វិធីសាស្រ្ត​ការពារ​ខ្លួន​ពី​ឧបាយកលឆបោក​ដោយ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា AI
ស្របពេល​ដែល​បច្ចេកវិទ្យា​កំពុង​អភិវឌ្ឍឥតឈប់ឈរ គេ​សង្កេត​ឃើញថា ការ​ឆបោក​កាន់តែមានច្រើន ដែល​ជា​បញ្ហា​សកល​កំពុង​កើនឡើង​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់។ ​​ថ្មីៗនេះ ក្រុមឆបោក​បាន​ប្រើ​បច្ចេកវិទ្យា​បញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ក្នុងការ​បោក​ប្រាស់​តាម​ប្រព័ន្ធទូរស័ព្ទ ក៏​ដូចជា​ប្រព័ន្ធទូរគមនាគមន៍​ផ្សេងៗ ដើម្បី​ឱ្យផ្ទេរប្រាក់ ឬចែករំលែកទិន្នន័យ​សំខាន់ៗ​មួយ​ចំនួន ដោយ​ក្លែង​បន្លំ​ជា​ការ​សន្ទនា​សំឡេង រូបភាព ឬវីដេអូ​ដែលមានមុខមាត់ពិត​របស់សមាជិក​គ្រួសារ មិត្តភក្តិ ឬអ្នកស្គាល់គ្នា​ដែលធ្វើ​ឱ្យ​មានការ​ពិបាក​ក្នុងការ​កំណត់អត្តសញ្ញាណថាពិត ឬក្លែង​ក្លាយ។ ដូច្នេះ តើគេមានវិធីសាស្រ្តអ្វីខ្លះ ដើម្បី​ការពារ​ខ្លួន​ពីការឆបោកនេះ?
តាមរយៈ​សេចក្តីជូនដំណឹង​ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ បានប្រាប់ពីធីសាស្រ្តចំនួន៥ ដើម្បីការពារខ្លួនពីការឆបោក រាល់ពេលទទួលបានការ​ហៅទូរសព្ទ សារ សំឡេង រូបភាព ឬវីដេអូ ដែលមានលក្ខណៈគួរ​ឱ្យ​សង្ស័យ ៖
១- ផ្ទៀងផ្ទាត់​អត្តសញ្ញាណ​របស់បុគ្គលនោះ​ឱ្យបានច្បាស់លាស់ ដោយពិនិត្យ​លេខទូរសព្ទ ឬ​រូបភាព​គណនី និង​តម្រូវ​ឱ្យ​បុគ្គល​នោះ​បើក​កាមេរ៉ា​វីដេអូបង្ហាញមុខភ្លាមៗ