ក្រសួងអប់រំ ពង្រឹង​សមត្ថភាព​​គ្រូបង្រៀន​ឯកទេស​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន ដល់​សាលារៀន​គោលដៅ​ទាំង​២០
ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា សហការ​ជា​មួយ​ទីភ្នាក់ងារ KOICA នៅ​កម្ពុជា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ បាន​រៀបចំ​​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​ស្ដីពី “ការ​លើក​កម្ពស់​សមត្ថភាព ICT សម្រាប់​ការ​អប់រំ​នៅ​មធ្យម​សិក្សា​បឋមភូមិ” ដល់​​គ្រូបង្រៀន និង​គរុសិស្ស​ឯកទេស​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន (ICT) នៅ​តាម​សាលារៀន​គោលដៅ​ទាំង​២០ មកពីខេត្តកំពង់ចាម ខេត្តតាកែវ ខេត្តកណ្តាល និងខេត្តព្រៃវែង។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អគ្គនាយក នៃ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​បណ្ដុះបណ្ដាល និង​វិក្រឹតការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​នេះ ​មាន​គោល​បំណង​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​បន្ថែម​ដល់​គ្រូបង្រៀន​មុខវិជ្ជា ICT និង​គរុសិស្ស​ឯកទេស ICT ដែល​កំពុង​បង្រៀន និង​ត្រូវ​ចេញ​ទៅ​បង្រៀន នៅ​តាម​សាលារៀន​គោលដៅ​ទាំង​២០ របស់​គម្រោង “​កសាង​សមត្ថភាព​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​សម្រាប់​ការ​អប់រំ​នៅ​មធ្យម​សិក្សា​បឋមភូមិ​នៅ​កម្ពុជា”។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា អគ្គនាយក នៃ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​បណ្ដុះបណ្ដាល និង​វិក្រឹតការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
លោកជំទាវបញ្ជាក់បន្ថែមថា វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលនេះ នឹងជួយឱ្យ​គ្រូបង្រៀន ក៏ដូចជាគរុនិស្សិតស្វែង​យល់​បាន​កាន់​តែ​ច្បាស់​នូវ​ខ្លឹមសារ​មេរៀន​នៃ​សៀវភៅ​សិក្សា​គោល​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន និង​សារ​គមនាគមន៍​ថ្នាក់​ទី៧ ទី៨ និង​ទី៩ ព្រមទាំង​បញ្ជ្រាប​នូវ​គរុកោសល្យ វិធីសាស្ត្រ​បង្រៀន​ថ្មីៗ ដើម្បី​ឱ្យ​ការ​បង្រៀន​មុខវិជ្ជា ICT ប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ខ្ពស់។
បើតាម អគ្គនាយក នៃ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​បណ្ដុះបណ្ដាល និង​វិក្រឹតការ បានឱ្យដឹងថា សៀវភៅ​សិក្សា​គោល​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន និង​សារ​គមនាគមន៍​ថ្នាក់ (ICT) ថ្នាក់ទី៨ នឹងត្រូវដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់នៅក្នុងខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ខាងមុខ។
​​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​ស្ដីពី “ការ​លើក​កម្ពស់​សមត្ថភាព ICT សម្រាប់​ការ​អប់រំ​នៅ​មធ្យម​សិក្សា​បឋមភូមិ”
គួរជម្រាបជូនថា វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​ស្ដីពី “ការ​លើក​កម្ពស់​សមត្ថភាព ICT សម្រាប់​ការ​អប់រំ​នៅ​មធ្យម​សិក្សា​បឋមភូមិ” ធ្វើឡើង​ចាប់​ពី​ថ្ងៃទី៣ រហូត​ដល់​ថ្ងៃទី១៤ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៥ នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​គរុកោសល្យ​ភូមិភាគ ហ៊ុន សែន ខេត្ត​កណ្ដាល ដោយ​មាន​សិក្ខាកាម​ចូលរួម​ជា​គ្រូបង្រៀន​មុខវិជ្ជា ICT នៃ​សាលា​រៀន​គោល​ដៅ​ទាំង​២០ គរុសិស្ស​ដែល​កំពុង​សិក្សា​នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​គរុកោសល្យ​ភូមិភាគ​កំពង់ចាម កណ្ដាល តាកែវ និង​ព្រៃ​វែង​សរុប​ចំនួន ៥៥នាក់ ស្ត្រី​១១នាក់៕