កាលពីថ្ងៃទី២០ តុលា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានចេញបទបញ្ជាមួយ ដោយហាមឃាត់ការប្រើប្រាស់ ការកាន់កាប់ ការផលិត និងការស្តុកទុកឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិក និងសារធាតុគីមីសម្រាប់ជក់ និងស៊ីស្សាគ្រប់ប្រភេទ គ្រប់ទម្រង់ និងគ្រប់មធ្យោបាយ។ ក្នុងបទបញ្ជាដែលមានចំនួន៩ចំណុចនេះ ក៏មានចែងពីការដាក់ទណ្ឌកម្មរដ្ឋបាលចំពោះមន្រ្តីរាជការស៊ីវិល នគរបាល យោធិន ព្រមទាំងមន្រ្តីជាប់កិច្ចសន្យាដែលបានប្រើប្រាស់ឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិកនិងសារធាតុគីមីសម្រាប់ជក់ និងស៊ីស្សាផងដែរ។
សម្រាប់បទបញ្ជាដ៏ដាច់ណាត់នេះ ទទួលបានការសាទរពីអ្នកធ្វើការងារលើបញ្ហាសុខភាពសាធារណៈ ក៏ដូចជាអ្នកអប់រំសង្គម ដោយថា នេះជាវិធានការណ៍បន្ទាន់មួយ ដែលនឹងជួយដល់ការរក្សាសណ្តាប់ធ្លាប់សង្គម ការពារសុខភាពសាធារណៈ ជាពិសេសសុខភាពរបស់យុវជន មន្រ្តីរាជការ អ្នកសិក្សា និងបុគ្គលិកសិក្សា។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត មុំ គង់ នាយកប្រតិបត្តិអង្គការចលនាដើម្បីសុខភាពកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា បទបញ្ជារបស់រាជរដ្ឋាភិបាលនេះ ជាការប្រសើរមួយ ដើម្បីទប់ស្កាត់កុំឱ្យមានអ្នកប្រើប្រាស់ថ្មី ហើយក៏ដើម្បីឱ្យអ្នកដែលកំពុងតែប្រើប្រាស់ស្រាប់ឈប់ប្រើប្រាស់ មិនថា មន្រ្តីរាជការ កម្លាំងប៉ូលីស ឬយោធា ដោយមានន័យថា ត្រូវបានបទបញ្ជាគ្របដណ្ដប់ និងការពារកុំឱ្យខូចខាតបន្តទៀត។ លោកវេជ្ជបណ្ឌិតថា បទបញ្ជានេះគឺត្រឹមត្រូវ ព្រោះដើម្បីបង្ការកុំឱ្យមានអ្នកប្រើប្រាស់ថ្មី ទប់ស្កាត់ ឬបញ្ឈប់ការប្រើប្រាស់ប្រើប្រាស់ឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិក និងសារធាតុគីមីសម្រាប់ជក់ និងស៊ីស្សា គឺទាល់តែមានការដាក់វិន័យរដ្ឋបាល ទៅតាមបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុងតាមក្រសួង ស្ថាប័ន ឬអង្គភាពនីមួយៗ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត មុំ គង់ សម្តែងការគាំទ្រចំពោះរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលបានដាក់ចេញបទបញ្ជានេះ ដោយថា ជាការរួមចំណែកកសាងមូលធនមនុស្សប្រកបដោយសក្កានុពល ចៀសផុតពីការបំផ្លាញទាំងផ្នែកសតិបញ្ញានិងកាយសម្បទា របស់បារីអេឡិចត្រូនិក និងផលិតផលអេចឆ៍ ធី ភី។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិតបន្តថា ចំណុចប្រសើរបំផុត គឺរាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់បទបញ្ជានេះឱ្យក្រសួងមហាផ្ទៃ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ក្រសួងព័ត៌មាន ក្រសួងប្រៃណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ ត្រូវមានវិធានការទប់ស្កាត់ការនាំចូលការចែកចាយ ការលក់ ការផ្សាយពាណិជ្ជកម្ម ការប្រើប្រាស់ ការកាន់កាប់ ការផលិត និងការស្តុកទុកឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិកនិងសារធាតុគីមីសម្រាប់ជក់។ លោកថា វត្តមានរបស់បារីអេឡិចត្រូនិក និងផលិតផលអេចឈ៍ ធី ភី គឺគេអាចរកបាននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយមានការបង្ហោះផ្សព្វផ្សាយលក់យ៉ាងគគ្រឹកគគ្រេងតាមបណ្តាញសង្គម ដែលទាំងនេះគឺជាមូលហេតុចម្បងបណ្តាលឱ្យមានការរីករាលដាល នៃការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិក និងផលិតផលអេចឆ៍ ធី ភី ក្នុងចំណោមកុមារ និងយុវជន ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ។
“បើគ្មានវត្តមានបារីអេឡិចត្រូនិកក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ក៏គ្មានអ្នកផ្សព្វផ្សាយលក់តាមអនឡាញ ក៏គ្មានជនរងគ្រោះ ដែលភាគច្រើនជាកុមារ និងយុវជនដែរ”
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អ្នកជំនាញភូមិសាស្រ្តនយោបាយ ក៏យល់ឃើញដែរថា វិធានការរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលពាក់ព័ន្ធនឹងបារីអេឡិចត្រូនិចនេះ គឺគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ សម្រាប់គ្រប់អាជ្ញាធរដែលពាក់ព័ន្ធចូលរួមអនុវត្ត។ លោកបណ្ឌិតគិតថា អាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ត្រូវតែចូលរួមអនុវត្តឱ្យខានតែបាន ដោយមិនអាចឱ្យវិធានការរាជរដ្ឋាភិបាលចេញទៅហើយសាបនោះទេ, ព្រោះតាមការសិក្សាស្រាវជ្រាវបានបង្ហាញពីការជក់បារីអេឡិចត្រូនិក ឬវេប ឬស៊ីស្សានេះ មានគ្រោះថ្នាករហូតដល់ស៊ីសួតថែមទៀត។
“ខ្ញុំឃើញយុវជនងាយស្រួលប្រើដាក់តាមខ្លួន ពេលជក់ទៅប៉ះពាល់សុខភាពខ្លាំង ខាតរៀន បាក់កម្លាំងពលរដ្ឋ ចឹងយើងមិនអាចកសាងកម្លាំងយុវជនរឹងមាំបានទេ ពីព្រោះវាខូចសុខភាពទៅហើយ”
យ៉ាងណាក៏ដោយលោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ សង្ឃឹមថា វិធានការរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលដែលដាក់ចេញមកនេះ អាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចនឹងចូលរួមអនុវត្តតាមចំណែករាងៗខ្លួនឱ្យខានតែបាន ដើម្បីប្រយោជន៍សហគមន៍ ដោយកុំឱ្យវិធានការចេញបានត្រឹមតែលើក្រដាសល្អមើល ហើយការអនុវត្តមិនបាននោះ។
ការដាក់ចេញនូវបទបញ្ជាស្តីពីវិធានការហាមឃាត់ការនាំចូល ចែកចាយ លក់ ផ្សាយពាណិជ្ជកម្ម ប្រើប្រាស់ កាន់កាប់ ក៏ដូចជាការស្តុកទុកឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិក និងសារធាតុគីមីសម្រាប់ជក់ និងស៊ីស្សានេះ ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលបញ្ជាក់ថា ក្រោយពីសង្កេតឃើញមានការរីករាលដាល ការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិក និងសារធាតុគីមីសម្រាប់ជក់ និងស៊ីស្សា ក្នុងចំណោមកុមារ និងយុវជននៅ ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលផ្តល់ផលប៉ះពាល់យ៉ាងខ្លាំងដល់សណ្តាប់ធ្នាប់សង្គម សុខភាពសាធារណៈ ជាពិសេសសុខភាពរបស់អ្នកសិក្សា និងបុគ្គលិកអប់រំ។
រាជរដ្ឋភិបាលលើកឡើងបន្តថា ការប្រើប្រាស់ផលិតផលទាំងនេះ ក៏អាចជាច្រកផ្លូវទៅកាន់ការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនខុសច្បាប់ផ្សេងទៀត ព្រោះប្រភេទឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិកដូចជាបារីអេឡិចត្រូនិក ផលិផល អេចឈ៍ ធី ភី អាចប្រើសម្រាប់ជក់គ្រឿងញៀនផ្សេងទៀតបាន ព្រមទាំងជាច្រកផ្លូវដែលនាំឱ្យកុមារ និងយុវជនឈានទៅជក់បារីធម្មតាផងដែរ នៅពេលដែលពួកគេមានភាពញៀននឹងសារធាតុនីកូទីន ដែលជាកត្តានាំដល់កំណើន នៃជំងឺមិនឆ្លងនៅក្នុងសង្គម៕