សម្តេច ហ៊ុន សែន ៖ ទោះស្ថិតជួបស្ថានភាពដ៏លំបាក រាជរដ្ឋាភិបាលនៅតែខិតខំបន្តរក្សាការងារដែលមានស្រាប់ និងបង្កើតការងារថ្មីជូនពលរដ្ឋ
ភ្នំពេញ – ទោះបីជាស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​ដ៏លំបាកនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ប្រភេទថ្មីក៏ដោយ រាជរដ្ឋាភិបាល​នៅ​តែខិតខំបន្ត​រក្សា​ការងារ​ដែលមានស្រាប់ និង​បង្កើត​ការងារថ្មីគ្រប់ប្រភេទ​ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ដែលនាំ​ឱ្យ​ផល​ប៉ះពាល់​លើចំនួន​ការងារ​ស្ថិត​ក្នុង​កម្រិតមួយ​ដែលអាច​គ្រប់គ្រងបាន ។ នេះ​បើតាម​ប្រសាសន៍របស់​សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី ក្នុងសារលិខិតអបអរខួបអនុស្សាវរីយ៍​លើកទី១៣៦ នៃទិវាពលកម្មអន្តរជាតិ 0១ ឧសភា ។
បើតាម​ប្រសាសន៍របស់សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តីក្នុងស្ថានភាពនេះដែរ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានិងអង្គការ​សហប្រជាជាតិ ក៏បាននិងកំពុងអនុវត្តគម្រោងរួមគ្នាលើកម្មវិធីមុខរបរ និង​ការងារសមរម្យ​របស់​យុវជន​នៅ​កម្ពុជា (DEY) ដំណាក់កាលទី២ សម្រាប់ជួយ​ដល់​យុវជនឱ្យ​ទទួលបាន​ជំនាញ​តាមគន្លងថ្មីប្រកបដោយ​គុណភាព ដើម្បីឆ្លើយតប​ទៅនឹង​តម្រូវ​ការ​ទីផ្សារ​ការងារ។
កម្មវិធីមុខរបរ និងការងារសមរម្យរបស់យុវជននៅកម្ពុជា (DEY) ដំណាក់កាលទី២ បច្ចុប្បន្ន​កំពុងត្រូវអនុវត្ត​ដោយក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ជាមួយ​​អង្គការសហប្រជាជាតិដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ឧស្សាហកម្ម (អង្គការUNIDO) សម្រាប់រយៈពេល៣ឆ្នាំ ពីឆ្នាំ២០២០-២០២៣ ដែលត្រូវបន្តពីដំណាក់កាលទី១ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាសំខាន់ចំនួន 0៤ រួមមាន ទី១. ឱនភាពនៃជំនាញជាប្រព័ន្ធក្នុងចំណោមយុវជនវ័យក្មេងនៅកម្ពុជាក្នុងអំឡុងពេលនៃការផ្លាស់ប្តូរដ៏ឆាប់រហ័សនៃបច្ចេក​វិទ្យាដែលផ្សារភ្ជាប់ទៅនឹងការទទួលបានការអប់រំកម្រិតមធ្យមនៅមានកម្រិតទាប, ទី២. ភាពមិនស៊ីចង្វាក់គ្នារវាងតម្រូវការទីផ្សារការងារ និងជំនាញរបស់យុវជនវ័យក្មេង ។
ចំណែកទី៣. តម្រូវការក្នុងការពង្រឹងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីនៃសហគ្រិនភាព និងអាជីវកម្មដែលជាប្រភពនៃការងារ និងសុខមាលភាព និងទី៤. តម្រូវការក្នុងការដោះស្រាយការកើនឡើងនៃការងារក្រៅប្រព័ន្ធ ការងារ​ងាយរងគ្រោះ និងកង្វះគុណភាពការងារ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា កំឡុង​នៃវិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ ដែលផ្តើម​កាលពីឆ្នាំ​២០២០ បានធ្វើឱ្យ​ពិភពលោក ក៏ដូចជាប្រទេស​កម្ពុជាជួបនូវវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច ដែលជាហេតុធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់មុខរបរ ក៏ដូចជា​ការងាររកទទួលទានរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។ បើតាម​របាយការណ៍​របស់អង្គការ យូអិនឌីភី ប្រចាំ​កម្ពុជា កំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា​បានវិលត្រឡប់មកវិញ​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២១ ក្នុងចន្លោះពី ១,៧% ទៅ ២,៣% នៃកំណើនផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប។ ជាមួយ​គ្នានេះ អត្រាអ្នកគ្មានការងារធ្វើក៏ត្រូវបានរកឃើញថាមានភាពល្អប្រសើរចន្លោះពី ២,៩% ទៅ ៣,៣% ដោយសារតែឥទ្ធិពលនៃវិធានការគាំពារសង្គម និងវិធានការស្តារសេដ្ឋកិច្ចផ្សេងទៀត៕