ក្រសួងការងារ និង​សាលា​របស់សិង្ហបុរី សហការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​ដល់​យុវជនក្រីក្រ និងជនងាយរងគ្រោះ
ភ្នំពេញ – សាលាអន្តរជាតិ​របស់ប្រទេស​សិង្ហបុរី (SCIA) បានសម្រេចចុះអនុស្សរណៈយោគ​យល់​គ្នា​ជាមួយ​ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ​ដល់យុវជន ១.៥លាននាក់ ដែល​នឹង​ត្រូវ​អនុវត្ត​នាខែសីហា ឆ្នាំ​២០២៣ខាងមុខ។
លោក តាន់ វីភិន នាយកសាលា SCIA បានបញ្ជាក់ថា គោល​ដៅ​នៃកិច្ច​សហការ​ជាមួយ​ក្រសួងការងារ ក៏​ដូចជារាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា គឺសំដៅ​ធ្វើ​យ៉ាងណាជួយ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​របស់បុគ្គលិក កម្មករនិយោជិត យុវជន ឱ្យ​កាន់តែ​បង្កើន​សមត្ថភាពខ្ពស់ ឆ្លើយតប​នឹង​តម្រូវការ​ទីផ្សារ​ការងារ​នៅ​កម្ពុជា។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់​លោក តាន់ វីភិន បច្ចុប្បន្ន​សាលា SCIA មានកម្មវិធីអប់រំបណ្តុះបណ្តាល​មក​ពី​សិង្ហបុរីស្រាប់ ដោយ​មិនចាំបាច់​សរសេរ​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាលឡើងវិញ​នោះទេ ដោយ​គ្រាន់តែ​យកមក​ផ្តល់ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ដល់​សិក្ខា​កាមតែម្តង រួមទាំងគ្រូបណ្តុះបណ្តាល​មក​ពីសិង្ហបុរីផងដែរ។
ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ផ្តល់​គោល​ការណ៍​ដល់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ រៀបចំផែនការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ​ដល់​យុវជន​ក្នុង​គ្រួសារក្រីក្រ និង​ជនងាយរងគ្រោះ ដែលមាន​សរុប​ប្រមាណ ១.៥លាននាក់ ដោយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​រ៉ាប់រង​ទទួល​បន្ទុក​លើ​ថ្លៃសិក្សសា និង​ផ្តល់ប្រាក់​ឧបត្ថម្ភ​ប្រចាំខែ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា ការ​ចុះ​អនុស្សរណៈយោគយល់​គ្នា​រវាងក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ជាមួយ​នឹង​សាលា SCIA ក៏​ជា​ការ​ចូលរួម​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​របស់យុវជន​នៅ​កម្ពុជា​ដែរ។