ភ្នំពេញ – ទោះបីជាស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាពដ៏លំបាកនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ប្រភេទថ្មីក៏ដោយ រាជរដ្ឋាភិបាលនៅតែខិតខំបន្តរក្សាការងារដែលមានស្រាប់ និងបង្កើតការងារថ្មីគ្រប់ប្រភេទជូនប្រជាពលរដ្ឋ ដែលនាំឱ្យផលប៉ះពាល់លើចំនួនការងារស្ថិតក្នុងកម្រិតមួយដែលអាចគ្រប់គ្រងបាន ។ នេះបើតាមប្រសាសន៍របស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី ក្នុងសារលិខិតអបអរខួបអនុស្សាវរីយ៍លើកទី១៣៦ នៃទិវាពលកម្មអន្តរជាតិ 0១ ឧសភា ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តីក្នុងស្ថានភាពនេះដែរ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានិងអង្គការសហប្រជាជាតិ ក៏បាននិងកំពុងអនុវត្តគម្រោងរួមគ្នាលើកម្មវិធីមុខរបរ និងការងារសមរម្យរបស់យុវជននៅកម្ពុជា (DEY) ដំណាក់កាលទី២ សម្រាប់ជួយដល់យុវជនឱ្យទទួលបានជំនាញតាមគន្លងថ្មីប្រកបដោយគុណភាព ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារ។
កម្មវិធីមុខរបរ និងការងារសមរម្យរបស់យុវជននៅកម្ពុជា (DEY) ដំណាក់កាលទី២ បច្ចុប្បន្នកំពុងត្រូវអនុវត្តដោយក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ជាមួយអង្គការសហប្រជាជាតិដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ឧស្សាហកម្ម (អង្គការUNIDO) សម្រាប់រយៈពេល៣ឆ្នាំ ពីឆ្នាំ២០២០-២០២៣ ដែលត្រូវបន្តពីដំណាក់កាលទី១ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាសំខាន់ចំនួន 0៤ រួមមាន ទី១. ឱនភាពនៃជំនាញជាប្រព័ន្ធក្នុងចំណោមយុវជនវ័យក្មេងនៅកម្ពុជាក្នុងអំឡុងពេលនៃការផ្លាស់ប្តូរដ៏ឆាប់រហ័សនៃបច្ចេកវិទ្យាដែលផ្សារភ្ជាប់ទៅនឹងការទទួលបានការអប់រំកម្រិតមធ្យមនៅមានកម្រិតទាប, ទី២. ភាពមិនស៊ីចង្វាក់គ្នារវាងតម្រូវការទីផ្សារការងារ និងជំនាញរបស់យុវជនវ័យក្មេង ។
ចំណែកទី៣. តម្រូវការក្នុងការពង្រឹងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីនៃសហគ្រិនភាព និងអាជីវកម្មដែលជាប្រភពនៃការងារ និងសុខមាលភាព និងទី៤. តម្រូវការក្នុងការដោះស្រាយការកើនឡើងនៃការងារក្រៅប្រព័ន្ធ ការងារងាយរងគ្រោះ និងកង្វះគុណភាពការងារ។
គួរបញ្ជាក់ថា កំឡុងនៃវិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ ដែលផ្តើមកាលពីឆ្នាំ២០២០ បានធ្វើឱ្យពិភពលោក ក៏ដូចជាប្រទេសកម្ពុជាជួបនូវវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច ដែលជាហេតុធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់មុខរបរ ក៏ដូចជាការងាររកទទួលទានរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។ បើតាមរបាយការណ៍របស់អង្គការ យូអិនឌីភី ប្រចាំកម្ពុជា កំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជាបានវិលត្រឡប់មកវិញនៅក្នុងឆ្នាំ២០២១ ក្នុងចន្លោះពី ១,៧% ទៅ ២,៣% នៃកំណើនផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប។ ជាមួយគ្នានេះ អត្រាអ្នកគ្មានការងារធ្វើក៏ត្រូវបានរកឃើញថាមានភាពល្អប្រសើរចន្លោះពី ២,៩% ទៅ ៣,៣% ដោយសារតែឥទ្ធិពលនៃវិធានការគាំពារសង្គម និងវិធានការស្តារសេដ្ឋកិច្ចផ្សេងទៀត៕