រៀនបណ្តើរធ្វើការបណ្តើរជាឱកាសអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពចំណេះដឹងនិងជំនាញ​របស់​និស្សិត
ភ្នំពេញ – រៀនបណ្តើរធ្វើការបណ្តើរកំពុងក្លាយជាចំណាប់អារម្មណ៍ដ៏ពេញនិយមសម្រាប់យុវវ័យនាសវត្សរ៍ទី២១ ព្រោះគេអាចទទួលបានបទពិសោធសម្បូរ​បែប​ និងពង្រឹង ឬបង្កើតទំនាក់ទំនង ថែមទាំងផ្តល់នូវឱកាសល្អៗចូលក្នុងជីវិត ។ ក្រៅពីនោះយុវវ័យអាចរកចំណូលផ្គត់ផ្គង់ការសិក្សា​ និងការរស់នៅប្រកបដោយឯករាជ្យភាព ។
កញ្ញា នឿន ស្រីណុច និស្សិតឆ្នាំទីបួនផ្នែកប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងសារគមនាគមន៍នៃសកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ យល់ថា រៀនបណ្តើរធ្វើការបណ្តើរធ្វើឱ្យកញ្ញាទទួលបានបទពិសោធថ្មីៗក្នុងដំណើរជីវិតប្រកបទៅដោយភាពចម្រុះជាច្រើន ។ តាមរយៈបទពិសោធការងារកន្លងមក ការអនុវត្តន៍ជាក់ស្ដែងវាសំខាន់សម្រាប់កញ្ញា ព្រោះនៅសាលាបានរៀនត្រឹមតែទ្រឹស្ដីប៉ុណ្ណោះ មិនបានអុវត្តជាក់ស្ដែងទេ ។ ប្រសិនបើករណីធ្វើការងារដែលខ្លួនស្រឡាញ់ ឬការងារដែរឆ្លើយតបជាមួយនឹងអ្វីដែលធ្លាប់បានរៀនក្នុងថ្នាក់កន្លងមក នោះរឹតតែធ្វើឱ្យការអនុវត្តន៍ការងារកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព ។
“រៀនបណ្តើរធ្វើការបណ្តើរជួយឱ្យយើងអាចផ្គត់ផ្គង់ការចំណាយផ្ទាល់ខ្លួន ហើយកាត់បន្ថយការពឹងផ្អែកទៅលើគ្រួសារទាំងស្រុង ​ទោះបីជាជីវភាពរបស់យើងមិនសូវពិបាកខ្លាំងក៏ដោយ ក៏យើងត្រូវខិតខំប្រឹងប្រែងដែរគឺដើម្បីឱ្យខ្លួនយើងកាន់តែមានភាពរឹងមាំ”
កញ្ញា នឿន ស្រីណុច
លើកឡើងមិនខុសគ្នាពីកញ្ញាស្រីណុចប៉ុន្មានទេ កញ្ញា វ៉ាន់ គីមសល់ ជានិស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សាផ្នែកអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ បាននិយា​យថា ការរៀនបណ្តើរធ្វើការបណ្តើរអាចធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់ការសិក្សា ប្រសិនបើនិស្សិតមិនចេះបែងចែកពេលវេលាឱ្យបានល្អ។ មូលហេតុនេះ​ដោយ​សារនិស្សិត​ត្រូវខិតខំរៀននៅសាលាឱ្យទទួលបានលទ្ធផលល្អ និងខិតខំបំពេញការងារឱ្យបានល្អដូចគ្នា ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ និស្សិត​ក៏ត្រូវមានទំនួលខុសត្រូវច្រើនជាងមុន ហ៊ានជម្នះ​រាល់ឧបសគ្គដែលកើតមាន ជាពិសេសត្រូវថែរក្សាសុខភាពឱ្យបានល្អ ។
“ខ្ញុំយល់ថា ការរៀនបណ្តើរធ្វើការបណ្តើរ ជួយឱ្យយើងទទួលបានបទពិសោធន៍ការងារមួយដ៏ល្អ ជាពិសេសការងារដែលត្រូវជំនាញ ដែលយើងអាចទទួលបានទាំងចំណេះដឹង ការអុវត្តការងារ ទំនាក់ទំនង និងប្រាក់ចំណូលលសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់តម្រូវការចាំបាច់”
កញ្ញា វ៉ាន់ គីមសល់
កញ្ញា សៅ សុធារ៉ា​ និស្សិតឆ្នាំទី៣ ផ្នែកប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងសារគមនាគមន៍នៃសកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ បានឱ្យដឹងថា ធ្វើការបណ្តើររៀនបណ្តើរអាចអភិវឌ្ឍទាំងជំនាញរឹង និងជំនាញទន់ ថែមទាំងមានឱកាសផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយអ្នកជំនាញជាច្រើនតាមរយៈវិស័យការងារដែលកំពុងបំពេញ ។
“ការរៀនបណ្តើរធ្វើការបណ្តើរខ្ញុំអាចរកឃើញសក្ដានុពលខ្លួនឯង និងដឹងពីអ្វីដែលខ្លួនឯងស្រឡាញ់ចូលចិត្ត ព្រមទាំងចេះពីគន្លឹះកំណត់គោលដៅសម្រាប់អនាគត់”
កញ្ញា សៅ សុធារ៉ា​
ចំណែកកញ្ញា គង់ ស្រីរ័ត្ន និស្សិតផ្នែកទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិឆ្នាំទី៤ នៃសកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា  និយាយថា នៅន្លែងការងារយើងអាចទទួលបានវគ្គបណ្តុះបណ្តាលបន្ថែមមួយចំនួនដោយឥតគិតថ្លៃ និងអត់មានបង្រៀននៅក្នុងសាលាទៀតផង ដូចជាការសង្រ្គោះបឋម និងឥរិយាបទ ឬរបៀបធ្វើការជាដើម ។  លើសពីនោះកាលដែលយើងអាចរៀនបន្ថែមក្រៅតែពីនៅសាលា វាធ្វើឱ្យយើងមានផ្នត់គំនិតទូលំទូលាយជាងមុន ។
កញ្ញា គង់ ស្រីរ័ត្ន បានបញ្ជាក់ទាំងស្នាមញញឹមថា រៀនបណ្តើរធ្វើការបណ្តើរកាន់តែធ្វើឱ្យបុគ្គល​ក្លាយជាមនុស្សមានភាពបត់បែនជាងមុន ចេះសម្របខ្លួនទៅនឹងចរិតលក្ខណៈរបស់មនុស្សដែលមានរបៀបធ្វើការផ្សេងៗពីគ្នា ៕