រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំ ៖ ប្រទេសមួយអាចអភិវឌ្ឍបាន គឺមានឧត្តមសិក្សាដែលខ្លាំង
ក្នុងវេទិកាសាធារណៈស្ដីពី “ថវិកាអប់រំប្រចាំឆ្នាំ២០២៥” និងពិធីផ្សព្វផ្សាយរបាយការណ៍ថ្នាក់ជាតិស្ដីពី “រង្វាយតម្លៃលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សកម្រិតបឋមសិក្សា” នាព្រឹកថ្ងៃទី២២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បានលើកឡើងថា ប្រទេសមួយដែលអាច​អភិវឌ្ឍបាន គឺជា​ប្រទេស​ដែល​មានឧត្តមសិក្សាខ្លាំង ដូច្នេះ ឯកឧត្តម​ជំរុញឱ្យគ្រឹះស្ថានសិក្សាទាំងអស់ត្រូវខិតខំ ដើម្បីដើរឱ្យទាន់ការរីកចម្រើនទាំងធនធានមនុស្ស និងផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា បើធៀបនឹងប្រទេសជិតខាង។
ជាមួយ​គ្នានេះ ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រី​បាន​មានប្រសាសន៍​ដោយ​កត់សម្គាល់ថា ទោះបីកម្ពុជា​បច្ចុប្បន្ន​មានការរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ប៉ុន្តែវិស័យឧត្តមសិក្សានៅកម្ពុជានៅតែមានបញ្ហាប្រឈមដែលត្រូវរួមគ្នាដោះស្រាយ។ ឯកឧត្ដមបញ្ជាក់​ថា បញ្ហាប្រឈមទាំងនោះមានដូចជា ធនធានមនុស្សនៅមានកម្រិត និងមិនទាន់សម្បូរបែបដូចប្រទេសជិតខាង ខណៈកម្រិតបច្ចេកវិទ្យាក៏នៅមានកម្រិត ដែលទាមទារឱ្យមានការវិនិយោគបន្ថែម។ ជាមួយគ្នានេះ គម្លាតធនធានរវាងសាលានៅតាមខេត្ត និងសាលាមួយចំនួននៅទីក្រុង ក៏នៅតែជាចំណុចខ្វះខាតដែលត្រូវយកចិត្តទុកដាក់។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
តែទន្ទឹមនឹងបញ្ហាប្រឈមទាំងនេះ ឯកឧត្តម​ក៏​មើលឃើញ​ពីលទ្ធផលសម្រេចបានកន្លងមកនេះ គួរជាទីមោទនៈ រួមមាន ការបង្កើតឱ្យគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាមានចក្ខុវិស័យច្បាស់លាស់ មានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល មានផែនការសកម្មភាព រៀបចំឡើងវិញនូវកម្មវិធីសិក្សា វិធីសាស្រ្តបង្រៀនមុខវិជ្ជាថ្មីៗ ដូចជា បច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI), ប្រព័ន្ធសន្តិសុខសាយប័រ (Cyber Security) ជាដើម។
បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បច្ចុប្បន្ន អត្រាសិស្សចាប់យកថ្នាក់វិទ្យាសាស្រ្តពិតមានត្រឹម ៣០% ខណៈសិស្សរៀនថ្នាក់វិទ្យាសាស្រ្តសង្គមមានរហូតដល់ ៧០%។ ឯកឧត្តមទទួលស្គាល់ថា ការរៀនថ្នាក់វិទ្យាសាស្រ្តពិត គឺមានការលំបាកខ្លាំង ប៉ុន្តែធ្វើយ៉ាងណាឱ្យអត្រា ៣០% នេះ មានគុណភាព (ខ្លាំង)។
យោង​តាម​របាយការណ៍របស់ក្រសួងអប់រំ ក្នុងឆ្នាំកន្លងទៅនេះ កម្ពុជា​មាន​និស្សិត​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​ថ្នាក់ឧត្តម​សិក្សា​សរុបជិត៥ម៉ឺននាក់ ក្នុងនោះថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររងចំនួន ៧ពាន់នាក់ ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ​ចំនួនជាង ៣ម៉ឺននាក់ ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ជាង៣ពាន់នាក់ និង​ថ្នាក់បណ្ឌិតជាង១រយនាក់។
ចំពោះអត្រាទាប នៃចំនួន​និស្សិត​កម្ពុជា​បានបញ្ចប់​ថ្នាក់​ឧត្តមសិក្សា​នេះ លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អ្នកជំនាញវិទ្យាសាស្រ្តនយោបាយ មិន​មានការ​ភ្ញាក់ផ្អើលទេ លោកយល់ឃើញថា ប្រទេសណាក៏ដោយអត្រាបបញ្ចប់ឧត្តមសិក្សាមិនជាច្រើនពេកទេ តែអ្វីដែលគេចង់បាន គឺការបញ្ចប់ការសិក្សានៅមធ្យមឯកទេសដែលនាំឱ្យប្រជាពលរដ្ឋទទួលបានជំនាញប្រចាំជីវិតរបស់ខ្លួន។