សម្តេចធិបតី ៖ ការអភិវឌ្ឍដោយប្រើកម្លាំងសមត្ថភាពរបស់កូនខ្មែរ គឺជាការអភិវឌ្ឍដែលធានាបាននូវចីរភាព
លើកឡើង​ក្នុង​ពិធីសម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជាផ្លូវការ​ស្ពាន​អាកាស​មរតកតេជោ នាព្រឹក​ថ្ងៃចន្ទ (៧ មេសា) សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការអភិវឌ្ឍប្រទេស ការកសាងសមិទ្ធផល និងភាពប្រែប្រួលប្រកបដោយចីរភាព គឺត្រូវបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សខាងក្នុង ដើម្បី​អាចមាន​សមត្ថភាពធ្វើការដោយខ្លួនឯង ប្រកបដោយភាពម្ចាស់ការខ្ពស់ ដោយមិនពឹង​ដង្ហើមគេដក។ សម្តេចបញ្ជាក់ថា ការអភិវឌ្ឍដោយប្រើកម្លាំងសមត្ថភាពរបស់កូនខ្មែរ គឺជាការអភិវឌ្ឍដែលធានាបាននូវចីរភាព។
បើតាម​ប្រសាសន៍របស់សម្តេចធិបតី ការអភិវឌ្ឍប្រទេស​បានន័យថា ការកសាងសមិទ្ធផលដែលមានចីរភាព ហើយសមត្ថភាពដែលមានចីរភាព គឺគ្មានអ្វីក្រៅតែពីផ្ទេរជំនាញពីអ្នកជំនាញបរទេសដែល​មក​ជួយ ជំនាញពីក្រៅប្រទេស​ដែលយើងទៅរៀន ទៅធ្វើការ ចូលម​ក​ជាធនធាន​ក្នុង​ប្រទេស ដែលយើងអាច​ប្រើប្រាស់បានគ្រប់ពេលវេលា, ទាំងអស់នេះហើយ ជាការអភិវឌ្ឍធនធាន​មនុស្ស និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​ដែលមានចីរភាព។
ក្នុងនោះសម្តេចធិបតីបានសម្តែងមោទនភាពចំពោះ​ការសាងសង់សំណង់អគារធំៗមួយ​ចំនួន​ដូចជា សំណង់ស្ពានអាកាស​មរតកតេជោ ក៏​ដូចជា​អគារវិមានសន្តិភាព ដែលសុទ្ធសឹងតែ​បានកសាងឡើងដោយ​កូនខ្មែរ​សុទ្ធសាធ ទាំងស្ថាបត្យកម្ម ក៏​ដូចជា​សំណង់។
សម្តេចធិបតីមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ជាចក្ខុវិស័យរបស់កម្ពុជា គឺនឹងធ្វើជំហានៗ ក្នុងការកសាង អភិវឌ្ឍន៍​ប្រទេស រៀបចំគ្រប់ដំណាក់កាល ទាំងផែនការ និង​ការ​ដឹកនាំធ្វើ ការត្រួតពិនិត្យ និង​ការ​ធ្វើ​កិច្ចការផ្សេងៗ ជាពិសេស​ពាក់ព័ន្ធនឹងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​កម្រិតខ្ពស់ មានស្ពានអាកាស មានអាគារច្រើនជាន់ មានព្រលានយន្តហោះកម្រិតធំ ហើយឈានទៅ​ដល់​ការ​បណ្តុះបណ្តាល អនុវត្តន៍ធនធាន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ ដែលនេះហើយ គឺជា​ការកសាងអភិវឌ្ឍ​ប្រទេស។
សូមជំរាបជូនថា ស្ពានអាកាសមរតកតេជោ ជាស្ពានប្រសព្វរវាងមហាវិថីព្រៈមុនីវង្ស, មហាវិថីសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន និងមហាវិថីយោធពលខេមរភូមិ (ផ្លូវ២៧១) ក្នុងខណ្ឌមានជ័យ និងខណ្ឌចំការមន ដែលជាស្ពានអាកាសកំពស់២ជាន់លើកដំបូងនៅកម្ពុជា។ បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ឃួន ស្រេង អភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ វិស្វករដែលចូលរួម​ក្នុងការ​សាងសង់ស្ពាននេះ គឺសុទ្ធសឹងតែជាវិស្វករខ្មែរ ចេញពីសាលាតិចណូ ជាធនធាន​មនុស្ស​ក្នុងស្រុក តែយ៉ាងណាក៏ដោយ​មិនចោលបច្ចេកទេស​ទំនើបៗពីបណ្តា​ប្រទេស​ផ្សេងៗ​ដែរ ដើម្បី​ឱ្យ​កិច្ច​ការ​អនុវត្តគម្រោងផ្សេងៗប្រព្រឹត្តទៅដោយរលូន មានភាពរឹងមាំ និង​ជា​ប្រយោជន៍​របស់​ប្រជាជន៕