ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត ៖ គោលនយោបាយថ្មីរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ផ្តល់អាហារូបករណ៍​ដល់កូនចៅប្រជាពលរដ្ឋ រៀនជំនាញបច្ចេកទេស
កម្មវិធីគោលនយោបាយអាទិភាព​ចំនួន៦ នឹង​ត្រូវ​រាជរដ្ឋាភិបាល​អាណត្តិទី៧ ដឹកនាំដោយ​ ឯកឧត្តមអគ្គទេសាភិបាលបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត យក​មក​អនុវត្តបន្ទាន់ភ្លាមៗ​នៅ​ក្នុងឆ្នាំ​២០២៣នេះ ដោយ​ក្នុងនោះ ក៏​មាន​ការ​ផ្តល់អាហារូបករណ៍ដល់យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រចំនួន១លាន៥សែននាក់ ដើម្បីទទួលបានការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈដោយ​ឥតគិតថ្លៃ។
ថ្លែង​ក្នុងពិធីសំណេះសំណាលជាមួយ​កម្មករ កម្មការិនី នៅ​តំបន់ព្រៃស្ពឺ រាជធានីភ្នំពេញ នាព្រឹកថ្ងៃទី២៩ ខែសីហា ឯកឧត្តមអគ្គទេសាភិបាលបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា សុខភាព សុខមាលភាពប្រជាពលរដ្ឋគឺជាគោលនយោបាយអាទិភាពទី១ ហើយសុខភាព និង​សមត្ថភាព​ បូកបញ្ចូលគ្នា ទើបទទួលបានគុណភាព នៃមូលធន​មនុស្ស​ ។ «សុខភាពយើងគិតហើយ ឥឡូវគិតពីការបណ្តុះបណ្តាល១លាន៥សែននាក់ កូនចៅប្រជាពលរដ្ឋក្រីក្រនឹងទទួលបាននូវអាហារូបករណ៍នេះ ដើម្បីរៀនជំនាញ មានទាំងវគ្គខ្លី វគ្គជំនាញ វគ្គមធ្យម វគ្គវែង ហើយ​យើងគិតទាំង២ ទៅ៤ភាគរយនៃចំនួនសរុប ប្តូរទៅ​ឱ្យ​ខាងកេរ្តិ៍មរតកដូនតា ដើម្បីរក្សាវប្បធម៌របស់យើង»