អ្នកស្រី យឹម សុធារី៖ សកម្មភាពប្រចាំថ្ងៃ ៤ចំណុចគេចផុតពីជំងឺផ្លូវចិត្ត
ភ្នំពេញ ជារៀងរាល់ថ្ងៃមនុស្សម្នាក់តែងតែមានអារម្មណ៍ប្រែប្រួលផ្សេងៗគ្នា មានថ្ងៃខ្លះកើតទុក្ខ ថ្ងៃខ្លះរីករាយ និងថ្ងៃខ្លះទៀតហ្មងសៅចង់នៅម្នាក់ឯងក៏មាន ។ ទាំងនេះ អាចជាសញ្ញាមួយនៃវិបត្តិផ្លូវចិត្តក្នុងដំណើរជីវិតប្រចាំថ្ងៃ ។ ទោះយ៉ាងនេះក្តីបុគ្គលម្នាក់ៗអាចយកចិត្តដាក់ លើសុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់បានល្អប្រសើរ
តាមរយៈ សកម្មភាពសាមញ្ញៗ មួយចំនួនដូចជា ទទួលអាហារដែលអ្នកចូលចិត្ត សរសេរកំណត់ហេតុប្រចាំថ្ងៃ ជជែកជាមួយមនុស្សដែលទុកចិត្ត និងធ្វើលំហាត់ប្រាណជាដើម។ នេះជាបញ្ជាក់របស់ អ្នកនាង យីម សុធារី ចិត្តវិទូនិងជាទីប្រឹក្សាផ្នែកជម្លោះនិងសន្តិភាព ។
ទទួលអាហារដែលអ្នកចូលចិត្ត ការទទួលទានអាហារដែលពេញចិត្តនឹងធ្វើឱ្យអ្នកមានអារម្មណ៍ល្អ សប្បាយចិត្ត និងមានភាពស្រស់ស្រាយចំពោះខ្លួនឯង។ ការញ៉ាំអាហារអ្នក គួរជ្រើសរើស អាហារប្រភេទណា នៅពេលដែលអ្នកទទួលទានអាចជួយសុខភាព រាងកាយរបស់អ្នក និងធ្វើឱ្យអ្នករីករាយ ។ នៅពេលដែលអ្នកទទួលទានម្ហូបអាហារដែលអ្នកចូលចិត្ត បូករួមទាំងបង្កើនសុខភាពល្អ នោះវាធ្វើឱ្យអ្នកមានសុខភាពល្អទាំងផ្លូវកាយ និងផ្លូវចិត្ត ។
សរសេរកំណត់ហេតុប្រចាំថ្ងៃ គ្រាន់តែសរសេររឿងល្អៗ ឬសកម្មភាពកន្លងដែលអ្នកបានធ្វើ ឬបានកើតមានឡើងចំពោះអ្នក វាក៏ធ្វើឱ្យអ្នកមានអារម្មណ៍ល្អជាមួយខ្លួនឯងផងដែរ ។ ការបញ្ចេញអារម្មណ៍រៀបរាប់អំពីជីវិតរបស់ខ្លួនឯងនៅក្នុងសៀវភៅជារៀងរាល់ថ្ងៃ អាចជំរុញឱ្យអ្នកមានភាពវិជ្ជមាននៅក្នុងការគិត និងជីវិតរបស់អ្នក ។ បើសិនថ្ងៃណាអ្នកមានអារម្មណ៍មិនល្អ សូមបើកមើលសៀវភៅនោះវានឹងធ្វើឱ្យអ្នកមានអារម្មណ៍ល្អមកវិញ។
ជជែកជាមួយមនុស្សដែលអ្នកទុក្ខចិត្ត និយាយជាមួយមនុស្សដែលធ្វើឱ្យអ្នកមានសេរីភាពនៅក្នុងការបញ្ចេញអារម្មណ៍របស់ខ្លួន នោះនឹងធ្វើឱ្យអ្នករីករាយនៅក្នុងការជជែកជាមួយម្នាក់នោះ ។ អ្នកអាចជជែកជាមួយមិត្តភក្តិ គ្រួសារ បងបង្អូន ឬមនុស្សនៅមនុស្សនៅកន្លែងការងារដែលអ្នកទុក្ខចិត្តបំផុត ។ អ្នកគ្រាន់បង្កើតកិច្ចសន្ទនាធម្មតាៗ ដោយមានទំនាក់ទំនងប្រសើរជាមួយអ្នកដទៃ បង្កើនភាពស្និទ្ធិស្នាល បញ្ចេញអារម្មណ៍ បង្ហាញសកម្មភាពទៅកាន់ពួកគេក៏វាអាចធ្វើឱ្យអ្នកមានសុភាពផ្លូវចិត្តល្អ និងអារម្មណ៍ល្អផងដែរ ។
ធ្វើលំហាត់ប្រាណប្រចាំ នៅក្នុងមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃមនុស្សគ្រប់គ្នាមានការមមាញឹកជាច្រើនជាមួយការងារ ការរកស៊ី និងការសិក្សាជាដើម ប៉ុន្តែទោះជាយ៉ាងណាកុំភ្លេចឆ្លៀតពេលសម្រាប់ធ្វើលំហាត់ប្រាណដើម្បីសុខភាពខ្លួនឯង។ ការហាត់ប្រាណជាផ្នែក ប្រឆាំងជាមួយជំងឺនានា និងធ្វើឱ្យអ្នកទទួលបានអារម្មណ៍ល្អ ។ ការហាត់ប្រាណមិនត្រឹមតែជួយទៅដល់សុខភាពរាងកាយខាងក្រៅនោះទេ បន្ថែមពីនោះវាបានជួយទៅដល់សុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់អ្នកប្រសើរទៀតផង។ ដ៏សំខាន់សម្រាប់រាងកាយ វារួមចំណែកធ្វើឱ្យរាងកាយរាំងមាំ
អ្នកស្រី យឹម សុធារី បានបន្ថែមថា កុំធ្វើឱ្យខ្លួនឯងពិបាក អ្នកអាចរីករាយជាមួយអ្វីដែលខ្លួនឯងកំពុងធ្វើ និងបន្តធ្វើរឿងរ៉ាវណាដែលអ្នកពេញចិត្ត ។ សាមញ្ញប្រចាំថ្ងៃខាងលើនោះវាក៏អាចជួយទៅដល់សុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់អ្នកល្អខ្លាំងឡើង៕