នាក់បឋមសិក្សា​ឡើងទៅ ។ ដោយឡែក​ការផ្អាក​មជ្ឈមណ្ឌលសិក្សា​ទំនើប គឺ​រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ដាក់អភិក្រម មិន​ឱ្យ​មានការ​ពង្រីកថ្មី ហើយ​ខិតខំ​ដោះស្រាយ​នៅក្នុង​អភិក្រម ដើម្បីឈាន​ទៅដល់ការពន្លត់​នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​ណាមួយ​ដែលអាច​ទទួល​យកបាន ដែលអាច​ផ្តល់​នូវ​ប្រយោជន៍​ជូន​សិស្ស ជូន​លោកគ្រូអ្នកគ្រូ ក៏​ដូចជា​មាតាបិតាសិស្ស៕