សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង និង USAID ដាក់ដំណើរការ​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ជំនាញ​ការងា​រ​​​ឌីជីថល
ភ្នំពេញ ៖ ទីភ្នាក់ងារជំនួយអាមេរិក (USAID) និងសាកលវិទ្យាល័យកាលីហ្វ័រញ៉ានៅប៊ឺកលី សហការជាដៃគូជាមួយ The Asia Foundation និងសាកល​វិទ្យា​ល័យ​ជាតិគ្រប់គ្រង សម្ពោធដាក់ឱ្យដំណើរការគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញការងារឌីជីថល ។ គម្រោងផ្តួចផ្តើមថ្មីមួយនេះ មានមូលនិធិ ១៥លានដុល្លារអាមេរិក ផ្តល់​​ដោយ USAID ក្នុងគោលបំណងផ្តល់ឱ្យយុវជនកម្ពុជាលើជំនាញប្រកួតប្រជែងក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល កាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍កន្លងទៅ។
សាកលវិទ្យាល័យកាលីហ្វ័រញ៉ានៅទីក្រុងប៊ឺកលី នឹងអនុវត្តគម្រោង “អភិវឌ្ឍន៍ជំនាញការងារឌីជីថល” រយៈពេលប្រាំឆ្នាំ រួមជាមួយនឹងស្ថាប័នដៃគូកម្ពុជាជាច្រើន ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ គម្រោងនេះនឹងពង្រឹងជំនាញឌីជីថលរបស់យុវជន និងអ្នកជំនាញរបស់កម្ពុជា ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងនៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក ដែលពឹងផ្អែកលើបច្ចេកវិទ្យាកាន់តែខ្លាំង និងតម្រូវការជំនាញការងារឌីជីថល។
គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញការងារឌីជីថលថ្មីនេះ នឹងធ្វើការជាមួយគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សានៅកម្ពុជា ដើម្បីពង្រឹងវគ្គសិក្សា និងកម្មវិធី​នានា​សម្រាប់​និស្សិត​ក្នុងវិស័យ​បច្ចេក​វិទ្យាព័ត៌មាន និងសារគមនាគមន៍។ ស្រមគ្នានេះ តាមរយៈការអនុវត្តគម្រោងនេះ នឹងជួយស្ថាប័ន​ការងារ​ឱ្យបំពេញ​តាម​ស្តង់​ដារ​អប់រំ​ដែល​មាន​ការ​ទទួល​ស្គាល់ ដូច្នេះនិយោជកអាចជ្រើសរើសនិស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សានៅកម្ពុជាដោយមានទំនុកចិត្ត ។
បើតាមស្ថានទូតអាមេរិកនៅកម្ពុជា អាហារូបករណ៍និងឱកាសបង្កើតបណ្តាញ នឹងជាអាទិភាពមួយ​សម្រាប់​គម្រោង​ការអនុវត្ត​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ជំនាញ​ការងារ​ឌីជី​ថល ដើម្បីឱ្យនិស្សិត និងយុវជនកម្ពុជាអាចកសាងជំនាញ និងស្វែងរកឱកាសការងារដែលត្រូវនឹងការអប់រំរបស់ពួកគេ។
គួរជម្រាបជូនថា គម្រោងនេះនឹងតភ្ជាប់វិស័យឯកជនរបស់កម្ពុជា និងសាកលវិទ្យាល័យក្នុងស្រុកជាច្រើន ដោយបង្កើតឱកាសការងារតាមរយៈការចុះកម្មសិក្សា ក្នុងកិច្ចសហការជាមួយវិស័យឯកជន។ គម្រោងនេះនឹងផ្តល់អាទិភាពខ្ពស់លើបរិយាប័ន្ន ដើម្បីធានាថាយុវជនមក​ពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន​អាចទទួល​បាន​ឱកាស​សិក្សា​ដែល​គម្រោងនេះនឹងផ្តល់ឱ្យ៕