មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ ៖ មហោស្រពបច្ចេកវិទ្យាមេគង្គ ជាកាតាលីករជំរុញបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែមានល្បឿនលឿនឆ្ពោះទៅមុខ
ថ្លែងក្នុងពិធីបើកមហោស្រពបច្ចេកវិទ្យាមេគង្គ លើកទី៣ ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោម​ប្រធានបទ “ការរចនាអនាគតសម្រាប់មនុស្សជំនាន់ក្រោយ” កាលពីចុងសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តម កែវ សុទ្ធិ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ មានប្រសាសន៍ថា មហោស្រពបច្ចេកវិទ្យាមេគង្គ គឺជាកាតាលីករជំរុញបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែមានល្បឿនលឿនឆ្ពោះទៅមុខថែមទៀត តាមរយៈការចូលរួមរបស់យុវជនជំនាន់ក្រោយ សិស្ស និស្សិត ដែលស្រឡាញ់ចូលចិត្តបច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ឌីជីថល។
ឯកឧត្តម កែវ សុទ្ធិ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍
គួរជំរាបជូនថា មហោស្រពបច្ចេកវិទ្យាមេគង្គ បានប្រព្រឹត្ត​ទៅ​រយៈពេល២ថ្ងៃ គឺ​នៅ​ថ្ងៃសៅរ៍ ទី១៩ និង​ថ្ងៃអាទិត្យ ទី២០ ខែកក្កដា កន្លងទៅនេះ នៅ Factory Phnom Penh ដែលមានរៀបចំជាសន្និសីទបច្ចេកវិទ្យា ដែល​មានវាគ្មិន​ជំនាញ​​មាន​បទពិសោធន៍​ជា​ច្រើន​ឆ្នាំ មក​បក​ស្រាយ​អំពីចំណេះ ជំនាញ បទពិសោធន៍​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​របស់ខ្លួន​ទាក់ទិន​នឹង​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និងនវានុវត្តន៍ ដែល​មាន​ប្រធាន​បទ​ផ្តោត​លើ​បរិវត្តកម្មឌីជីថល​លើ វិស័យ​អប់រំ ការផ្សព្វផ្សាយ ការ​ផលិតមាតិកា កីឡាអេឡិចត្រូនិក និង​សហគ្រិនភាព វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា ការ​សរសេរកូដ ការ​សរសេរ​កម្មវិធី​ បញ្ញាសិប្បនិម្មិត បច្ចេកវិទ្យាដ្រូន នវានុវត្តន៍​បរិស្ថាន​ជាដើម។
ជាមួយ​គ្នា ក៏​មានកិច្ច​ពិភាក្សា​ដោយ​មានការ​ចូលរួម​ដោយ​តំណាង​ក្រសួង និង​ដៃគូ​សហការ​រួមមាន ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ក្រុម​ប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និង​នវានុវត្តន៍។
មហោស្រពបច្ចេកវិទ្យាមេគង្គ លើកទី៣ ឆ្នាំ២០២៥
បន្ថែមពីនេះ នៅ​ក្នុង​អំឡុងរយៈ​ពេលពីរថ្ងៃពេញ ក៏​មានការដាក់​តាំង​បង្ហាញ​នូវ​មនុស្ស​យន្ត បច្ចេកវិទ្យា​នវានុវត្តន៍ ដែល​ជាផលិតផល និង​សេវាកម្ម​របស់កូន​ខ្មែរ, ​​​ការ​ប្រកួត​គម្រោង​យុវជន​បច្ចេកវិទ្យា​នវានុវត្តន៍​ចតុមុខ ដែល​សិស្សានុសិស្ស​​ប្រកួត​ប្រជែងស្នាដៃ​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និង​ស្នាដៃ​នវានុវត្តន៍​របស់ខ្លួន៕