ក្រសួងអប់រំរកឃើញបេក្ខជន ១៦ក្រុមបន្តទៅ​វគ្គជម្រុះជុំទី២ កម្មវិធីជជែ​កដេ​ញ​ដោ​ល​យុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២២
ភ្នំពេញ- វគ្គជម្រុះជុំទី១ នៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិឆ្នាំ២០២២ ធ្វើឡើងតាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញ កាលពីថ្ងៃទី១៩-២០ និងថ្ងៃទី ២៦-២៧ ខែកុម្ភៈ កន្លងទៅ បានរកឃើញបេក្ខជនចំនួន ១៦ក្រុមនឹងបន្តចូលរួមប្រកួតនៅវគ្គជម្រុះជុំទី២ នៅថ្ងៃទី០៨-០៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខ ។
លទ្ធផលវគ្គជម្រុះជុំទី១ វិទ្យាល័យដែលបានបន្តទៅវគ្គជម្រុះជុំទី២ សរុបចំនួន ១៦ក្រុម មានដូចជា វិទ្យាល័យសម្ដេចហ៊ុនសែន ប៉ើស២ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ, វិទ្យាល័យប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែនចរិយាវង្ស ខេត្តកែប, សាលាសុវណ្ណភូមិ សាខាទី៨ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ, វិទ្យាល័យហ៊ុន សែនប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប, វិទ្យាល័យហ៊ុន សែនកំពង់ចាម ខេត្តកំពង់ចាម, វិទ្យាល័យសម្ដេចឪ សម្ដេចម៉ែ ខេត្តរតនគិរី និងវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនស្វាយជ្រុំ ខេត្តស្វាយរៀង ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យ ព្រែកលាប, សាលាសុវណ្ណភូមិទី៧ ខេត្តបាត់ដំបង, វិទ្យាល័យហ៊ុនសែន ជាំក្សាន្ត ខេត្តព្រះវិហារ, វិទ្យាល័យហ៊ុនសែន កំពង់កុង ខេត្តកណ្ដាល, សាលារៀនសុណ្ណភូមិទី២៥ ខេត្តតាកែវ, សាលារៀនមីគីវ៉េ រាជធានីភ្នំពេញ, សាលារៀនប៊ែលធី អន្តរជាតិរាជធានីភ្នំពេញ, វិទ្យាល័យឬស្សីកែវ រាជធានីភ្នំពេញ និងវិទ្យាល័យហ៊ុនសែន តាំងគោក ខេត្តកំពង់ធំ ។
លោក ស៊ីវ ឧត្តម មន្ត្រីលេខាធិការដ្ឋានអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ ២០២២នេះ ប្រារព្ធ​ឡើង​ក្នុង​គោល​បំណង​បណ្តុះបណ្តាលយុវជន ឱ្យចេះប្រើប្រាស់វប្បធម៌សន្ទនា ចេះដោះស្រាយបញ្ហា មានភាពក្លាហាន ចេះប្រើប្រាស់សិទ្ធិស្របច្បាប់ក្នុងការបញ្ចេញមតិ ពង្រឹង​ជំនា​ញត្រិះរិះពិចារណា ការស្រាវជ្រាវ ការចែករំលែកគំនិត ការនិយាយសាធារណៈដល់យុវសិស្សកំពុងសិក្សានៅថ្នាក់ទី១១ កម្រិតថ្នាក់វិទ្យាល័យ។ សូមបញ្ជាក់ថា ក្នុងចំណោមបេក្ខជនចំនួន ៣២ក្រុមមកវិទ្យាល័យទាំង៣២ ទូទាំងរាជធានី-ខេត្ត បានប្រកួតជជែកដេញដោលលើប្រធានបទចំនួន ១៦​ប្រធាន​បទ​ ក្នុងនោះចំនួន ៨ប្រធានបទប្រកួតនៅពីថ្ងៃទី១៩-២០ ខែកុម្ភៈ និងចំនួន ៨ប្រធានបទទៀតប្រកួតនៅពីថ្ងៃទី២៦-២៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២២កន្លងទៅ ៕