លក្ខណៈសម្បត្តិ ៤ចំណុចរបស់គ្រូបង្រៀនមានស្ដង់ដាវិជ្ជាជីវៈ
ភ្នំពេញ – គ្រូបង្រៀនមានសក្តានុពលឆ្លើយតបទៅនឹងស្តង់ដាវិជ្ជាជីវៈគូបង្រៀន អាចជួយអភិវឌ្ឍខ្លួន ជួយគ្រូបង្រៀនដទៃទៀតក្នុងសាលា ជាពិសេសជួយឱ្យសិស្សទទួលបានការសិក្សាប្រកបដោយគុណភាពនិងប្រសិទ្ធភាព ព្រមទាំងបង្កើនលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ចំណេះដឹងវិជ្ជាជីវៈ ការប្រតិបត្តិវិជ្ជាជីវៈ ការសិក្សាវិជ្ជាជីវៈ និងសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ ជាលក្ខណៈសម្បត្តិស្ដង់ដាវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ចាន់ សុភា ប្រធាននាយកដ្ឋានបឋមសិក្សា កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍កន្លងទៅ ។
ក្នុងពិធីបើកសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារអប់រំ យុវជន និងកីឡា ឆ្នាំសិក្សា២០២០-២០២១ និងលើកទិសដៅឆ្នាំសិក្សា២០២១-២០២២ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ចាន់ សុភា មានប្រសាសន៍ថា លក្ខណៈសម្បត្តិគ្រូបង្រៀនដែលមានស្ដង់ដាវិជ្ជាជីវៈ រួមមាន ទី១. មានចំណេះដឹងវិជ្ជាជីវៈ គឺគ្រូបង្រៀនត្រូវដឹងអំពីសិស្ស មានចំណេះដឹងខ្លឹមសារមេរៀន ដឹងអំពរបៀបរៀនរបស់សិស្ស ចំណេះដឹងភាសាបរទេស ព្រមទាងចេះប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា (ITC)។ បន្ថែមពីនេះ ទី២. ការប្រតិបត្តិវិជ្ជាជីវៈ គឺគ្រូបង្រៀនត្រូវធ្វើផែនការ និងពិនិត្យតាមដាន វាយតម្លៃលទ្ធផលសិក្សា ការគ្រប់គ្រងបរិស្ថានសិក្សា និងវិធីសាស្រ្តបង្រៀន។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ចាន់ សុភា បានបន្តថា​ ទី៣. ការសិក្សាវិជ្ជាជីវៈ គឺគ្រូបង្រៀនតរូវស្វ័យសិក្សា វាយតម្លៃការបង្រៀន អភិវឌ្ឍខ្លួនឯង និងរៀបចំផែនការស្វ័យសិក្សា និងការអភិវឌ្ឍចំណេះដឹង ITC បម្រើឱ្យការបង្រៀន ចូលរួមកែលម្អការបង្រៀន ពង្រឹងបំណិនទាក់ទង សិក្សាស្រាវជ្រាវ និងពង្រឹងសកម្មភាពសិក្សាវិជ្ជាជីវៈ។ និងទី៤. សីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ គឺគ្រូបង្រៀនយកចិត្តទុកដាក់និងថែរក្សាសិស្សដើម្បីប្រយោជន៍សិស្ស និងសង្គម ប្តេជ្ញាចិត្ត និងចូលរួមចំណែកក្នុងវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀនដោយស្មារតីទទួលខុសត្រូវខ្ពស់ ។ លើសពីនេះ អាកប្បកិរិយាវិជ្ជមានជាគំរូប្រកបដោយសីលធម៌ និងមានទំនាក់ទំនងដោយសុខដុមជាមួយសិស្ស និងសហគមន៍ មានយុត្តិធម៌ និងតម្លាភាព។
គួរជម្រាបជូនថា គ្រូបង្រៀន និងនាយកសាលាចំនួន១៨រូប និងសាលារៀនចំនួន៥ បានទទួលពានរង្វាន់សម្តេចតេជោ សែន  សម្រាប់ជ័យលាភី នាយកសាលាល្អ គ្រូបង្រៀនល្អ គ្រូបង្រៀនល្អភាសាខ្មែរ និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ទី១ ថ្នាក់ទី២ និងថ្នាក់ទី៣ និងពានរង្វាន់សាលាស្អាត ឆ្នាំសិក្សា ២០២០-២០២១។