មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានឱ្យដឹងថា រាជរដ្ឋាភិបាល ដែលមានក្រសួងអប់រំ ជាសេនាធិការ នឹងធ្វើការសាងសង់ឡើងវិញសាលារៀនទាំងអស់ដែលរងការខូចខាតដោយសារសង្រ្គាមឈ្លានពានពីប្រទេសថៃ ដោយបំពាក់នូវសម្ភារបរិក្ខារកាន់តែប្រសើរជាងមុនថែមទៀត។
សង្រ្គាមឈ្លានពានរបស់យោធាថៃនៅតាមបណ្តោយព្រំដែន គិតចាប់ពីថ្ងៃទី៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ រហូតដល់ថ្ងៃទី២៧ ធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ បានធ្វើឱ្យសាលារៀនចំនួន២៥ រងការខូចខាត ខណៈការប៉ះទង្គិចគ្នាលើកទីមួយ ពីថ្ងៃទី២៤ ដល់ថ្ងៃទី២៨ ខែកក្តដា ឆ្នាំ២០២៥ មានសាលារៀនប្រមាណ៧ រងការខូចខាត។
លោកបណ្ឌិត កាន់ ពុទ្ធី មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងជាប្រធាននាយកដ្ឋានបឋមសិក្សា មានប្រសាសន៍ថា គិតមកទល់បច្ចុប្បន្ននេះ បន្ទាប់ពីបទឈប់បាញ់ថ្ងៃទី២៧ ធ្នូ ២០២៥ នៅមានសាលារៀនប្រមាណជាងមួយរយទៀត នៅមិនទាន់អាចបើកដំណើរការបាននៅឡើយ ដោយសាលារៀនខ្លះនៅមានយុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ និងខ្លះត្រូវបានហ៊ុមព័ទ្ធដោយកងទ័ពថៃ។ តែយ៉ាងណា ក្រោមកិច្ចសហការណ៍យ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី និងមជ្ឈមណ្ឌលកម្ចាត់មីនកម្ពុជា (CMAC) បាននិងកំពុងធ្វើការបោសសម្អាតយុទ្ធភ័ណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ នៅតាមសាលារៀនក្នុងតំបន់ដែលអាជ្ញាធរអនុញ្ញាតឱ្យពលរដ្ឋត្រឡប់ទៅលំនៅឋានវិញហើយ។
ដោយឡែកសាលារៀនដែលស្ថិតនៅតំបន់ក្រហម ដែលសិស្សានុសិស្សមិនទាន់អាចត្រឡប់ទៅរៀននៅសាលាវិញបាន និងបន្តស្នាក់នៅតាមជំរំសុវត្ថិភាព ក្រសួងអប់រំនៅតែបន្តការគាំទ្រដល់ដំណើរការបង្រៀន និងរៀន នៅក្នុងថ្នាក់រៀនបណ្តោះអាសន្ន ដែលត្រូវបានរៀបចំឡើងនៅតាមជំរំទាំងនោះ។
ក្នុងឱកាសសំណេះសំណាល និងសួរសុខទុក្ខ បុគ្គលិកអប់រំ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងសិស្សានុសិស្សភៀសសឹក នៅខេត្តព្រះវិហារ និងសៀមរាប កាលពីសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំ បានត្រៀមជាស្រេចនូវកញ្ចប់ថវិកា និងផែនការជួសជុលកសាងអគារសាលារៀនដែលខូចខាតឡើងវិញ ដើម្បីឱ្យសិស្សានុសិស្សអាចសិក្សារៀនសូត្រក្នុងបរិយាកាសល្អប្រសើរ។
យ៉ាងណាសម្រាប់ស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ន ចំពោះសិស្សបឋមសិក្សា និងសិស្សកុមារដែលមិនទាន់អាចត្រឡប់ទៅលំនៅឋានវិញបាន ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីផ្តល់អនុសាសន៍ឱ្យបន្តបង្រៀនតាមលទ្ធភាពនៅទីតាំងសុវត្ថិភាព ដោយបង្កើតជាការរៀននៅតាមថ្នាក់រៀនបណ្តោះអាសន្ន តាមបណ្ណាល័យបណ្តោះអាសន្ន រៀនតាមបណ្តុំ ឬស្វ័យសិក្សាជាដើម។
ចំពោះសិស្សរៀននៅអនុវិទ្យាល័យ និងវិទ្យាល័យ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ស្នើឱ្យចូលរៀននៅតាមគ្រឹះស្ថានសាធារណៈនានា និងត្រូវបន្ថែមការយកចិត្តទុកដាក់ជាពិសេសដល់សិស្សភៀសសឹកថ្នាក់ទី១២ ដែលត្រូវត្រៀមសម្រាប់ការប្រឡងមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិនាពេលខាងមុខ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ គិតត្រឹមថ្ងៃទី១១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ សាលារៀនសរុបចំនួន ១០៦ ស្ថិតនៅ ក្នុងខេត្តចំនួន៣ជាប់ព្រំដែនជាមួយថៃ នៅមិនទាន់បើកដំណើរការឡើងវិញនៅឡើយទេ ក្នុងនោះខេត្តឧត្តរមានជ័យមានចំនួន ៤០សាលារៀន, ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ មានចំនួន៥សាលារៀន និងខេត្តព្រះវិហារ ចំនួន ៦១សាលារៀន៕