រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ ៖ ការវិវត្តរបស់​​បច្ចេកវិទ្យា​និង​បម្រែ​បម្រួល​ប្រជាសាស្រ្ត កំពុង​ផ្លាស់ប្តូ​រ​​ពិភព​ការងារ
ភ្នំពេញ – ការវិវត្តរបស់​បច្ចេកវិទ្យា និងសកលភាវូបនីយកម្ម ព្រមទាំងបម្រែបម្រួលប្រជាសាស្ត្រនិងអាកាសធាតុ គឺជានិន្នាការធំៗ ដែលកំពុងផ្លាស់​​ប្តូរ​ក្នុង​ពិភព​នៃ​ការងាររបស់មនុស្សជាតិ ហើយកំពុង​ផ្តល់ឱកាសការងារ​ថ្មីៗជាច្រើន ។ ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជា​ជីវៈ មាន​ប្រ​សាស​ន៍​​ដូចនេះ ​នៅ​ក្នុង​​ឱកា​សចូលរួមវេទិកាដៃគូស្តីពីជំនាញ និង​អនាគត​នៃការងារ កាលពីរសៀលថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២២ ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីការងារ បានបញ្ជាក់ថា ការវិវត្តរបស់​​បច្ចេកវិទ្យា​និង​បម្រែ​បម្រួល​ប្រជាសាស្រ្តកំពុង​ទាមទារឱ្យប្រជាជនបង្កើនជំនាញនិងសមត្ថភាពការងារ ។ ស្រ​​បគ្នានេះ​ ក្រសួងការ​ងារ និង​បណ្តុះ​បណ្តា​ល​វិជ្ជា​ជីវៈ​ កំពុង​ជំរុញការអនុវត្តផែនការយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍវិស័យការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ២០១៩-២០២៣ ជាពិសេ​ស​យុទ្ធសាស្រ្តគន្លឹះទី២ ស្តីពី​​ការធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ។
– ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជា​ជីវៈ
“ការជំរុញនេះ ដើម្បីកសាងបានកម្លាំងពលកម្មដែលមានជំនាញវិជ្ជាជីវៈច្បាស់លាស់ គំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋ និងភាពប្រកួតប្រជែងខ្ពស់ ឆ្លើយតបទៅ​នឹង​តម្រូវ​ការ​ទីផ្សារ​ការ​ងារ​ទាំងក្នុងស្រុក និងក្នុងតំបន់”
ជាមួយ​គ្នា​នេះដែរ ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានអប់រំ បណ្តុះបណ្តាល វិជ្ជាជីវៈ នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បាន​បញ្ជាក់ដែរថា វិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ បានធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់យ៉ាងខ្លាំង​សម្រាប់​ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស​ ប៉ុន្តែយ៉ាងណាក៏​ដោយក្រសួង​បានជួប​ពិភាក្សា​ជាមួយ​សាលា​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស (TVET) ដើម្បីរកដំណោះស្រាយ ហើយ​បានប្រែក្លាយ​ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​បច្ចេកទេស ទៅជា​ប្រព័ន្ធ​ឌី​ជី​ថលវិញ។
បើតាមឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន បច្ចុប្បន្ននេះថ្នាលសិក្សា​ជំនាញបច្ចេកទេស​តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល មានការចូលរួមពីសាលា​ជំនាញបច្ចេញទេស​ចំនួន ៣០​នៅ​ទូទាំ​ង​ប្រទេស ​ដោយ​មានខ្លឹមសារ​មេរៀនចំនួន៥០ និង​មានអ្នកចូលមើលជាង ៦ពាន់នាក់។ កម្ពុជា​ក៏​កំពុង​ត្រូវ​ការ​​​​​ប្រព័ន្ធ​គ្រប់គ្រងសាលារៀនមួយ​ថែម​ទៀត ដើម្បី​បង្កើតប្រព័ន្ធ Digital TVET នៅ​កម្ពុជា។
សូមជម្រាបថា តាម​ការ​បញ្ជាក់របស់រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាជំនាញ អនាគតការងារ ក៏ដូចជា​ការ​ឆ្លើ​យ​​ត​ប​ទៅ​នឹងការរីករាតត្បាតនៃជំងឺកូវីដ-១៩ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានដាក់ចេញគោលនយោបាយសំខាន់ៗ មួយចំនួនដូចជា គោលន​យោបា​យ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ឧស្សា​ហកម្ម ឆ្នាំ២០១៥-២០២៥ គោលនយោបាយជាតិស្តីពីមុខរបរនិងការងារ ឆ្នាំ២០១៥-២០២៥ គោលនយោបាយជាតិស្តីពីការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ឆ្នាំ២០១៧-២០២៥  ។
ជាមួយគ្នានេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានដាក់ចេញក្របខណ្ឌយុទ្ធសាស្រ្ត និងកម្មវិធីស្តារ និងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាក្នុងការរស់នៅជាមួយកូវីដ-១៩ តាម​គន្លង​ប្រក្រតីភាពថ្មី សម្រាប់ឆ្នាំ ២០២១-២០២៣ និងគោលនយោបាយជាតិស្តីពីពលករទេសន្តប្រវេសន៍ ឆ្នាំ២០១៩-២០២៣ ក្របខណ្ឌគោល​នយោបាយ​សេដ្ឋ​កិច្ច និងសង្គមឌីជីថលកម្ពុជា ២០២១-២០៣៥ ៕