ក្រសួងការងារ សហការជាមួយ ស.ស.យ.ក ជំរុញ​ការផ្សព្វផ្សាយ TVET ទៅ​កាន់យុវជន
ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងសហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា (ស.ស.យ.ក.) បាន​ចុះ​អនុស្សរណៈ នៃការយោគយល់គ្នា ដើម្បីជំរុញ​ការផ្សព្វផ្សាយ​អំពីវគ្គបណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស (TVET) ទៅ​ដល់​យុវជន និងការ​ស្វែង​រក​ការងារធ្វើ។
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ការ​ចុះ​អនុស្សារណៈ នៃការ​យោគយល់គ្នា រវាង​ក្រសួងការងារ និង ស.ស.យ.ក. គឺមានគោលបំណង​បង្កើត​នូវ​ក្របខណ្ឌ នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការរវាងភាគីទាំងពីរ​ តាមរយៈ​ការ​បង្កើត​ការិយាល័យ​អាជីព និង​មុខរបរ សំដៅ​ជំរុញ​ការផ្សព្វផ្សាយ​ពី វគ្គបណ្តុះបណ្តាល​ជំនា​ញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស ដល់យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ និង ការ​ចុះឈ្មោះស្វែងរក​ការងារ និង​ណែនាំអំពីអាជីព ជាពិសេស​ក្រោយ​​ទទួលបាន​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញពីក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ស្របតាមផែនការយុទ្ធសាស្រ្ត​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ការងារ សន្តិសុខ​សង្គម និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ២០២៤-២០២៨ របស់ក្រសួងការងារ និង ផែនការ​យុទ្ធសាស្រ្ត​យុវជនក្នុងបុព្វហេតុ​ជាតិមាតុភូមិ​ ២០២៣-២០២៨ របស់សហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា។
បើតាម​កា​របញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន ដោយសារ​តែភាគីទាំងពីរ​មានឆន្ទៈ និង​ចក្ខុវិស័យ​រួមលើ​ការចូលរួម​អភិវឌ្ឍ​សង្គមជាតិ លោកយល់ឃើញថា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះ នឹងធ្វើឱ្យការផ្សព្វផ្សាយស្តីពីការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងការប្រឹក្សាជំនាញនឹងកាន់តែទូលំទូលាយតាមរយៈវិសាលភាពនៃរចនាសម្ព័ន្ធរបស់ ស.ស.យ.ក. ដែលមានលក្ខណៈទូលំទូលាយ និងសាយភាយទូទាំងប្រទេស ដែលអាចផ្តល់ជាលទ្ធផលខ្ពស់ក្នុងការជំរុញ ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយនូវកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ដល់សមាជិក ស.ស.យ.ក. និងយុវជនទូទៅឱ្យកាន់តែមានសក្តានុពល។ ហើយកិច្ចសហការនេះ នឹងសម្របសម្រួលដល់សមាជិកសមាជិកា ស.ស.យ.ក. យុវជនទូទៅ អាចចុះឈ្មោះស្វែងរកការងារ បន្ទាប់ពីទទួលបានការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានអំពីឱកាសការងាររបស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ។
« វាជាយុទ្ធសាស្ត្រចំណេញទាំងសងខាងដោយសារម្ខាងមានវិសាលភាពផ្សព្វផ្សាយធំទូលាយ ហើយម្ខាងទៀតមានឱកាសការងារ» – ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា (ស.ស.យ.ក.) បានថ្លែង​អំណរគុណចំពោះ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ដែលបានជ្រើសរើស ស.ស.យ.ក. ដើម្បីជំរុញ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​វគ្គបណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ដល់យុវជន និង​ការ​ចុះឈ្មោះ​ស្វែងរក​ការងារ និង​ណែនាំអាជីព ។
សូមជម្រាបថា ស.ស.យ.ក. គឺជាអង្គការយុវជនមួយ ដែលបាន និងកំពុងបន្តបេសសកម្មពីសមាគមយុវជនកម្ពុជា និងសមាគមយុវជនសាមគ្គីសង្គ្រោះជាតិកម្ពុជាដែលបានបដិសន្ធិនាថ្ងៃទី០២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ១៩៧៨។ បច្ចុប្បន្ននេះ ស.ស.យ.ក. មានរចនាសម្ព័ន្ធទូលំទូលាយទូទាំងប្រទេស ហើយតាមរយៈកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះ នឹងអនុញ្ញាតឱ្យទីស្នាក់ការ ស.ស.យ.ក. នៅតាមបណ្តារាធានីខេត្ត ក្លាយជាប៉ូលការងារសម្រាប់យុវជនមកស្វែងរកព័ត៌មានដើម្បីទទួលបានឱកាស និងជំនាញពិតប្រាកដ៕