ជំនាញ​ស្វ័យ​សិក្សាជាវិធីសាស្ត្រពង្រឹងសមត្ថភាពយុវជននៅដំណាក់​កាល​រីករា​ល​ដាល​កូវីដ​-១​៩ ​ ​
ភ្នំពេញ – ជំនាញស្វ័យសិក្សា ឬការសិក្សាដោយខ្លួនឯង ជួយជំរុញឱ្យសិស្សនុសិស្សចេះបង្កើតវិធីសាស្រ្តរៀនដោយខ្លួនឯង និងចេះសិក្សាស្រាវជ្រាវ ដើម្បីទទួល​បាន​ចំណេះ​ដឹ​​​ង​ថ្មីៗសម្រួលដល់ការសិក្សារបស់ខ្លួន។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក្នុងបរិបទជំងឺកូវីដ-១៩ ការសិក្សានៅក្នុងថ្នាក់រៀនក្ដី ឬសិក្សាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញក្ដី ទាមទារ​ឱ្យសិស្ស​ស្វ័យ​សិក្សា​នៅ​​ផ្ទះបន្ថែម ទើបអាចទទួលបានចំណេះដឹងថ្មីៗ លទ្ធផលសិក្សា និងការងារមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ។
យុវតី វីរៈ ចន្ធី ជានិស្សិតឆ្នាំទី៤ សិក្សាជំនាញវិស្វកម្មគីមី នៃវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា និយាយថា ការធ្វើស្វ័យសិក្សាបានផ្តល់ផលប្រយោជន៍ដល់រូបខ្លួនផ្ទាល់ រួមមាន ទី១. បង្កើនសមត្ថភាព និងពង្រឹងចំនេះដឹងឱ្យកាន់តែច្បាស់ និងស៊ីជម្រៅ ទី២. ទទួលបានចំនេះដឹងថ្មីថ្មីទាក់ទងនឹងជំនាញ និងចំណេះដឹងទូទៅជាដើម ទី៣. បង្កើន​ការ​គិត​ និងគំនិតទូលំទូលាយ និងទី៤.បណ្ដុះស្មារតី និងគំនិតថ្មីៗពោរពេញដោយទេពកោសល្យ ។
និស្សិតឆ្នាំទី៤ រូបនេះ បន្ថែមថានៅក្នុងបរិបទកូវីដ-១៩ ការស្វ័យសិក្សាដោយខ្លួនឯងបានរួមចំណែកនៅក្នុងការអភិវឌ្ឍជំនាញ និងសមត្ថភាពរបស់សិស្ស ឱ្យទទួល​បាន​ចំណេះ​ដឹង​ថ្មីៗ ជាចំណេះដឹងដែលយើងមិនធ្លាប់បានសិក្សានៅក្នុងថ្នាក់រៀនពីមុនមក ហើយយកមកអនុវត្តឱ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅ និងទូលំទូលាយ។ យុវតី វីរៈ ចន្ធី បន្តថា ការស្វ័យសិក្សាដោយខ្លួនឯង ជួយសិស្សានុសិ្សដឹងអំពីវិធីសាស្រ្តនៃការគិត មានគំនិតច្នៃប្រឌិត និងចេះផ្ដួចផ្ដើមគំនិតក្នុងការបង្កើតថ្មី។
“ជំនាញស្វ័យសិក្សា បានជួយខ្ញុំបង្កើនចំណេះដឹងថ្មីៗដែលមិនធ្លាប់មានពីមុនមក និងបង្កើនសមត្ថភាពសិក្សាស្រាវជ្រាវឱ្យកាន់តែរឹងមាំ និងស៊ីជម្រៅជាងមុន” យុវតី វីរៈ ចន្ថី ជានិស្សិតឆ្នាំទី៤។
យុវតី ស៊ាត ឈុនឡាយ ជានិស្សិតឆ្នាំទី១ សិក្សាជំនាញទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ នៅសាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា យល់ឃើញថា ការសិក្សាដោយខ្លួនឯង ពិតជា​មាន​សារៈ​សំខាន់​ណាស់សម្រាប់សិស្សានុសិស្សគ្រប់ៗរូប ព្រោះពួកគេអាចរៀនសូត្រចំគោលដៅ ចំណេញពេលវេលា និងថវិកា ហើយថែមទាំងទទួលបាន​ប្រសិទ្ធ​ភាព​ខ្ពស់​ថែម​ទៀត​ផង​ ។
“ខ្ញុំតែងតែចំណាយពេលស្វ័យសិក្សាដោយខ្លួនឯងទៅលើកិច្ចការងារស្រាវជ្រាវដែលខ្ញុំចង់ចេះ ចង់ដឹង ដើម្បីទទួលបាននូវចំណេះថ្មីៗ ជាពិសេស​ខ្ញុំអាច​បង្កើត​ចម្ងល់​ស្វែង​រក​ដំណោះស្រា​យ និងត្រៀមសំណួរសម្រាប់សួរលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដើម្បីឱ្យការសិក្សារបស់ខ្ញុំល្អប្រសើរជាងមុន” យុវតី ស៊ាត ឈុនឡាយ
ដោយឡែក លោក យ៉ុន ថាណាឌី ជានិស្សិតឆ្នាំទី៥ នៅ​វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ក៏បាននិយាយដែរថា ការសិក្សានៅក្នុងថ្នាក់រៀន លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ​បង្រៀន​មេរៀន​ជា​ពាក្យគ​ន្លឹះ ឬមេរៀនទូទៅតាមកម្មវិធីសិក្សា ។ លោក យ៉ុន ថាណាឌី បន្តថា ការសិក្សានៅថ្នាក់រៀនមិនទាន់គ្រប់គ្រាន់នោះឡើយ ទាមទារឱ្យ​សិស្សស្វ័យ​សិក្សា​ដោយ​ខ្លួន​ឯង​បន្ថែម​នៅផ្ទះ តាមរយៈការស្រាវជ្រាវរកឯកសារ ពាក្យគន្លឹះ ឬរូបមន្តគណនាទៅតាមមុខវិជ្ជាដើម្បីពង្រីកចំណេះដឹងរបស់ខ្លួន ។