គ្រូបង្រៀន​ថ្នាក់ពីរភាសា បារាំង-ខ្មែរ នៅតែ​ជាតម្រូវការ​ ក្នុងការ​បណ្តុះបណ្តាលធនធាន​មនុស្សកម្ពុជា
កម្មវិធីថ្នាក់ពីរភាសា បារាំង-ខ្មែរ គឺជាកម្មវិធីរៀនភាសាបារាំងច្រើនជាងកម្មវិធីក្នុងថ្នាក់ធម្មតាផ្ដោតទៅលើមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្រ្ត រួមមាន គណិតវិទ្យា រូបវិទ្យា និងជីវវិទ្យា ដោយប្រើប្រាស់ជាភាសាបារាំង។ ទន្ទឹមគ្នានេះ គ្រូបង្រៀនថ្នាក់ពីរភាសា បារាំង-ខ្មែរ នៅតែជាតម្រូវការរបស់កម្ពុជា ក្នុងការអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលធនធានមនុស្សចាប់កម្រិតបឋមសិក្សារហូតដល់ឧត្តមសិក្សា សម្រាប់មុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្រ្តដោយប្រើប្រាស់ភាសាបារាំង។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ​ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ថ្នាក់ពីរភាសា បារាំង-ខ្មែរ ជាកម្មវិធីបង្កើតឡើងក្រោមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងកម្ពុជា-បារាំង ចាប់តាំងពីខែមេសា ឆ្នាំ១៩៩៩ ហើយក្នុងឆ្នាំ២០១៤ ភាគីបារាំងបានបញ្ចប់ការគាំទ្រផ្នែកថវិកាទៅលើកម្មវិធីនេះ។ លោកជំទាវ បន្តថា ដោយសារមើលឃើញអំពីសារៈសំខាន់របស់ថ្នាក់ពីរភាសាចំពោះលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្សកន្លងមក ក៏ដូចជាការលើកកម្ពស់ការអប់រំភាសាបរទេស ជាពិសេសភាសាបារាំង គឺរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានបន្តកម្មវិធីនេះឱ្យអនុវត្តមកដល់បច្ចុប្បន្ន។
ថ្នាក់ពីរភាសា បារាំង-ខ្មែរ
លោកបណ្ឌិត ជេត ជាលី សកល​វិទ្យាធិការនៃសកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ បានលើកឡើងថា កាលពីដើម អក្សរសាស្រ្តបារាំង ជាជំនាញមួយ ដែលធ្លាប់មានសិស្ស និស្សិត ចាប់អារម្មណ៍រៀនជាច្រើន តែក្រោយមក​កម្រិត​នៃនិសិ្សតដែលចាប់អារម្មណ៍ហាក់ថមថយ និងប្រើប្រាស់ចាំបាច់សម្រាប់និស្សិតពេទ្យ។ យ៉ាងណាមិញ លោកបណ្ឌិតថា ភាសាបារាំង នៅតែសំខាន់សម្រាប់កម្ពុជា ដោយសារឯកសារ​ជាច្រើន​និយាយអំពីកម្ពុជា ត្រូវបានចងក្រងជាភាសាបារាំង។
គួរជម្រាបជូនថា និស្សិតដែលបញ្ចប់ការសិក្សាអក្សរសាស្រ្តបារាំង នឹងទទួលបានចំណេះដឹង ផ្នែកវប្បធម៌ អរិយធម៌ សង្គមសេដ្ឋកិច្ច និងប្រវត្តិសាស្ត្រ ភូមិសាស្រ្តនៃប្រទេសបារាំង, ផ្នែកវិធីសាស្រ្តបង្រៀនភាសាបារាំង, ផ្នែកបកប្រែភាសា​បារាំង-ខ្មែរ និងផ្នែកភាសាបរទេសសម្រាប់ឯកទេសភោជនីយអាហារ សណ្ឋាគារ និងឯកទេសផ្សេងទៀត។
ចំពោះនិសិ្សតបញ្ចប់ការសិក្សាជំនាញនេះ អាចបម្រើការងារដូចជា៖ ជាសាស្រ្តាចារ្យភាសាបារាំងតាមគ្រឹះស្ថាន​សិក្សាអប់រំ, ធ្វើការតាមក្រុមហ៊ុនបកប្រែ ក្រុមហ៊ុនឯកជន ស្ថានទូត ឬអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល ឬជាមគ្គុទ្ទេសក៍​ផ្នែកភាសាបារាំង ជាដើម៕