សម្តេចតេជោលើកទឹកចិត្ត​យុវជន ក៏​ដូចជាថ្នាក់ដឹកនាំបន្តរៀនសូត្រជាប្រចាំ ខណៈពិភពលោកដើរកាន់តែលឿន
ភ្នំពេញ – មានប្រសាសន៍​លើក​ឡើង​នៅ​ក្នុង​កម្មវិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រជូននិស្សិតបញ្ចប់ការ​សិក្សា​ពីសាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទនីតិសាស្រ្ត និង​វិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច នាព្រឹកថ្ងៃទី៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៣ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានស្នើ​ទៅ​ដល់យុវជន ក៏​ដូចជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា បន្តរៀនពេញមួយ​ជីវិត ដោយសារតែសភាពការណ៍​ពិភពលោកដើរ​កាន់តែលឿន។
សម្តេចតេជោមានប្រសាសន៍ថា នៅថ្ងៃនេះ យើង​អាចនឹង​គិតថា យើង​បានរៀនចប់បរិញ្ញាបត្រ យើង​កំពុងមានលទ្ធភាព ប៉ុន្តែសភាពការណ៍ពិភពលោកបច្ចុប្បន្នកំពុងតែដើរលឿនណាស់ បច្ចេកវិទ្យា​កាន់តែវិវឌ្ឍខ្លាំង ដូច្នេះ​តម្រូវ​ឱ្យ​យើង​រៀន​សូត្រជាប្រចាំ ដោយ​មិន​អាចនៅទ្រឹងបាននោះទេ។ បើតាមប្រសាសន៍របស់សម្តេចតេជោ ប្រសិនបើយើងនៅទ្រឹង នោះយើងនឹងក្លាយ​ទៅជាជនអភិរក្ស​និយម​ដ៏​គួរ​ឱ្យ​ខ្លាច។
“​បញ្ហា​នេះ វាមិន​មែនគ្រាន់តែចង្អុលបង្ហាញទៅ​លើនិស្សិតទេ ប៉ុន្តែចង្អុលបង្ហាញទៅលើមេដឹកនាំផងដែរ បើមេដឹកនាំនោះមិនព្រមរៀនសូត្រ មិន​ព្រមស្វែងយល់ គឺពួកគាត់នឹងក្លាយទៅជាឧបស័គ្គរារាំងនូវការជឿនលឿនរបស់ក្មេងជំនាន់ក្រោយ វាប្រៀបបានដូចជាដុំថ្មសង្កត់ពន្លកដែល​កំពុងតែរីកដុះដាល ដូច្នេះគ្រប់តួអង្គទាំងអស់​ ត្រូវបន្តការរៀន រៀនពេញមួយជីវិត….”
សម្តេចតេជោ​បន្តថា ដំណាក់កាលនេះ គឺជា​ដំណាក់កាលសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល ដូច្នេះគេមិន​អាចយកបញ្ហាកាលពី២០ឆ្នាំមុន មកធ្វើជាវិធីសាស្រ្តដឹកនាំនៅពេលនេះបានទេ ។ តែយ៉ាងណាបើតាមប្រសាសន៍​របស់សម្តេចតេជោ ត្បិតតែអតីតកាល​យើង​មិន​អាចធ្វើអ្វីវាកើត ប៉ុន្តែអតីតកាលវាផ្តល់នូវ​បទពិសោធន៍​ឱ្យ​យើង​សម្រាប់តម្រង់ផ្លូវបច្ចុប្បន្នកាល និង​អនាគតកាល។
សូមបញ្ជាក់ថា ការសិក្សា​ពេញមួយ​ជីវិត គឺជាដំណើរការ​រៀនសូត្រ​ទាំងនៅក្នុង​ប្រព័ន្ធ ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ និង​មិន​ផ្លូវការ តាំងពីការ​ចាប់កំណើត​រហូត​ដល់វ័យ​ជរា ដើម្បី​អភិវឌ្ឍវិជ្ជាសម្បទា បំណិនសម្បទា ចរិយាសម្បទា កាយសម្បទា និង​គុណសម្បទា ឱ្យ​ក្លាយ​ជាពលរដ្ឋល្អ និង​ចេះរួមរស់​ជាមួយ​គ្នា​ប្រកបដោយ​សុខដុម​នៅ​ក្នុងសង្គម។ ស្ថិត​ក្នុងបរិការណ៍ នៃសកលភាវូបនីយកម្ម​សតវត្សរ៍ទី២១ និង​ការ​ប្រកួតប្រជែង​ទាំងក្នុង​តំបន់ និង​សកលលោកផ្នែកសង្គម សេដ្ឋកិច្ច នយោបាយ បរិស្ថាន វប្បធម៌ ឧស្សាហកម្ម និង​បច្ចេកវិទ្យា បុគ្គលគ្រប់រូប​ត្រូវ​ទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលវប្បធម៌សិក្សា​ពេញមួយ​ជីវិត។
បច្ចុប្បន្ននេះ កម្ពុជា​កំពុង​បោះជំហានទៅរកដំណាក់កាលថ្មីមួយ​ទៀត នៃការ​អភិវឌ្ឍ គឺការប្រែក្លាយ​កម្ពុជាឱ្យ​ទៅជាប្រទេស​ដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ​២០៣០ និង​ជាប្រទេស​ដែលមាន​ចំណូល​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ​២០៥០។ នៅ​ក្នុងន័យ​នេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏​បានបង្កើត​ឡើងនូវ​គោល​នយោបាយ​ជាតិស្តីពីការ​សិក្សា​ពេញមួយ​ជីវិត ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងបរិបទថ្មី សំដៅ​អភិវឌ្ឍធនធាន​មនុស្ស​ប្រកបដោយ​សក្តានុពលសម្រាប់ឈាន​ឆ្ពោះ​ទៅសម្រេចចក្ខុវិស័យ​កម្ពុជា​ខាងលើ៕