ថ្លែងក្នុងពិធីបើកមហោស្រពបច្ចេកវិទ្យាមេគង្គ លើកទី៣ ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោមប្រធានបទ “ការរចនាអនាគតសម្រាប់មនុស្សជំនាន់ក្រោយ” កាលពីចុងសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តម កែវ សុទ្ធិ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ មានប្រសាសន៍ថា មហោស្រពបច្ចេកវិទ្យាមេគង្គ គឺជាកាតាលីករជំរុញបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែមានល្បឿនលឿនឆ្ពោះទៅមុខថែមទៀត តាមរយៈការចូលរួមរបស់យុវជនជំនាន់ក្រោយ សិស្ស និស្សិត ដែលស្រឡាញ់ចូលចិត្តបច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ឌីជីថល។
ឯកឧត្តម កែវ សុទ្ធិ បន្ថែមថា មហោស្រពបច្ចេកវិទ្យាមេគង្គ គឺជាការផ្តោតលើការរៀនដោយផ្ទាល់ ការអនុវត្តជាក់ស្ដែង និងឱកាសបង្កើតបណ្តាញទំនាក់ទំនង ហើយក៏ជាការប្រមូលផ្តុំសិស្ស និស្សិត សហគ្រិនវ័យក្មេង អ្នកជំនាញដែលមានបទពិសោធន៍ និងវិនិយោគិន ដើម្បីចែករំលែកគំនិតច្នៃប្រឌិតថ្មី នវានុវត្តន៍ និងការចែករំលែកចំណេះជំនាញលើបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ជាពិសេសបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលឈានមុខ រួមមាន បញ្ញាសិប្បនិម្មិត វិទ្យាសាស្ត្រទិន្នន័យ ប្លុកឆេន និងរ៉ូបូត ជាដើម។
គួរជំរាបជូនថា មហោស្រពបច្ចេកវិទ្យាមេគង្គ បានប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល២ថ្ងៃ គឺនៅថ្ងៃសៅរ៍ ទី១៩ និងថ្ងៃអាទិត្យ ទី២០ ខែកក្កដា កន្លងទៅនេះ នៅ Factory Phnom Penh ដែលមានរៀបចំជាសន្និសីទបច្ចេកវិទ្យា ដែលមានវាគ្មិនជំនាញមានបទពិសោធន៍ជាច្រើនឆ្នាំ មកបកស្រាយអំពីចំណេះ ជំនាញ បទពិសោធន៍នៅក្នុងវិស័យរបស់ខ្លួនទាក់ទិននឹងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និងនវានុវត្តន៍ ដែលមានប្រធានបទផ្តោតលើបរិវត្តកម្មឌីជីថលលើ វិស័យអប់រំ ការផ្សព្វផ្សាយ ការផលិតមាតិកា កីឡាអេឡិចត្រូនិក និងសហគ្រិនភាព វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា ការសរសេរកូដ ការសរសេរកម្មវិធី បញ្ញាសិប្បនិម្មិត បច្ចេកវិទ្យាដ្រូន នវានុវត្តន៍បរិស្ថានជាដើម។
ជាមួយគ្នា ក៏មានកិច្ចពិភាក្សាដោយមានការចូលរួមដោយតំណាងក្រសួង និងដៃគូសហការរួមមាន ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍។
បន្ថែមពីនេះ នៅក្នុងអំឡុងរយៈពេលពីរថ្ងៃពេញ ក៏មានការដាក់តាំងបង្ហាញនូវមនុស្សយន្ត បច្ចេកវិទ្យានវានុវត្តន៍ ដែលជាផលិតផល និងសេវាកម្មរបស់កូនខ្មែរ, ការប្រកួតគម្រោងយុវជនបច្ចេកវិទ្យានវានុវត្តន៍ចតុមុខ ដែលសិស្សានុសិស្សប្រកួតប្រជែងស្នាដៃបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និងស្នាដៃនវានុវត្តន៍របស់ខ្លួន៕