វគ្គប្រកួតជម្រុះជុំទី១ កម្មវិធីជជែកដេញដោយយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២២ នឹង​ប្រារព្ធ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី១​៩-២០ ខែកុម្ភៈ
ភ្នំពេញ- អគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នឹងរៀបចំប្រកួតវគ្គជម្រុះជុំទី១ កម្មវិធីជជែកដេញដោយយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២២ នៅ​ថ្ងៃទី​១៩​-២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ។ កម្មវិធីបានកំណត់យកសិស្សថ្នាក់ទី១១ តាមគ្រឹះស្ថានអប់រំ និងឯកជន ក្នុង​នោះ​បេក្ខជន​ប្រកួត​មាន​ចំនួន ៣២វិទ្យាល័យមកពីរាជធានីខេត្តទូទាំងប្រទេស ។
លោក ស៊ីវ ឧត្តម មន្ត្រីលេខាធិការដ្ឋានអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធី​ជជែក​ដេញដោល​យុវជន​ថ្នាក់ជាតិ២០២២​ ​ប្រារព្ធ​ឡើង​ក្នុង​គោល​បំណ​ង​​​បណ្តុះ​បណ្តាល​យុវជនឱ្យ​ចេះ​ប្រើប្រាស់​វប្បធម៌​សន្ទនា ចេះ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា បង្កើន​ភាពក្លាហានដល់យុវជន ចេះ​ប្រើប្រាស់​សិទ្ធិ​ស្របច្បាប់​ក្នុងការ​បញ្ចេញមតិ ពង្រឹង​ជំនាញ​ត្រិះរិះ​ពិចារណា ការស្រាវជ្រាវ ការចែករំលែក​គំនិត និងការ​និយាយ​សាធារណៈ​ ​។
លោក ស៊ីវ ឧត្តម បានបន្ថែមថា កម្មវិធីជជែកដេញដោយយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២២ ​​ផ្តល់​ឱកាស​ឱ្យ​យុវជន​បញ្ចេញ​គំនិត​យោបល់ បង្ហាញ​សមត្ថភាព និង​ទេព​កោស​ល្យ​ជា​សាធារណៈ​ជជែកដេញដោលក្នុងសមរភូមិគំនិតនៃសង្គមពុទ្ធិ ដើម្បីស្វែងរកនូវសុខដុមនីយកម្មសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា ជាពិសេស​ពង្រីក​ធនធាន​យុវជន ដើម្បីឱ្យ​ក្លាយជា​មូលធន​មនុស្ស​សម្រាប់​សង្គមជាតិ​កម្ពុជា​។
លោក ស៊ីវ ឧត្តម មន្ត្រីលេខាធិការដ្ឋានអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន
“បេក្ខជនដែលបានចូលរួមក្នុងកម្មវិធីនេះ នឹងទទួលបានភាពក្លាហានបញ្ចេញមតិប្រកបដោយក្រមសីលធម៌ និងចំណេះដឹងពិតប្រាកដ មានគំនិតចាស់ទុំ មានទំនាក់ទំនងល្អក្នុងសង្គម មានសាមគ្គីភាព និងអាចប្រកួត​ប្រជែងជាមួយយុវជន យុវនារីក្នុងតំបន់ និងសាកលលោកនាពេលអនាគត”
មន្ត្រីលេខាធិការដ្ឋានអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជនរូបនេះ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្នុងវគ្គប្រកួតជម្រុះជុំទី១ ខាងមុននេះកាន់តែពិសេសជាងឆ្នាំមុនៗ ដោយ​ការប្រកួត​ធ្វើ​ឡើង​​តាមប្រព័ន្ធអនឡាញប្រើប្រាស់ Plat Form ថ្មី ផ្សាយផ្ទាល់​ចូលផេកផ្លូវការរបស់ក្រសួងអប់រំ ។ លោកបន្តថា យុវ​ជនស្ម័គ្រចិត្ត​បានជ្រើ​​សរើ​ស​យ៉ាង​សម្រិត​​សម្រាំ​ងជាពិសេសសម្រាប់កម្មវិធី ប្រធានបទថ្មីប្លែក និងទាន់សម័យជាងមុន គណៈកម្មការដាក់ពិន្ទុ​សុទ្ធ​តែជាអ្ន​ក​ជំនាញ​ទៅតា​ម​ប្រធាន​បទ​នី​មួយ​ៗ​ ។
សូម​ជម្រាបជូនថា វគ្គជម្រុះជុំទី១ ក្នុងកម្មវិធី «ជជែកដេញដោយយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២២» នឹងប្រារព្ធនៅថ្ងៃទី១៩-២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ តាមរ​យៈប្រ​ព័ន្ធ​អន​ឡាញ Zoom និងឡាយផ្ទាល់ក្នុងហ្វេសប៊ុកផេកផ្លូវការរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ។ ក្នុងនោះ បេក្ខជនចំនួន ១៦វិទ្យាល័យផ្សេងគ្នា នឹងចូលមកប្រកួតលើ​វិញ្ញាសាចំនួន ៨វិញ្ញាសា ដោយមានក្រុមស្រម និងក្រុមបដិសេធ ៕