រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំ ៖ ការប្រកួតគណិតវិទ្យាអាឡូហាអន្តរជាតិ​នៅ​កម្ពុជា ជួយបង្កើនសមត្ថភាពខួរក្បាលលើការគណនា និងផ្តល់ឱកាសដល់សិស្សមកពីជាង៤០ប្រទេស​ស្វែង​យល់ស៊ីជម្រៅអំពីវប្បធម៌ អរិយធម៌របស់កម្ពុជា
ថ្លែងក្នុងពិធីបិទការប្រឡងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ខួរក្បាល កុមារអាឡូហាអន្តរជាតិ (ALOHA International Competition) ឆ្នាំ២០២៥ ដែលកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការប្រកួតគណិតវិទ្យាអាឡូហាអន្តរជាតិ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជានេះ មិនត្រឹមតែជួយបង្កើនសមត្ថភាពខួរក្បាលលើការគណនា និងការវិភាគប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងផ្តល់ឱកាសដល់សិស្សមកពី៤០ប្រទេស​បានសិក្សាយ៉ាងស៊ីជម្រៅអំពីវប្បធម៌ អរិយធម៌ និងភាពរីកចម្រើនរបស់កម្ពុជា។
ជាមួយ​គ្នានេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យបានបង្ហាញការស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅចំពោះ សិស្សានុសិស្សជាតិ និងអន្តរជាតិទាំងអស់ ដែលបានចូលរួមក្នុងការប្រកួត ALOHA Metal Arithmetic International ព្រមទាំងបានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះក្រុមការងារ ALOHA Metal Arithmetic ជាតិ និងអន្តរជាតិ ដែលបានយកអស់កម្លាំងកាយចិត្ត រៀបចំការប្រឡង Metal Arithmetic កម្រិតអន្តរជាតិនេះនៅកម្ពុជាដោយជោគជ័យ និងបានរៀបចំកម្មវិធីដំណើរទស្សនកិច្ចនានាពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យអប់រំសម្រាប់សិស្សានុសិស្សអន្តរជាតិមកពីជាង ៤០ប្រទេស ដើម្បីសិក្សាស្វែងយល់ពីវប្បធម៌ និងតំបន់ទេសចរណ៍នានានៅកម្ពុជា។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ ក៏បានកោតសរសើរចំពោះទេពកោសល្យ និងសមត្ថភាពរបស់សិស្សានុសិស្សជាតិ និងអន្តរជាតិទាំងអស់ដែលចូលរួមក្នុងការប្រកួតប្រជែងគណិតវិទ្យាយ៉ាងស្វិតស្វាញ ដោយគូសបញ្ជាក់ថា ទោះជាលទ្ធផលនៃការប្រកួតជោគជ័យ ឬបរាជ័យ តែភាពក្លាហានរបស់ពួកគេក្នុងការចូលរួមប្រកួត សាកល្បងសមត្ថភាពខ្លួនឯង ស្វែងរកចំណេះដឹង និងបណ្ដុះស្មារតីប្រកួតប្រជែងប្រកបដោយសុខភាពល្អ និងភាពវាងវៃ នឹងជំរុញទឹកចិត្តឱ្យបន្តខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រកាន់តែខ្លាំងក្លាថែមទៀត ជាពិសេសផ្នែកគណិតវិទ្យា ដើម្បីអាចឈានទៅកម្រិតកាន់តែខ្ពស់។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបាន​សម្តែង​ជំនឿជឿជាក់យ៉ាងមុតមាំថា សិស្សានុសិស្ស​ទាំងអស់នឹងទទួលបានបទពិសោធន៍ដ៏មានតម្លៃពីកម្មវិធីនេះ ដែលជាទុនសំខាន់ក្នុងការបន្តអភិវឌ្ឍចំណេះដឹងសម្រាប់អនាគតនៃការសិក្សាដ៏វែងឆ្ងាយខាងមុខទៀត។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ក៏បានកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងចូលរួមយ៉ាងសកម្មជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងបុព្វហេតុអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា ព្រមទាំងលើកកម្ពស់ភាពជាអ្នកដឹកនាំរបស់កម្ពុជាក្នុងឧត្តមភាពអប់រំ។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ ក៏បានស្នើឱ្យការប្រកួតប្រជែងជាអន្តរជាតិមួយនេះ ក្លាយជាស្ពានផ្សារភ្ជាប់វប្បធម៌ ទំនាក់ទំនង សាមគ្គីភាព ការយល់ដឹងពីគ្នា ការគោរពគ្នាទៅវិញទៅមក និងការបង្កើតនូវអនុស្សាវរីយ៍ដ៏មានតម្លៃរវាងគ្នា ជាពិសេសស្វែងយល់ពីភាពចម្រុះនៃវប្បធម៌ជាតិ ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏សំខាន់សម្រាប់ការកសាងសហគមន៍មួយប្រកបដោយសន្តិភាព សុខដុមរមនា វិបុលភាព និងការអភិវឌ្ឍ។
គួរជំរាបជូនថា កម្មវិធី ALOHA Mental Arithmetic គឺជាការបង្រៀនពីរបៀបគិតលេខដោយប្រើម៉ាស៊ីនគិតលេខ ABACUS ដើម្បីជួយបណ្តុះសមត្ថភាពនៃការចងចាំ និងអភិវឌ្ឍខួរក្បាលកុមារ តាមរយៈការហ្វឹកហាត់ក្បួនគិតលេខបែបរហ័ស និងស៊ីជម្រៅដោយផ្តោតលើប្រសិទ្ធភាព ភាពត្រឹមត្រូវ ការផ្ចង់អារម្មណ៍។ កម្មវិធី អាឡូហា នព្វន្ធគណិត (ALOHA Mental Arithmetic Program) ត្រូវបានបែងចែកជាពីរផ្នែក គឺ៖ ផ្នែកសម្រាប់កុមារតូចៗ (អាយុ ៥ ទៅ ៧ ឆ្នាំ) មាន ១០កម្រិត និងផ្នែកសម្រាប់កុមារធំ (អាយុ ៨ ទៅ ១៣ឆ្នាំ) មាន ៨ កម្រិត៕