ក្រសួងអប់រំកំណត់ថ្ងៃប្រឡងសញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា​២០២៥-២០២៦
អាចខុសពីឆ្នាំទៅ នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំសិក្សា​២០២៥-២០២៦នេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានកំណត់យក​ថ្ងៃទី១០ និងថ្ងៃទី១១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៦ គឺជា​កាលបរិច្ឆេទ នៃការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប។
ក្នុងសេចក្តីណែនាំ ដែលបានចេញផ្សាយ​នៅថ្ងៃនេះ (២១ មករា) ក្រសួងអប់រំ​បានប្រកាស​ពី​ការ​ទទួល​ពាក្យ​សុំ​ចុះឈ្មោះ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ដោយ​នឹង​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​តាម​វិទ្យាល័យ ចាប់ផ្តើម​ពីថ្ងៃទី១ ដល់ថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៦។
សិស្សសាលា​មធ្យមសិក្សា​ចំណេះទូទៅសាធារណៈ និងឯកជន ដែលអាច​ដាក់ពាក្យ​សុំ​ចុះឈ្មោះប្រឡងសញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ត្រូវ​បំពេញលក្ខខណ្ឌដូចជា ៖ បានប្រឡង​ជាប់សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​បឋមភូមិ, បានរៀនគ្រប់​កម្រិតថ្នាក់នៅមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ, បានរៀន​ចប់កម្មវិធីសិក្សា​ថ្នាក់ទី១២, បានគោរពត្រឹមត្រូវ​តាម​បទបញ្ជាផ្ទៃ​ក្នុង​សម្រាប់​គ្រឹះស្ថាន​មធ្យមសិក្សា, ត្រូវ​បានវាយតម្លៃ​ផ្នែកសីលធម៌ប្រចាំឆ្នាំ ចាប់ពីមធ្យម​ឡើងទៅ និង​មានមធ្យមភាគពិន្ទុ​ប្រចាំឆ្នាំ​ចាប់ពី ២៥.០០ ឡើងទៅ។
ចំពោះសំណុំលិខិត​ចុះឈ្មោះប្រឡងរួមមាន ៖ ពាក្យ​សុំចុះឈ្មោះ​ប្រឡ​ងរបស់បេក្ខជនចំនួន ១ច្បាប់ (បំពេញ​ដោយដៃបេក្ខជនផ្ទាល់), វិញ្ញាបនបត្រ​បណ្តោះអាសន្ន​មធ្យមសិក្សា​បឋមភូមិ ចំនួន១សន្លឹក (ច្បាប់ចម្លង), សំបុត្រ​កំណើត ឬសំបុត្រ​បញ្ជាក់កំណើត ឬសេចក្តីចម្លង​សំបុត្រ​កំណើត ឬសេចក្តីចម្លង​សំបុត្រ​បញ្ជាក់​កំណើត ចំនួន ១សន្លឹក (ច្បាប់ថតចម្លង), បង្កាន់ដៃបង់សិទ្ធិប្រឡង ចំនួន ១សន្លឹក និង សៀវភៅសិក្ខាគារិក (ចំពោះសិស្សសាលា​ឯកជន)។
សូមជំរាបថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​កាលពីឆ្នាំទៅ គឺត្រូវធ្វើ​ឡើងនៅចុងខែសីហា ពោលគឺនៅថ្ងៃទី២៨ ខែសីហា ដោយ​មានបេក្ខជនដាក់ពាក្យប្រឡងសរុបចំនួន ១៤៦ ៧២០ នាក់ ក្នុងនោះ មានបេក្ខជនថ្នាក់វិទ្យាសាស្រ្តសង្គមចំនួន ១០៦ ០៤២នាក់ និងបេក្ខជនថ្នាក់វិទ្យាសាស្រ្តចំនួន ៤០ ៦៧៨នាក់។ ហើយ​ជាលទ្ធផល បេក្ខជនដែលបានប្រឡងជាប់សរុបចំនួន ១២២,៤៧៣នាក់ ដែលត្រូវជា៨៤.៥៦ភាគរយ៕