ភ្នំពេញ- អគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នឹងរៀបចំប្រកួតវគ្គជម្រុះជុំទី១ កម្មវិធីជជែកដេញដោយយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២២ នៅថ្ងៃទី១៩-២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ។ កម្មវិធីបានកំណត់យកសិស្សថ្នាក់ទី១១ តាមគ្រឹះស្ថានអប់រំ និងឯកជន ក្នុងនោះបេក្ខជនប្រកួតមានចំនួន ៣២វិទ្យាល័យមកពីរាជធានីខេត្តទូទាំងប្រទេស ។
លោក ស៊ីវ ឧត្តម មន្ត្រីលេខាធិការដ្ឋានអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២២ ប្រារព្ធឡើងក្នុងគោលបំណងបណ្តុះបណ្តាលយុវជនឱ្យចេះប្រើប្រាស់វប្បធម៌សន្ទនា ចេះដោះស្រាយបញ្ហា បង្កើនភាពក្លាហានដល់យុវជន ចេះប្រើប្រាស់សិទ្ធិស្របច្បាប់ក្នុងការបញ្ចេញមតិ ពង្រឹងជំនាញត្រិះរិះពិចារណា ការស្រាវជ្រាវ ការចែករំលែកគំនិត និងការនិយាយសាធារណៈ ។
លោក ស៊ីវ ឧត្តម បានបន្ថែមថា កម្មវិធីជជែកដេញដោយយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២២ ផ្តល់ឱកាសឱ្យយុវជនបញ្ចេញគំនិតយោបល់ បង្ហាញសមត្ថភាព និងទេពកោសល្យជាសាធារណៈជជែកដេញដោលក្នុងសមរភូមិគំនិតនៃសង្គមពុទ្ធិ ដើម្បីស្វែងរកនូវសុខដុមនីយកម្មសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា ជាពិសេសពង្រីកធនធានយុវជន ដើម្បីឱ្យក្លាយជាមូលធនមនុស្សសម្រាប់សង្គមជាតិកម្ពុជា។
លោក ស៊ីវ ឧត្តម មន្ត្រីលេខាធិការដ្ឋានអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន
“បេក្ខជនដែលបានចូលរួមក្នុងកម្មវិធីនេះ នឹងទទួលបានភាពក្លាហានបញ្ចេញមតិប្រកបដោយក្រមសីលធម៌ និងចំណេះដឹងពិតប្រាកដ មានគំនិតចាស់ទុំ មានទំនាក់ទំនងល្អក្នុងសង្គម មានសាមគ្គីភាព និងអាចប្រកួតប្រជែងជាមួយយុវជន យុវនារីក្នុងតំបន់ និងសាកលលោកនាពេលអនាគត”
មន្ត្រីលេខាធិការដ្ឋានអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជនរូបនេះ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្នុងវគ្គប្រកួតជម្រុះជុំទី១ ខាងមុននេះកាន់តែពិសេសជាងឆ្នាំមុនៗ ដោយការប្រកួតធ្វើឡើងតាមប្រព័ន្ធអនឡាញប្រើប្រាស់ Plat Form ថ្មី ផ្សាយផ្ទាល់ចូលផេកផ្លូវការរបស់ក្រសួងអប់រំ ។ លោកបន្តថា យុវជនស្ម័គ្រចិត្តបានជ្រើសរើសយ៉ាងសម្រិតសម្រាំងជាពិសេសសម្រាប់កម្មវិធី ប្រធានបទថ្មីប្លែក និងទាន់សម័យជាងមុន គណៈកម្មការដាក់ពិន្ទុសុទ្ធតែជាអ្នកជំនាញទៅតាមប្រធានបទនីមួយៗ ។
សូមជម្រាបជូនថា វគ្គជម្រុះជុំទី១ ក្នុងកម្មវិធី «ជជែកដេញដោយយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២២» នឹងប្រារព្ធនៅថ្ងៃទី១៩-២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ តាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញ Zoom និងឡាយផ្ទាល់ក្នុងហ្វេសប៊ុកផេកផ្លូវការរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ។ ក្នុងនោះ បេក្ខជនចំនួន ១៦វិទ្យាល័យផ្សេងគ្នា នឹងចូលមកប្រកួតលើវិញ្ញាសាចំនួន ៨វិញ្ញាសា ដោយមានក្រុមស្រម និងក្រុមបដិសេធ ៕