រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ ៖ ដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំឧត្តមសិក្សាទាមទារឱ្យមានការចូលរួមពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ
ភ្នំពេញ – ការចូលរួមពីគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាទាំងអស់ គឺភាពចាំបាច់បំផុត ដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំឧត្តមសិក្សាឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ប្រសិនបើគ្មានការចូលរួមនោះទេ ការពង្រឹងគុណភាពអប់រំឧត្តមសិក្សាពុំអាចដំណើរការបាននោះឡើយ ។ នេះបើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងពិធីបើកការចុះវាយតម្លៃផ្តល់ការទទួលស្គាល់គុណភាពអប់រំលើគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា រៀបចំសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទនីតិសាស្ត្រ និងវិទ្យាសាស្ត្រសេដ្ឋកិច្ច នាព្រឹកថ្ងៃទី០១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការទទួលស្គាល់គុណភាពអប់រំនៃកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងគោលនយោបាយកំណែទម្រង់របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្រសួងអប់រំបានអភិវឌ្ឍចក្ខុវិស័យឧត្តមសិក្សា២០៣០ ដែលបានបង្ហាញយ៉ាងច្បាស់លាស់ពីតួនាទី និងការទទួលខុសត្រូវរបស់គណៈកម្មាធិការទទួលស្គាល់គុណភាពអប់រំនៃកម្ពុជា នៃអគ្គនាយកដ្ឋានឧត្តមសិក្សា និងគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាក្នុងការធានាគុណភាពអប់រំនៅកម្ពុជា ។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ បន្ថែមថា ដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំឧត្តមសិក្សាឱ្យកាន់តែប្រសើរ ទាមទារឱ្យមានការចូលរួមពីគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាទាំងអស់ ជាភាពចាំបាច់បំផុត។ ប្រសិនបើគ្មានការចូលរួមនោះទេ ការពង្រឹងគុណភាពអប់រំឧត្តមសិក្សាពុំអាចដំណើរការបានល្អប្រសើរនោះឡើយ ។
“ការខិតប្រឹងប្រែងរបស់អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន គណៈកម្មាធិការទទួលស្គាល់គុណភាពអប់រំនៃកម្ពុជាគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា មន្រ្តីវាយតម្លៃ និងភាគីពាក់ព័ន្ធ ជាការចូលរួមលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំឧត្តមសិក្សាឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង” ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន។
បើតាមឯកសារផែនទីបង្ហាញផ្លូវគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពឆ្នាំ២០៣០ របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ការអប់រំសម្រាប់ឆ្នាំ២០៣០ ផ្តោតសំខាន់លើការផ្តល់សេវាប្រកបដោយគុណភាពសមធម៌ បរិយាបន្ន សម្រាប់អប់រំកុមារតូច បឋមសិក្សា មធ្យមសិក្សា និងឧត្តមសិក្សា រួមទាំងការអប់រំបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ជាពិសេសការសិក្សាពេញមួយជីវិត ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាព គុណភាព ផលិតភាពការងារ ស្របតាមយុគសម័យបច្ចេកវិទ្យា ក្នុងការបង្កើនសេដ្ឋកិច្ច និងសុខដុមជីវិតបុគ្គលនិងសង្គម ៕