ភ្នំពេញ – នាយកដ្ឋានប្រែប្រួលអាកាសធាតុ នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានក្រុមប្រឹក្សាជាតិអភិវឌ្ឍន៍ដោយចីរភាព សហការជាមួយវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា (ITC) ដោយគាំទ្រពីកម្មវិធីសម្ព័ន្ធភាពប្រែប្រួលអាកាសធាតុកម្ពុជា (CCCA) និងមូលនិធិអាស៊ី-អឺរ៉ុបសម្រាប់អ្នកដឹកនាំវ័យក្មេង បានរៀបចំ «កម្មវិធីដាំដើមឈើសាមគ្គី និងការគ្រប់គ្រងសំណល់ក្នុងបរិវេណគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សារវាងយុវជនអាស៊ី-អឺរ៉ុប និងវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា» ។ កម្មវិធីនេះធ្វើឡើងក្រោមអធិបតិដោយ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ុ រម្យណី អគ្គនាយកនៃវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា និងលោកបណ្ឌិត ហាក់ ម៉ៅ ប្រធាននាយកដ្ឋានប្រែប្រួលអាកាសធាតុ តំណាងយុវជនអាស៊ី-អឺរ៉ុប ចំនួន ៦០រូប កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍ (៣០ វិច្ឆិកា)។
នៅក្នុងកម្មវិធីដាំដើមឈើសាមគ្គីនោះ មានកូនឈើចំនួន១៣ដើមត្រូវបានដាក់ដាំក្នុងបរិវេណវិទ្យាស្ថាន ក្នុងនោះ១២ដើមតំណាងឱ្យយុវជនអាស៊ី-អឺរ៉ុបចំនួន ១២រូបមកពី៨ប្រទេស និង១ដើមតំណាងឱ្យវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជានិងមូលនិធិអាស៊ី-អឺរ៉ុប ។ ពិធីនេះធ្វើឡើងជាយុទ្ធនាការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីការប្រមូលនិងការគ្រប់គ្រងសំណល់តាមរយៈការដើរប្រមូលសំរាមក្នុងបរិវេណវិទ្យាស្ថាន និងការញែកសំណល់ជាក់ស្តែងទៅតាមប្រភេទ ព្រមទាំងសួរសំណួរទាក់ទងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងការគ្រប់គ្រងសំណល់ផងដែរ ។
ប្រធាននាយកដ្ឋានប្រែប្រួលអាកាសធាតុ បញ្ជាក់បន្តថា កម្មវិធីដាំដើមឈើសាមគ្គី និងការគ្រប់គ្រងសំណល់ក្នុងបរិវេណគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សារវាងយុវជនអាស៊ី-អឺរ៉ុប និងវិទ្យាស្ថាន ITC បានបង្ហាញពីការចូលរួមរបស់គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាក្នុងការកសាងធនធានមនុស្ស ផ្សព្វផ្សាយ និងលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងដល់សាធារណជន ជាពិសេសយុវជនសំដៅកែប្រែឥរិយាបថជាវិជ្ជមាន និងការទទួលខុសត្រូវចំពោះការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ដែលជាឱកាសសិក្សាស្វែងយល់ និងផ្សារភ្ជាប់យុវជនឱ្យបន្តមានការពិភាក្សាអំពីចក្ខុវិស័យរួមគ្នាដើម្បីរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព ។
អគ្គនាយកនៃវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា បញ្ជាក់បន្តថា ក្រៅពីការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សលើវិស័យបច្ចេកវិទ្យា វិទ្យាស្ថាន ITC ក៏មានចក្ខុវិស័យក្នុងការលើកកម្ពស់បរិស្ថាន កិច្ចសហការជាមួយស្ថាប័ននានា តាមរយៈការបង្កើតទីធ្លាបៃតង ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលមានមេត្រីភាពបរិស្ថាន និងធន់នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ។