លោកជំទាវ តិមា វិច្ឆិកាល មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ននេះ ពិភពលោក​កំពុងតែវិវឌ្ឍទៅ​រក​ការ​រីកចម្រើន​យ៉ាងឆាប់រហ័ស ក្នុងបច្ចេកវិទ្យា, បច្ចេកវិទ្យា AI ការស្រាវជ្រាវពី Robot ក៏​ដូចជា​បច្ចេកវិទ្យាទិន្នន័យ កំពុង​តែអភិវឌ្ឍយ៉ាងឆាប់រហ័ស ។ បើងាក​មក​មើល​ប្រទេស​កម្ពុជាវិញ ចាប់តាំង​ពីការ​រៀបចំ​គោលនយោបាយជាតិ រហូត​ដល់​ការ​អនុវត្ត​នៅ​តាម​ក្រសួងស្ថាប័ន គឺកំពុងតែងាក​ទៅ​រកឌីជីថល ដោយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​មាន​ផែនការក្នុងការ​អនុវត្ត​រាជរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល ក៏​ដូចជា​សេដ្ឋកិច្ច​បែបឌីជីថល ដូច្នេះ​លោកជំទាវ​ស្នើ​ដល់​យុវជន​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់​ទៅលើ​ជំនាញស្ទែម និង​បច្ចេកវិទ្យា ដែលជាជំនាញស្នូលដ៏សំខាន់របស់​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល។
ពិភពលោក​កំពុងតែវិវឌ្ឍទៅ​រក​ការ​រីកចម្រើន​យ៉ាងឆាប់រហ័សក្នុងបច្ចេកវិទ្យា ដូច្នេះ​សូមយុវជនយកចិត្តទុកដាក់​នៅ​ក្នុងជំនាញ ឬក៏​ការស្រាវជ្រាវដែលគេលើកពី AI ពី Robot ពី Data ព្រោះទាំងអស់នេះ គឺជាស្នូលមួយ​ដ៏​សំខាន់…
លោកជំទាវ តិមា វិច្ឆិកាល អនុប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ
អនុប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ បន្ថែមថា បច្ចេកវិទ្យា និង​ពិភពលោក​ គឺវិវឌ្ឍ ជារៀងរាលហូត ហើយ​ប្រែប្រួលលឿន ដូច្នេះ នៅពេលដែលយើង​ស្វែង​រក​អាជីពការងារ យើងគួរ​មានទម្លាប់មួយ​ក្នុងការស្វែង​យល់ និង​សិក្សា​ជំនាញថ្មីៗប្រសិនបើជាអាច ។ លោកជំទាវ តិមា វិច្ឆិកាល បន្តថា សម្រាប់ប្អូនៗដែលត្រៀម​ខ្លួន​ចូលឧត្តមសិក្សា គឺគួរ​ពិចារណា​ចាប់យកជំនាញស្ទែម ដែលហៅថា វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម សិល្បៈ និងគណិតវិទ្យា ដែលជាជំនាញមានឧត្តមភាពខ្ពស់ ទាំងសម្រាប់សង្គមផ្ទាល់ និងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងការប្រកួតប្រជែង​របស់ប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីឈានទៅ​សម្រេចបាននូវចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ​២០៣០ និង២០៥០។
បើយោង​តាម​មជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា ៤.០ បច្ចេកវិទ្យា​កាន់តែជឿនលឿន​របស់ពិភពលោក បានកំពុងធ្វើ​ឱ្យ​វិស័យ​ការងារ​មានការ​ផ្លាស់ប្តូរ​យ៉ាង​ខ្លាំង ខណៈបច្ចុប្បន្ន​ស្ថាប័ន​នានា​កំពុង​ត្រូវ​ការ​បុគ្គលិក​ដែលមាន​ភាពច្នៃប្រឌិត អាច​ស្វែង​រក​គំនិតថ្មីៗ និង​មាន​សមត្ថភាព​អាច​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​បាន​យ៉ាង​មាន​ប្រសិទ្ធភាព។ ដូច្នេះ ការអប់រំ​ស្ទែម និង​បច្ចេកវិទ្យា ពិតជាមានសារៈសំខាន់ណាស់​ក្នុងការ​ពង្រឹងសមត្ថភាព​សិស្ស-និស្សិត ឱ្យមានជំនាញសមស្រប សម្រាប់តម្រូវ​ការ​ការងារ​ក្នុងសតវត្សរ៍ទី២១ និងអាច​ចូលរួមដោះស្រាយ​បញ្ហា​នានា​ក្នុងសង្គមបាន ដែលធ្វើ​ឱ្យ​សេដ្ឋកិច្ច​កាន់តែ​មានភាពប្រកួតប្រជែង៕